Помош, совети, размена на искуства...

Член од
3 август 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
дај кажете нешто за самсунг нх300, го купив и сега ми требаат совети за тоа како функционира и то...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
дај кажете нешто за самсунг нх300, го купив и сега ми требаат совети за тоа како функционира и то...
го уклучуваш, го местиш на одреден мод (мануал, ауто, апературе или шутер) и притскаш дугмето за сликање....
не знам каков совет бараш и кои функционирања не ти се јасни, ти го имаш апаратот, ти го имаш упатството и можеш да седнеш и пробуваш, единствено може да ти помогне некој кој веќе го има истиот апарат, го има простудирано и да ти раскаже како се користи
Многу ти е општо прашањето
 
Член од
3 август 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
го уклучуваш, го местиш на одреден мод (мануал, ауто, апературе или шутер) и притскаш дугмето за сликање....
не знам каков совет бараш и кои функционирања не ти се јасни, ти го имаш апаратот, ти го имаш упатството и можеш да седнеш и пробуваш, единствено може да ти помогне некој кој веќе го има истиот апарат, го има простудирано и да ти раскаже како се користи
Многу ти е општо прашањето
општо е прашањето оти сум тотален дибидус кога се во прашање фото апарати, сосема случајно дојдов до апаратот и гледам има цел куп функции а јас појма немам шо значат... светлина, контраст, блиц, фокус, автофокус, и ред други, а немам упатство
поз.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
општо е прашањето оти сум тотален дибидус кога се во прашање фото апарати, сосема случајно дојдов до апаратот и гледам има цел куп функции а јас појма немам шо значат... светлина, контраст, блиц, фокус, автофокус, и ред други, а немам упатство
поз.
http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201403/20140329091905676/NX300_English.pdf
овде имаш упатство за апаратот, а за останато... треба постепено да совладуваш кој поим што значи и како се користи во фотографија.
eве за почеток некои книги за основи на фотографија на српскохрватски

http://www.pcelinjak.com/baza_podataka/skola_fotografije/2_Djulijano_Belic_-_Skola_fotografije_-_FOTO_APARAT_I_BLIC.pdf

http://www.pcelinjak.com/baza_podataka/skola_fotografije/3_Djulijano_Belic_-_Skola_fotografije_-_FOTOGRAFSKA_KOMPOZICIJA.pdf

http://www.pcelinjak.com/baza_podataka/skola_fotografije/1_Djulijano_Belic_-_Skola_fotografije_-_SVJETLO.pdf
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Сакав да купам никон апарат од овие што се по 5, 6 илјади ама ги има толку многу па неможев да се одлучам. Некој упатен да ме посоветува.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Сакав да купам никон апарат од овие што се по 5, 6 илјади ама ги има толку многу па неможев да се одлучам. Некој упатен да ме посоветува.
Напиши меѓу кои модели се думаш па да видиме. Пошто за да ти одговорам, треба да проверам во Македониja што се од Никон се нуди за тие пари, па да побарам за нив на интернет тестови и мислења, да ги проанализирам и кажам.
Ели еве ќе одам на принцип на “понов модел“ и одбрав во Пиксплус го има моделот 3500 (5999 денари) и има добри оценки (за апарат од таа класа. Секако дека сите тие модели во тој ранг си имаат мани (сепак се работи за основни производи) али во очекувани рангови тој 3500 е добар.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Напиши меѓу кои модели се думаш па да видиме. Пошто за да ти одговорам, треба да проверам во Македониja што се од Никон се нуди за тие пари, па да побарам за нив на интернет тестови и мислења, да ги проанализирам и кажам.
Ели еве ќе одам на принцип на “понов модел“ и одбрав во Пиксплус го има моделот 3500 (5999 денари) и има добри оценки (за апарат од таа класа. Секако дека сите тие модели во тој ранг си имаат мани (сепак се работи за основни производи) али во очекувани рангови тој 3500 е добар.
Па мислев на овие коолпикс с и л моделиве. Се залетав за л28 кој по спецификација е доста добар ама читам секој втор - трет се расипувал, кинеска работа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Па мислев на овие коолпикс с и л моделиве. Се залетав за л28 кој по спецификација е доста добар ама читам секој втор - трет се расипувал, кинеска работа.
По то шо читам и не е толку добра 28ката споредбено со 3500
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Значи вака буџетот ми е околу 10 илјади денари со што можам да си дозволам Никон д60, Канон 400д и Канон 1000д, ај ве молам да ми помогнете кој да го одберам како подобар...

знам дека се постари модели но како на почетник би ми бркале работа...

најмногу би ми бил корисен за ноќна фотографија и за портрет фотографија

БИ ви бил благодарен.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Значи вака буџетот ми е околу 10 илјади денари со што можам да си дозволам Никон д60, Канон 400д и Канон 1000д, ај ве молам да ми помогнете кој да го одберам како подобар...

знам дека се постари модели но како на почетник би ми бркале работа...

најмногу би ми бил корисен за ноќна фотографија и за портрет фотографија

БИ ви бил благодарен.
Никон 60 ти е послаб избор (барем а ноќна фотографија) а мислам дека Никон 40 (предходен модел) е подобар од 60. Како и да е за портрет би ти требал добар портретен објектив, телото не е толку пресудно (ако имаш пристојно светло) додека за ноќна фотографија... ни еден од нив нема да ти брка работа. Веќе на ИСО 800 ќе имаш приметен шум, а на 1600 не знам дали фотографијата ќе биде употреблива освен со тешка обработка. Сепак тоа се мислам 8 години стари модели така да и сензор и процесор им е доста стар и заостанува зад денешните.
Претпоставувам дека за тие пари би добил и кит објектив а тие не се ич добри за ноќна фотографија, така да сега за сега не се надевај многу на неа.
Нешто горе долу попристојно би ти бил канон 400 со 50мм на 1,8. Тој е добар портретен објектив, ефтин е, има голем отвор на бленда (помага при ноќна фотографија) но е “тесен“ нема да можеш да фоткаш пошироки сцени со него ако го отвориш скроз (на 1,8) фотката ќе ти биде малце мека (то се поправа во фотошоп)
значи за тие пари не очекувај многу, али доволно е да почнеш да се занимаваш со фотографија, па и да учествуваш на изложби. Обрни внимание на тоа колку има “испукано“ апаратот, пошто една промена на шутер кај канон може да те фати околу 7000 денари.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Худ, капаче и три филтри за 14 долари?!
то го немаш ни во комунизмот.
Филтери - то е чудо технике, си бара посебно стакло посебни слоеви на него, квалитет. За 13 долари на стаклар да појдеш нема да ти исече стакло од џам за филтер. Побарај си од поефтинки (но квалитетни) HOYA
Инаку за шо ти се филтри?
Ако ти се за ефекти со фотографии, јас повеќе сакам да фотографирам без никаков филтер па после во фотошоп да додавам и одземам и испробувам и разни филтри преку него, а ако ти е за заштита на објектив, подобро држи го худот на објективот од колку ефтин филтер кој ќе ти го расипе квалитетот на сликата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom