Помош, совети, размена на искуства...

Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Мислење за Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 леќата? Имам 600D и добра понуда за овој објектив. Да му дојде како замена за никаквиот кит објектив.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Купив апарат Nikon Coolpix L320 и сега треба мемориска картица така поголема да си купам. Бев да прашам во Анхоч и ми вика 680 денари за 16ГБ Кингстон добра серија, со јака некоја брзина пошто таква ќе ми требала за да можам видета да ги снимам пошто HD видео има. Некој да ми објасни што е работава со брзинава и серииве кај меморискиве и да ми препорача мемориска некоја.
Исто сакам статив да земам и заштитна маска за под вода да можам да сликам. Некој совет, предлог..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Купив апарат Nikon Coolpix L320 и сега треба мемориска картица така поголема да си купам. Бев да прашам во Анхоч и ми вика 680 денари за 16ГБ Кингстон добра серија, со јака некоја брзина пошто таква ќе ми требала за да можам видета да ги снимам пошто HD видео има. Некој да ми објасни што е работава со брзинава и серииве кај меморискиве и да ми препорача мемориска некоја.
Исто сакам статив да земам и заштитна маска за под вода да можам да сликам. Некој совет, предлог..
Class на картица означува колку мегабајти во секунда може да се запише на картицата, тка да картица Class 4 значи 4МБ/сек, Class 8 - 8МБ/сек....
Многумина не знаат ( а и тешко се доаѓа до таа информација) со која брзина апаратот запишува на картица, така да ако апаратот запишува со 8МБ во секунда, џаба ќе му ставиш картица со 10МБ/сек. Јас користам SanDisk картици и сум задоволен.
статив зависи дали ти треба за видео или статични фотографии, за видео (ако планираш да се движи апаратот лево - десно горе - долу за време на снимање има посебни глави кои тоа го овозможуваат, за статични фотографии, избегавај тие од 1000 денари алуминиумски, вибрираат тешко се центрира (ќе наместиш апарат кај сакаш да слика, и додека го стегнеш - се изместил) види ова дал ќе ти брка работа SLIK F630 - го има во Пиксплус, а за куќиште, наајубо некој кој има повеќе искуство да прашаш (во пиксплус можеби знат)[DOUBLEPOST=1396651247][/DOUBLEPOST]
Мислење за Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 леќата? Имам 600D и добра понуда за овој објектив. Да му дојде како замена за никаквиот кит објектив.
јас го работев доста тој објектив, и не ми остави никаков впечаток, дури поубо ми беше со китот 18-55
(можи зато имаш и одобра понуда) тој е објектив со макс одтвор 4, значи спор, така да не користи за сликање во простории, или при послабо светло, огромна дисторзија на 17, вињетинг на 17, поизразен хроматик... јас би го заобиколил
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Исто дознав дека има проблеми со изработката и сигурно еднаш во текот на користењето ќе треба да оди на сервис. Флетовите имаат лоша позиција и се прецвикуваат. И онака замина "добрата" понуда. Фала ти.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво!!!
Сакам да купам трипод за видео.... имам Canon 600D и сега ако има некој искуство со снимање да ми предложи некој трипод да е стабилен и да не кочи во вртење... имам објкетив 135мм 2.8 и малце е тежок па треба и да издржва појќе тежина ( сега шо поефтин то поарно ) ако има некој таков нека пиши...
Фала!!!
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
Здраво!!!
Сакам да купам трипод за видео.... имам Canon 600D и сега ако има некој искуство со снимање да ми предложи некој трипод да е стабилен и да не кочи во вртење... имам објкетив 135мм 2.8 и малце е тежок па треба и да издржва појќе тежина ( сега шо поефтин то поарно ) ако има некој таков нека пиши...
Фала!!!
Подобро почекај собери пари и купи некој поскап и подобар затоа што во тоа еднаш инвестираш.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
А колку пари е еден подобар трипод за видео??


Sent from my iPad using Tapatalk
 
S

Sasha

Гостин
Ме интересира каде можам да ги продадам и по која цена сите се во работна состојба но не ми требаат па ќе ве замолам за совет благодарам
 

Attachments

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ме интересира каде можам да ги продадам и по која цена сите се во работна состојба но не ми требаат па ќе ве замолам за совет благодарам
вакви апарати камери - тешко одат и за симболични суми, дури и топ модели на аналогни апарати (лајка) одвај се продаваат. Надвор на колекционери овие ништо не значат оти беа масовно произведувани ги има премногу на пазар и не се нешто посебно. јас имам пентакс и зенит тела имам карл зајс, токини, тамрон, вивитар.. објективи (аналогија) и ми седат како украс нешто имам и раздадено као поклон....
 
S

Sasha

Гостин
вакви апарати камери - тешко одат и за симболични суми, дури и топ модели на аналогни апарати (лајка) одвај се продаваат. Надвор на колекционери овие ништо не значат оти беа масовно произведувани ги има премногу на пазар и не се нешто посебно. јас имам пентакс и зенит тела имам карл зајс, токини, тамрон, вивитар.. објективи (аналогија) и ми седат како украс нешто имам и раздадено као поклон....
Ок Благодарам :)
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Дај препорачајте некој дополнителен блиц за никон д3100 за почетник.
ме интереиса колку се движат цените, може и поволни ако знаете кај се продаваат. Во пиксплус цените се многу високи. Гледав јас нешто на алиекспрес
http://www.aliexpress.com/item/Yongnuo-YN-560-II-for-Nikon-Canon-Olympus-YN560II-YN-560-II-Flash-Speedlight-Speedlite-D3100/1105511737.html

Кај нас истиов на пазар3 го даваат 100е..

Вреди ли да се порача овој?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.340
Поени од реакции
7.453
Еден тип на брод кај мене имаше три вакви блицеви и ТоБ фотки правеше :) А и за сам на камера блицов е сосема коректен :) За 3 иљадарки ТоБ е блицов ;)
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Блицот за парите е лудница. Имам ист, ќе купувам уште два. И плус тригери мора да земам.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
има ли низ Скопје сервис за аналогни фотоапарати ? механизмот за премотување закочува често.
Exa_1b_black.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom