Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Не ми се верува што ми се деси.. Си местам нешо на мониторов со дугмињата, и одеднаш едното се заглави, т.е., дугмето не е стиснато, а мониторов го препознава како стиснато. Да подобјаснам, дугмето за brightness е „заглавено“, и цело време ова ми стои на екранот, а брајтнес се накачи до 100 :((((( Значи дугмето до дугмето за вклучување на мониторот се поеба, не е стиснато, а мониторот мисли дека е' стиснатo. BTW имам Asus VW222U.

http-www-ajump-com-ajump-assets-product-images-00-7640165-jpg.jpg



НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ЕЈ! СИ ГО ПОЕБАВ МОНИТОРОТ! ШО ДА ПРААМ!?!? :cry::cry:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Не ми се верува што ми се деси.. Си местам нешо на мониторов со дугмињата, и одеднаш едното се заглави, т.е., дугмето не е стиснато, а мониторов го препознава како стиснато. Да подобјаснам, дугмето за brightness е „заглавено“, и цело време ова ми стои на екранот, а брајтнес се накачи до 100 :((((( Значи дугмето до дугмето за вклучување на мониторот се поеба, не е стиснато, а мониторот мисли дека е' стиснатo. BTW имам Asus VW222U.

Прегледај го приврзокот 13635



НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ЕЈ! СИ ГО ПОЕБАВ МОНИТОРОТ! ШО ДА ПРААМ!?!? :cry::cry:
1. Остави го така и мачи се
2. Носи го на сервис
You choose :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не ми се верува што ми се деси.. Си местам нешо на мониторов со дугмињата, и одеднаш едното се заглави, т.е., дугмето не е стиснато, а мониторов го препознава како стиснато. Да подобјаснам, дугмето за brightness е „заглавено“, и цело време ова ми стои на екранот, а брајтнес се накачи до 100 :((((( Значи дугмето до дугмето за вклучување на мониторот се поеба, не е стиснато, а мониторот мисли дека е' стиснатo. BTW имам Asus VW222U.

Прегледај го приврзокот 13635



НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ЕЈ! СИ ГО ПОЕБАВ МОНИТОРОТ! ШО ДА ПРААМ!?!? :cry::cry:
Искључи го кабелот од струја и остави го некое време... (селска финта); ако не фаќа пробај (со исклучен монитор :) ) да го извлечеш дугмето со игла.

Ако и тоа не фаќа, пробај да регулираш светлина со NCP ама под услов да имаш nVidia графичка...

Е, и ова ако не фаќа, носи го на сервис...
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Искључи го кабелот од струја и остави го некое време... (селска финта); ако не фаќа пробај (со исклучен монитор :) ) да го извлечеш дугмето со игла.

Ако и тоа не фаќа, пробај да регулираш светлина со NCP ама под услов да имаш nVidia графичка...

Е, и ова ако не фаќа, носи го на сервис...
Фала многу. Со игла го попраив. Го извадив копчето нанадвор малце, си вратив брајтнес, и го вратив внатре, али ептен нежно го враќав. На мое изненадување, се си е ок. Не е „стиснато“ веќе. Фала!
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Колку ватно напојување ќе ми треба за HD 4850 512 MB? и ако може некој конкретен пример за напојување да ми дадете.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Колку ватно напојување ќе ми треба за HD 4850 512 MB? и ако може некој конкретен пример за напојување да ми дадете.
зависи и од другите компоненти,дај кажи cpu,hdd ...
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
Другари.
- Имам еден проблем ми мрзне компјутеров.
( Од кога го форматирав мочна да ме дупчи ) Инаку пред тоа беше добро.

1. Температурата на CPU, видете на сликите. незнам кое точен податок :smir:
2. Температурата на MB е 23степена
3. Температурата на VGA e 35степени

Слики за 1.
 

Attachments

Член од
8 јуни 2005
Мислења
90
Поени од реакции
0
Колку ватно напојување ќе ми треба за HD 4850 512 MB? и ако може некој конкретен пример за напојување да ми дадете.
Еве некои податоци од разни извори за целосна потрошувачка на системот со HD4850:




Еве и PSU калкулатор кој сметам дека е горе-долу точен:
http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
За напојување за 4850, треба да е минимум 450W и да има 12V линија за напојување на графичката минимум 15A.
 

T81

The Chosen One
Член од
15 ноември 2009
Мислења
229
Поени од реакции
6
Не ми се верува што ми се деси.. Си местам нешо на мониторов со дугмињата, и одеднаш едното се заглави, т.е., дугмето не е стиснато, а мониторов го препознава како стиснато. Да подобјаснам, дугмето за brightness е „заглавено“, и цело време ова ми стои на екранот, а брајтнес се накачи до 100 :((((( Значи дугмето до дугмето за вклучување на мониторот се поеба, не е стиснато, а мониторот мисли дека е' стиснатo. BTW имам Asus VW222U.

Прегледај го приврзокот 13635



НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ЕЈ! СИ ГО ПОЕБАВ МОНИТОРОТ! ШО ДА ПРААМ!?!? :cry::cry:
ХА јас го имав скроз истиот проблем на мониторот кај мене самсунг е, само кај мене иконата на среде екран трепкаше цело време а не стоеше вклучена како кајтебе
совет- терај на сервиз ич не се мачи
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
помош!!!

каде да најдам драјвер за asus k50ij webcam за windows 7 premium 32 bit. најдов на страната на асус арно ама не ми го прифаќа незнам зашо. ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ!!!!
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
каде да најдам драјвер за asus k50ij webcam за windows 7 premium 32 bit. најдов на страната на асус арно ама не ми го прифаќа незнам зашо. ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ!!!!
На сајтот има 2 типа на драјвери, за Suyin камери и за Chicony камери. Најверојатно го користиш погрешниот драјвер за твојата камера.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Ми треба шема за деловите на компјутерот, значи точно кој дел кој е:



посебно ме интересира заокружениов дел:

 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ми треба шема за деловите на компјутерот, значи точно кој дел кој е:



посебно ме интересира заокружениов дел:

Ова повеќе ми личи на телевизор одколку компјутер хехехе. Инаку тој делот на сликата е главниот кондензатор на напојувањето.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ми треба шема за деловите на компјутерот, значи точно кој дел кој е:
Тоа на сликата се вика.....монитор:helou:

За делот........на него се е напишано!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom