Помош, совети, размена на искуства...

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.601
Поени од реакции
12.902
postov mi e malce offtopic no ne neajdov niedna tema slicna na mojov problem papostirav tuka. Znaci ova e problemot: Pred 1 mesec mi padna fotoaparatot (Sony DSC S-600) od visina slicna na edna masa. Si rabotese dobro edno nedela dena ama posle toa pocna da se gasi bez pricina (baterii mu zemav novi) Sega mnogu cesto se gasi i tesko se vlkucuva (treba dobro da go pritisnam power kopceto. Aparatot e kupen pred 10 meseci od germanos. Dali ima vo skopje servis koj bi mozel da go resi problemot i kade?

Odnapred blagodaram
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.094
postov mi e malce offtopic no ne neajdov niedna tema slicna na mojov problem papostirav tuka. Znaci ova e problemot: Pred 1 mesec mi padna fotoaparatot (Sony DSC S-600) od visina slicna na edna masa. Si rabotese dobro edno nedela dena ama posle toa pocna da se gasi bez pricina (baterii mu zemav novi) Sega mnogu cesto se gasi i tesko se vlkucuva (treba dobro da go pritisnam power kopceto. Aparatot e kupen pred 10 meseci od germanos. Dali ima vo skopje servis koj bi mozel da go resi problemot i kade?

Odnapred blagodaram
Што ќе ти е сервис, однеси им го во Германос ако сеуште ти важи гаранцијата. Нормално, нема да им кажеш дека ти паднал, прави се наудрен, биди безобразен :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Хм, Саладин убоо ти вика Мистичен. Мене пред некое време ми се истури вода на апаратот го исушив и си работи доста добро.. Ако има гребаници кажи им „Епа така ви е кога не давате ништо со апаратот освен една обична врвка за на рака:pos:„ прај се на Тошо и ич уво да не ти чуе
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
53
Поени од реакции
5
a da mi kazi nekoj kaj ima kurs za fotografija i nesto okolu to
 

***freak***

И да волиш до неба, и да прашташ кад треба [x]
Член од
9 февруари 2007
Мислења
383
Поени од реакции
1
Во основа сајтов нема тотално да ви го замени Фотошоп, ама ќе ви дозволи да ги подсредите вашите фотографии без да мора да инсталирате или да знаете да работите со некојa компјутерскa програмa. Во него треба само да аплоудирате слика, на која потоа може да и ја менувате големината, да додавате ефекти, рамки и текст. тука
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
26
Поени од реакции
3
Едно прашање имам, дали некој знае случајно каде во Скопјево има представништво на SONY сакам да прашам околу апаратите нивни поточно за DSC R1 да видам што како цена едно друго, некој да не знае случајно каде имаат продавница или канцеларија:)
Цената се движи некаде околу 50-60000. Јас го имам ама не би ти го препорачал. За пола од таа цена можеш да си земиш Olympus e500, во пакет со 2 eVolt леќи 14-45mm + 40-150mm. и рачунај дека олимпусот ти е SLR и многу е побрз од сонито. + тоа олимпусот има оптички viewfinder, a сонито има дигитален. (оптички е подобар).
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
26
Поени од реакции
3
Еве ви еден трик, ако имате фотоапарат на кој може да му се менува брзината на чкрапање.
Наместете го апаратот на експозиција одприлика некаде 4-5-6 секунди (не ви треба статив!). Блицот обавезно мора да биде уклучен. (И сеа ќе кажете, кој курац блиц коа имаме експозиција од 5 секунди.) Земете упаљач, или некој извор на светлината, и почнете да мавате лево-десно и сликајте. Резултат? Тоа што фаќа блицот останува статично, траен извор на светлина продолжува да паѓа на сензорот, и затоа се добива ова:
Ова е сликано на експозиција од 2 секунди.
 

Attachments

PowerBoY14

Јас Сум Тој и Тој Роден Тогаш и Тогаш
Член од
13 април 2007
Мислења
256
Поени од реакции
4
Незнам дали на прашањево местово му е тука ама, ми треба под итно помош. Ај ве молам кажете ми Како во Фотошоп да ги освежам боите да ги направам поубави ?

Фала од напред
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
26
Поени од реакции
3
Незнам дали на прашањево местово му е тука ама, ми треба под итно помош. Ај ве молам кажете ми Како во Фотошоп да ги освежам боите да ги направам поубави ?

Фала од напред
Image > Adjustments > Hue/Saturation
Image > Adjustments > Color Balance
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.094
Можеш да ја користиш и опцијата selective color, доколку сакаш одредена боја да ја манипулираш.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
Здраво правам коцка со Rectangle tool (само контура, внатре да биде празна).Прашањето ми е како да ја здебелам линијата(контурата) на коцката
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Еве ви еден трик, ако имате фотоапарат на кој може да му се менува брзината на чкрапање.
Наместете го апаратот на експозиција одприлика некаде 4-5-6 секунди (не ви треба статив!). Блицот обавезно мора да биде уклучен. (И сеа ќе кажете, кој курац блиц коа имаме експозиција од 5 секунди.) Земете упаљач, или некој извор на светлината, и почнете да мавате лево-десно и сликајте. Резултат? Тоа што фаќа блицот останува статично, траен извор на светлина продолжува да паѓа на сензорот, и затоа се добива ова:
Ова е сликано на експозиција од 2 секунди.
Ајде признај пред сите кој те научи на ова?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
179
Незнам дали на прашањево местово му е тука ама, ми треба под итно помош. Ај ве молам кажете ми Како во Фотошоп да ги освежам боите да ги направам поубави ?

Фала од напред
Убаво објаснато.... тука
Не е само
Image > Adjustments > Hue/Saturation
Image > Adjustments > Color Balance
 

Kajgana Shop

На врв Bottom