Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Може барем до 600 кулер да зеам и да ми заврши работа? Или да не се крпам, боље купи нешто квалитетно и немаш гајле а :D ?
Za 700-800den imas cooler master i belkin kuleri, belkin davaat 5god garancija na sve zivo so ke kupis od niv(da ne zvuci ko reklama) ama izmegu sweex ili delux za 150den vise bi odbral CM ili Belkin, bitno prasaj dali ventilatorite se na lageri ili ne.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Малце лаптопот почна повеќе да се грее...Не се рестартира, кочи, или нешто лошо, туку само вентилаторот почна повеќе да издувува и нормално малку е потопол кога сурфам само (а повеќе се грее коа пуштам ЈуТуб или web.maxtv)...

Дали е добро уште сеа да му купам кулер за да не испаднат други проблеми?
Инаку батеријата ми е извадена, без неа го работам...
Треба да го исчистиш од прашина и нема да те зеза. Ако имаш Асус или Хитачи треба многу да се отвара и не би ти препорачал сам да го правиш ако немаш искуство. За додатно ладење секогаш е добродојдено но ако не е чист џабе додатно. Треба во просек на секои 7-8 месеци да се чисти.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
10
Јас денес зедов да слушам музика и одвреме навреме слушав статични звукови и како некој да јади чипси.
Пробав и да сменам звучници и слушалки и пак беше исто. Ја користам звучната што е вградена во матичната плоча и реков да купам звучна картица. Ама видов дека назад на компјутерот немам 3 крукчиња за уклучвање (звучник, микрофон и то дурото), туку имам 6. Над тие 3те имам уште 3. Пробав да го уклучам во другите звучникот ама така скроз ништо немаше.
Зато сакам да прашам дали треба да купвам звучна картица, или можат тие да ми послужат. И дали се тие навистина за звук или нешто друго?
Фала
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Треба да го исчистиш од прашина и нема да те зеза. Ако имаш Асус или Хитачи треба многу да се отвара и не би ти препорачал сам да го правиш ако немаш искуство. За додатно ладење секогаш е добродојдено но ако не е чист џабе додатно. Треба во просек на секои 7-8 месеци да се чисти.
Чист е он...eMachines E443 e моделот...Со вентилаторчето немам гајле си работи екстра...
 

king24

Pirat
Член од
8 ноември 2007
Мислења
147
Поени од реакции
2
Имам процесор Intel i3 2100 дали некој може да ми каже колкава треба да е нормалната температура
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Имам процесор Intel i3 2100 дали некој може да ми каже колкава треба да е нормалната температура
zavisi do kulerot i kukisteto ama sepak bi trebalo da bide okolu 35-40 stepeni maksimalna normalna temperatura
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
дали знае некој дали може ресиверот од макс тв(т-хоум) да се поврзе со тв картица на компјутер? :)
--- надополнето: 4 мај 2012 во 14:09 ---
дали знае некој дали може ресиверот од макс тв(т-хоум) да се поврзе со тв картица на компјутер? :)
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
дали знае некој дали може ресиверот од макс тв(т-хоум) да се поврзе со тв картица на компјутер? :)
--- надополнето: 4 мај 2012 во 14:09 ---
дали знае некој дали може ресиверот од макс тв(т-хоум) да се поврзе со тв картица на компјутер? :)
Може ако ТВ картицата има соодветен видео инпут (влез) за поврзување со екстерни уреди.
Не оној за антена, туку онаков обичен пински со жолта боја ако има таков тогаш може.
Или пиши го моделот на тв картицата ќе видам спецификации ќе ти кажам :)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Имам усб тастатура со скинати жици на плочката од тастатурата (кај интегралното) на нив пишува V G D C. Ако можи објаснување која е +/- VCC и +/- DATA
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Може ако ТВ картицата има соодветен видео инпут (влез) за поврзување со екстерни уреди.
Не оној за антена, туку онаков обичен пински со жолта боја ако има таков тогаш може.
Или пиши го моделот на тв картицата ќе видам спецификации ќе ти кажам :)
еве ја тв картицата
http://us.kworld-global.com/main/prod_in.aspx?mnuid=1306&modid=10&pcid=70&ifid=16&prodid=21
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
L

Löwe

Гостин
Вака сега, купив HDMI кабел за од компјутер за во телевизор. Неможам да го приклучам в компјутер, потребна е ТВ карта или нешто друго?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Вака сега, купив HDMI кабел за од компјутер за во телевизор. Неможам да го приклучам в компјутер, потребна е ТВ карта или нешто друго?
Ако немаш HDMI излез од матичната или графичката, ништо.
Освен ако имаш DVI па со DVI>HDMI адаптер да завршиш работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom