Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
7 август 2011
Мислења
885
Поени од реакции
1.857
Да не знае некој колку чини отприлика графичка nVidia GeForce GTS 450 ?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Имам усб тастатура со скинати жици на плочката од тастатурата (кај интегралното) на нив пишува V G D C. Ако можи објаснување која е +/- VCC и +/- DATA
Некој???
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44


Vcc -Црвена
Ground -Црна
Data -Бела
Clock -Жолта

За боиве не сум сигурен, користи омметар за да бидеш 100% сигурен.
Не е то што барам...значи ја имам плочката само. На неа кај жиците пишува V G D C е сега јас ми треба посебно која буква што означува. На пример. В- +Vcc G-GND D-data -, C-DATA +. е сега точно ми треба на која буква која жица треба да стои. На усб ги знам која е ВЦЦ, ГНД и дата плус/минус и со омметар ќе ги најдам другите краеви.
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
Буквите на плочката значат:
V- Vcc (+5v)
G- Ground
D- Data
C-Clock

Треба да ги поврзеш вака:
Vcc од усб кабелот оди на V на плочката
GND од усб кабелот оди на G на плочката
Data+ од усб кабелот оди на C на плочката
Data- од усб кабелот оди на D на плочката

Еве табела

Ова го бараш?
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
дали ке мојт nvidia 240 gt 1gb ddr5 или ddr3 да терат на 230 real power PSU?

други копоненти
pentium 4 ht 3.2ghz 641
4gb ddr3 1333mhz
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
дали ке мојт nvidia 240 gt 1gb ddr5 или ddr3 да терат на 230 real power PSU?

други копоненти
pentium 4 ht 3.2ghz 641
4gb ddr3 1333mhz
Ќе терат без секирации.
P.S. јака комбинација, P4 + DDR3 рам :D
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
:facepalm:
Мора све озбилно да сфаќате?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Да прашам нешто:

Имам пц со Foxconn стара матична (CM-S) и графичка NVidia 210 1GB нова.
И таа бара 300W напојување, а пц-то има напојување од 400W. Проблемот е што постојано се гаси компјутерот откако ќе ги инсталирам последните драјвери од nvidia.com. Како да повлекува поеќе отколку што може да издржи напојувањето.
Успеав да поврзам две напојувања за да пробам едното од 350W да напојува хард дискот и двд/цд ром, а 400W за плочата да видам дали така ќе работи... но, пак се гаси пц.
Да земам 700W напојување или нешто драјвери ќе е маката или пак самата графичка?
Помагајте :)
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
700
Поени од реакции
157
Што мислите за Genius TwinWheel 900FF воланот? Го има некој користено да ми каже каков е?
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Ми го издуваа лаптопот со компресор и сега е топ :) Си работи фантастично и малку се грее (исто како кога го купив), а играм и тоа преку ден на големи температури. Сега, дали сепак е добра ствар да се земе кулер за него? Или само алуминиумски држач со дупки на него, пошто веќе имам еден држач, али цел е пластика без некои дупки на него и не знам колку е ефективен?
Ја мислев да земам Hantol кулер бидејќи ем е држач (со метални дупки, како саќе што се наредани), ем е кулер и ем е ефтин..
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Да прашам нешто:

Имам пц со Foxconn стара матична (CM-S) и графичка NVidia 210 1GB нова.
И таа бара 300W напојување, а пц-то има напојување од 400W. Проблемот е што постојано се гаси компјутерот откако ќе ги инсталирам последните драјвери од nvidia.com. Како да повлекува поеќе отколку што може да издржи напојувањето.
Успеав да поврзам две напојувања за да пробам едното од 350W да напојува хард дискот и двд/цд ром, а 400W за плочата да видам дали така ќе работи... но, пак се гаси пц.
Да земам 700W напојување или нешто драјвери ќе е маката или пак самата графичка?
Помагајте :)
Вака напамет неможе да ти кажам точно. Ама покрај плочата да не ти е и напојувањето античко и да почнало да дава душа? Пробај со проверено исправно напојување, ако се гаси пак не е до него. Може имаш и некој софтверски проблем или со драјвери нешто, сешто може да биде. Затоа најдобро носи кај некој што се разбира или у сервис :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom