Помош, совети, размена на искуства...

Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
никор 50мм 1.8г е поубо да земам или никор 35мм 1.8г?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
никор 50мм 1.8г е поубо да земам или никор 35мм 1.8г?
ја би зел 35, двата се добри објективи отворот му е ист али аголот на “гледање“ кај 35 е поголем
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
ја би зел 35, двата се добри објективи отворот му е ист али аголот на “гледање“ кај 35 е поголем
Тоа го знам , ама мислеф некој други курафте техники да не има ама немало :) , незнам сакам да земам ф1.4 ама некако бајхи парина ми се , па да не знајш некој да продава ф1.4 половен ама не па ептен батал да биди ,
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Тоа го знам , ама мислеф некој други курафте техники да не има ама немало :) , незнам сакам да земам ф1.4 ама некако бајхи парина ми се , па да не знајш некој да продава ф1.4 половен ама не па ептен батал да биди ,
за шо ти е 1,4?
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Па за ноќна фотографија , и за луѓе сликање :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Па за ноќна фотографија , и за луѓе сликање :)
Земи тој објективот сега шо го имаш, сликај (денски уз убо светло) исти сцени, еднаш наместено на 35 еднаш на 50 и види разликата како во ширина така и во зум
ноќе можеш да сликаш и со помал отвор доколку сликаш со долга експозиција и неподвижни сцени, а и за луѓе не ти е неопходно секогаш да имаш 1,8 отвор.
Обично објективите се секогаш поостри 1-2 чекора погоре, така да често објектив од 1,8 е “мек“ широко отворен, поостар на 2,2 а најостар на 3,5. Ова обично се однесува на аглите од фотографијата што и не е страшно пошто најчесто “поентата“ на фотографијата е во центарот па и помеки агли не се битни. Имаш исто и вињетинг на скроз отворена бленда (затемнување на агли и страни на фотографиите поради пад на светлото, то ти е поизразено кај фул фрејм апарати поради големината на сензорот додека кај кроп каков имаш ти е помалце изразено али сепак го има - то е незгодно на слики од архитектура или пејсаж
да не одамдалеку, ти пробај кај твојот апарат 35 и 50 и види си како то изгледа а други карактеристики на тие два објективи се слични.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Мислам дека ми се заеба автофокусот на кит објективот 18-55 од канонот. Ако може совет дали се поправа, колку би можело да чини и дали е исплатливо за поправка.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Мислам дека ми се заеба автофокусот на кит објективот 18-55 од канонот. Ако може совет дали се поправа, колку би можело да чини и дали е исплатливо за поправка.
cкоро се се поправа а за исплатливост ко ќе ти речи сервисерот колку лири ќе кошта и шо треба да се поправи
а да кажеше и симптоми и шо се си пробал за да се направи?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
cкоро се се поправа а за исплатливост ко ќе ти речи сервисерот колку лири ќе кошта и шо треба да се поправи
а да кажеше и симптоми и шо се си пробал за да се направи?
Често пати, на 18мм му е многу потешко да исфокусира отколку на 55мм.Откинува, и ги вади матни сликите.Некогаш се мачи за фокус и замрзнува по некое време. Значи ова се дешава во 80% од случаите.
Прво го изгланцав објективот, после контактите ги избришав. Чаре брат?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Често пати, на 18мм му е многу потешко да исфокусира отколку на 55мм.Откинува, и ги вади матни сликите.Некогаш се мачи за фокус и замрзнува по некое време. Значи ова се дешава во 80% од случаите.
Прво го изгланцав објективот, после контактите ги избришав. Чаре брат?
Ми мириса на сервисер, а тоа во дневно светло прави или ноќе - слабо светло?
со друг објектив дали си пробал?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ми мириса на сервисер, а тоа во дневно светло прави или ноќе - слабо светло?
со друг објектив дали си пробал?
праеше само ноќе, последно време и дење. Користам друг објектив на истото тело, нема никакви проблеми.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
праеше само ноќе, последно време и дење. Користам друг објектив на истото тело, нема никакви проблеми.
на мајстор па нека каже шо е и колку е.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Здраво ми треба најбрз одговор оти денес купвам камера---се двоумам за д5200 и д5300 која е разликата и дали има некаква разлика освен вифито и гпсот разликата ми е 8000 денари дали да ги фрлам за 5300 или да ја земам 5200 ако има некоја очигледна разлика и подобри перформанси ја земам 5300 али ако нема некоја разлика да не ги фрлам тие 8000 да ја земам 5200 благодарам!!!!
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
463
Поени од реакции
496
за 8000 денари разлика, јас би одел со 5200. Бар тоа што го видов на споредбата, нема некоја голема разлика помеѓу камерите, има ситници кои и не се толку битни.
http://snapsort.com/compare/Nikon-D5200-vs-Nikon-D5300
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Да прашам јас нешто.. сакам да знам дали се подобрувам во сликарстово. Значи со фотографија се занимавам аматерски тоест од ХОБИ и плус сум апла почетник лани зедоф обичен апарат fujifilm без објективи и такви тракатаници, па оваа година зедов друк Nikon d5200 го имам земено пред околу 3 месеци, како шо реков апла почетник сум. и ми беше прашањето дали ме бивет ал немебивет дали се подобрувам со тек на времето или тапкам уместо. едунствено шо постирам слики е овде на форумов и на инстаграм па еве линк http://yooying.com/dimeskyy видетего профилов нов ми е од оред некој месец па немам многу слики ама килку се толку. па ако не ве мрзи отворете видете и бидете искрени. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom