Помош, совети, размена на искуства...

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
1080 денара е од анхоч. Има уште еден. Лудница е. Само не ми го собира у торбата за апаратот.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Okej, Ја иам прашање... кој може да ми го објасни значењето и употребата на ISO (не знам ни шо значи скратеницава). Знам дека е контрола на светлина, ама некој совет... поголем ISO повеќе светло... :toe: ????
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Вака сега Виктор, ISOто во глобала не го знам многу али од искуствово што го имам со идиот дигитал камера, е да си биде на ауто моуд. Углобала со поголема бројка на ISO има како гребаници на сликата или наречено Noise. Еве примери сликани со мојот апарат на ISO80 и ISO1000

ISO80

ISO1000


се приметува разликата нели:) Во некои случаи како што кажав се приметува и тој Noise на сликата
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Moj predlog nemoj poveke od ISO 200 oti posle toa premnogu nosi i kolku da ima redukcija pak ne e to to. ako imas stativ super e da rabotis so podolga ekspzitura otkolku povisoko iso.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Фликс кај Виктор се работи за Канон диџитал идиот:) не го буни човекот. Виктор друже, мести си Auto Mode на ISOто и ич уво да не ти чуе најискрено
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
au izvini ne znaev :) ama ako neka si znaj :) ke se najdi i za nekoj drug so go interesira
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Tripodi ima tipot sto prodava FOTO OPREMA vo GTC vednas na vlezot otkaj HOLYDAY INN od leva strana i ima super za do 3000
:salut:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Tripodi ima tipot sto prodava FOTO OPREMA vo GTC vednas na vlezot otkaj HOLYDAY INN od leva strana i ima super za do 3000
:salut:
Jaс кога влегов таму пред некоја недела (пред да го купам тој од Анхоч) типот (и типката) ми одвалија некои суми по 6-7000.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Вака сега Виктор, ISOто во глобала не го знам многу али од искуствово што го имам со идиот дигитал камера, е да си биде на ауто моуд.
Види, за секојдневни фотографии, auto ISO ќе му брка работа, најлесно е така. Инаку, за преку ден, на убава светлина на што помало ISO, толку помалку ноис. Мојов апарат иде и до ISO 50.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Види, за секојдневни фотографии, auto ISO ќе му брка работа, најлесно е така. Инаку, за преку ден, на убава светлина на што помало ISO, толку помалку ноис. Мојов апарат иде и до ISO 50.
Ама разликата од твојот до на Виктор апаратот (без навреда и мојот е сличен) има разлика ко поп и шеширџија:) Приметувам на мојот дека на дневните фотки им става 100ISO а на ноќните со блиц сликани се 350ISO
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Благодариме... :)

Еве една слика со него, за инат на професионалците од каде вечер... они мене ќе ме сликаат мме :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Викторче, што зеде друже, ја сум изван догаџаја изглеа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom