Помош, совети, размена на искуства...

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
На оваа тема можеме да си разменуваме искуства и совети во врска со нашето хоби - фотографирањето. Секој кој сака да праша нешто што не му е јасно или да побара совет, може да се обрати овде.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Добро еве еден совет од мене за сите кои што користат ИДИОТ апарати
дали е ден или ноќ(добро ова е нормално) користете блиц:) боите се поубави со блицот се уклучува и стабилизатор на слика така да ќе немате проблеми со матни слики:) мое искуство е ова сега кој како сака нека свати
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
jas mnogu poveke fotografiram bez blic, bidejki ne mi se dopaga, svetloto so blic, osobeno denje, mnogu losi se senkite, za navecer, isto sakam bez blic, so dolga ekspozicija, ama dokolku imam stabilizator ili stativ. Potoa, najpoveke obozavam da fotografiram, na umerena dnevna svetlina bidejki togas se najubavi boite . Isto taka pazam sekogas na pozadinata da ne e kompleksna, za da ima ramnoteza na fotografijata. :)
zasega ova ke napisam poveke vo druga prilika :)

I od sega tuka stavajte gi site fotografii na koj sto sakate da dobiete kritika od mene ili nekoj drug. Po iskusen
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Hmmm, Tockest, koga se uklucuva blicot samiot fotoaparat ja namaluva ekspozicijata (1/40, 1/60...), a ne se uklucuva nikakov stabilizator, toa e pricinata za nezamackani fotki. Znaci kolku pobrzo ztvaranje tolku pojasna i nerazmackana fotka, a se sto e pod 1/30 bez stabilizacija kje vi ispadne povekje ili pomalku razmackano. A drugo, denski se fotografira so blic samo ako ima pogolm izvor na svetlost pozadi objektot koj go fotografirame (ako sonceto e zad predmetot/covekot, ili ima golem otsjaj od vodena ili druga refleksna povrsina)

Inaku temava vi e super, sekoj koj misli deka ima potreba od pomos pri nekoj problem moze da se obrati pa kje probame da mu pomogneme. Ne treba da ima sram vo ovaa oblast bidejki ako ne prasate nema ni da naucite :nenene: zatoa prasuvajte, kazuvajte, nema problem zatoa sme tuka :salut:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Јухуу, денес си купив трипод, вечер ќе експериментирам :)
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Мистичен напиша:
Јухуу, денес си купив трипод, вечер ќе експериментирам :)
Од каде го зема, која цена димензии кажи зашто и јас сум спремен да си земам
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Oд Анхоч, багатела, 1080 денари, ама мислам дека им остана само уште еден, тркни утре одма. Алуминиумски е, ама сосема солиден, висина - шознам, колку мене :)
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Фала на информација, ја што гледав сите се по 1300+. Одам у шопинг
едит: Си земав:zlo::je::baeh:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
VORTEX напиша:
Фала на информација, ја што гледав сите се по 1300+. Одам у шопинг
едит: Си земав:zlo::je::baeh:
Хах, последен беше, другар ми вчера отиде и се дупна од туфкање. Значи ти си му го купил пред нос :)
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Мистичен напиша:
Хах, последен беше, другар ми вчера отиде и се дупна од туфкање. Значи ти си му го купил пред нос :)
Немаше во трговски, па на водњанска бев, таму како влегов им снема струја па ги чекав струја да дојде ама го земав. Одличен е триподот ќе штракам деновиве нешто па здравје боже ако се смилуваат од он нет да ми го отворат малце вентилот ќе ставам нешто.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Едно прашање имам, дали некој знае случајно каде во Скопјево има представништво на SONY сакам да прашам околу апаратите нивни поточно за DSC R1 да видам што како цена едно друго, некој да не знае случајно каде имаат продавница или канцеларија:)
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Сакам трајпод. Пошо е јасно дека во анхоч нема дали знаете негде кај има. Цена не прашувам. До 50 еура. Битно ми е да биде здрав пошо апаратот со леќа и батерија ми тежи бајаги.
Кај имате видено бе трајподи....
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Dimitarc напиша:
Сакам трајпод. Пошо е јасно дека во анхоч нема дали знаете негде кај има. Цена не прашувам. До 50 еура. Битно ми е да биде здрав пошо апаратот со леќа и батерија ми тежи бајаги.
Кај имате видено бе трајподи....
Има пак во Анхоч, другар ми вчера си зеде.
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Dimitarc напиша:
Сакам трајпод. Пошо е јасно дека во анхоч нема дали знаете негде кај има. Цена не прашувам. До 50 еура. Битно ми е да биде здрав пошо апаратот со леќа и батерија ми тежи бајаги.
Кај имате видено бе трајподи....
Во веро гледав јас еден околу 3000 денари, ама некако многу професионален ако сакаш тркни види, иначе овој од анхоч е бомбона
 

Kajgana Shop

На врв Bottom