Помош, проблеми, прашања, совети...

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Каква тастатура имаш? Ако не е ништо посебно, фрли ја у канта, нова да купиш е 150 денари, имаш у трафика на иста полица се со свеќиците од Југо :D

Ако е Logitech или некој друг саглам бренд, врати ја у фирма, под гаранција се тие.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Dual CPU E2180 @2.00ghz 2.00ghz
MSI P45neo-f

Procesorceto ti e malce satara patara no mislam deka ke zavrsi rabota.

Plocata ti e zakon i ustav.

Slobodno idi na MSI N250 GTS na 512
ili MSI N9800 na giga

Samo procesorceto mi e pod znak prasalnik. Ako ima nekoj iskustvo neka spodeli.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Staiv nov HDD SATA 2(3.0Gbps),ali u biosot koga go startam kompjuterot mi go cita kako IDE drive(go cita kako petti IDE drive po red,isto i ova me cudi zasto cita cetri drajvovi(prazni) koga u kompjuter imam samo eden HDD a nego go cita kako petti)?:toe:.
sto treba da podesam za da biosot mi go cita kako SATA II HDD.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Procesorceto ti e malce satara patara no mislam deka ke zavrsi rabota.

Plocata ti e zakon i ustav.

Slobodno idi na MSI N250 GTS na 512
ili MSI N9800 na giga

Samo procesorceto mi e pod znak prasalnik. Ako ima nekoj iskustvo neka spodeli.
Процесорот ке му биде тесно грло за 9800GT или GTS250. Ако успее да го крене барем на 2.8-3.0ghz ке биде во ред.

Staiv nov HDD SATA 2(3.0Gbps),ali u biosot koga go startam kompjuterot mi go cita kako IDE drive(go cita kako petti IDE drive po red,isto i ova me cudi zasto cita cetri drajvovi(prazni) koga u kompjuter imam samo eden HDD a nego go cita kako petti)?:toe:.
sto treba da podesam za da biosot mi go cita kako SATA II HDD.
Веќе ти го чита како SATA2 хард диск, не се секирај. А ако сакаш во БИОС да не ти го дава како петти по ред, не го ставај во петтиот конектор на матичната хахаха (небитна ствар).
 

Borce Volkovo

Переднија
Член од
6 јули 2009
Мислења
83
Поени од реакции
1
имам голем проблем со пц во...целата позадина на декстоп ми е црна дали има начин да се направи
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583
имам голем проблем со пц во...целата позадина на декстоп ми е црна дали има начин да се направи
Прво не ти е за во хардвер второ сигурно го имаш закачено оној Upadate за невалидна лиценца и трето ти треба крак
 

Borce Volkovo

Переднија
Член од
6 јули 2009
Мислења
83
Поени од реакции
1
кога ке го уклучам пц то во кјосот доле ми се појавува едно упадате може да е за тоа
 

Mr.Hajd

...Too Cool For School...
Член од
26 јуни 2008
Мислења
36
Поени од реакции
6
Имам лаптоп Gateway со конфигурација:

  • 9800GTS 512 GDDR3 dedicated memory
  • Core2Duo P8400 2.26 Ghz 3MB Cache
  • 4 GB DDR3 800Mhz
Имам проблем, скоро на секоја игра (90% од игрите) ми се укочува цел лаптоп, и притоа прави звук ТРРРРРРРРРРРРРР и така останува додека не го исклучам рачно.

Дури и на Diablo 2 така ми направи. Ги имам пробано Half-Life 2, GTA4, Max Payne, The Sims 3.... на сите после некое време се укочува компјутерот и прави тоа досадното ТРРРРРРРРРРР.

2-3 пати истово ми се случи додека ми беше само DESKTOP уклучен со музика од Winamp, и еднаш кога само Facebook ми беше уклучен. Истото си го направи.



До што би можело да е проблемот и што да се оправи?
Кулерите сите ми се исчистени, имам и CoolerMaster X1 кулер за лаптоп.
Лаптопот е прилично нов, неколку месеци користен.


Корун ми предложи да го тестирам со 3DMark, PCMark, MemTester... некои такви, за да ги тестирам рамот, графичката, процесорот.... па да видам што ќе биде.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.038
Поени од реакции
6.062
Процесорот ке му биде тесно грло за 9800GT или GTS250. Ако успее да го крене барем на 2.8-3.0ghz ке биде во ред.


Мислиш да го клокам? до 2.80-3,0 или нов да зиам?

не сум многу при пари. иначе и ЦПУ ќе земев некое.


кажете ми шо Напојување би требало минимално за да го Клокнам процесорот, а за кулер мисламд ека ми е слаб, затаоа и планирам нов да си зеам.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Ак не е за овде прашањето, префрлајте одма.
Ми треба некој маус од 2000-3000денари кој ќе е убав за се, ама буквално за се. За игри, за работа, за такви работи. :) Значит, да не е стрикно само за гејминг или за незнам шо таму.
Па давајте предлози. :smir:




PS.
ControleR напиша:
2. Razer Deathadder

1800dpi инфраред сензор | 5 програмабилни копчиња | 5 копчиња за профили | Нагодување на осетливост | Десно-раки

Полека се доближуваме до врвот. На едно скалило до врвот доаѓаме до добро познатиот Razer Deathadder. Слично на MX518, овој маус претставува универзален производ за сите типови на играчи. Победувајќи ја конкуренцијата овој маус располага со одличен 1800dpi инфраред сензор, 5 програмабилни копчиња и екстремно ергономичен облик. Закривениот заден дел на маусот го прави поудобен од конкуренцијата. ОДЛИЧЕН ДИЗАЈН.
Овај би се вклопил во моите барања? :smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ак не е за овде прашањето, префрлајте одма.
Ми треба некој маус од 2000-3000денари кој ќе е убав за се, ама буквално за се. За игри, за работа, за такви работи. :) Значит, да не е стрикно само за гејминг или за незнам шо таму.
Па давајте предлози. :smir:




PS.


Овај би се вклопил во моите барања? :smir:
Тој и ја би ти препорачал Microsoft MX-518
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Тој и ја би ти препорачал Microsoft MX-518
Кој е тој маус? Прогуглав и се појавуват само Logitech MX-518. Microsoft MX-518 нигде ни најдов ни слика, ни нишо. Ај ак не те мрзит постирај некоја слика да го видам шо маус е. :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom