Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
^Моја препорака е да си купиш компоненти и сам да си го склопиш pc-то...
Ќе поминеш по евтино, сам ќе одлучиш што да купиш и ќе немаш главоболки ако треба да се носи на сервис машината (се надевам знаеш дека само овластен сервис може да ти го оправи pc-то и дека нема оверклок на вакви машини)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583
па до некаде си во право, еве вака на пример ја dell кога ке ги видам ме кутка у несвес таа компанија иначе лани кога бев купив триста глупости безвеза пари дадов за вокмени и слични глупости па сакам ваква машина да земам иначе делл се ногу моќни компјутери и не ми е жал да дадам пари за нив ке ми биде 2 компјутер Dell
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Момци, колку цена можам да му извадам на монитор Philips 107S6 17 инчен CRT од 2004та година ако би го шиткал на старо ?
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Момци, колку цена можам да му извадам на монитор Philips 107S6 17 инчен CRT од 2004та година ако би го шиткал на старо ?

maximum 10 evra minimum da potrosis malce patika i da go dzitnes u kontejner :tv:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Фактички 4 компјутери можеш да имаш во 1:vozbud:
:cuc:

па до некаде си во право, еве вака на пример ја dell кога ке ги видам ме кутка у несвес таа компанија иначе лани кога бев купив триста глупости безвеза пари дадов за вокмени и слични глупости па сакам ваква машина да земам иначе делл се ногу моќни компјутери и не ми е жал да дадам пари за нив ке ми биде 2 компјутер Dell
Свесен си дека даваш повеќе пари само за да ти пише "Dell" нели? Тоа многу помоќен ти го прави компјутерот нели?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.038
Поени од реакции
6.062
Режачот ми режа многу споро, просек 1 саат обично ДВД.
И споро чита ЦД-а, ДВД-а Room-ов.

Any Idea? Што би можело проблем да биде.

Чекам било како одговор.

И имав на матична една зелена сијаличка шо светеше така, се разбира, ама сеа не свети. чепкав вчера нешо на програмот од Матичната за да глеам температура и имаше Д.О.Т копче и ако го стиснам се врти као вентилаторче на програмот. и вчера ми се рестартираше ПЦ и оттогаш не свети. MSI e MB-то
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.169
Чекам било како одговор.

И имав на матична една зелена сијаличка шо светеше така, се разбира, ама сеа не свети. чепкав вчера нешо на програмот од Матичната за да глеам температура и имаше Д.О.Т копче и ако го стиснам се врти као вентилаторче на програмот. и вчера ми се рестартираше ПЦ и оттогаш не свети. MSI e MB-то

Најверојатно IDE каналот ти е во PIO мод, па затоа ти чита споро, можно е и да ти цркнал ДВД ромот.
Прогуглај малку да видиш како да го вратиш од PIO во DMA мод.

За тоа второто прашање незнам, пошто немам искуство со MSI матични плочи.Има еден дечко на форумов што умира за нив, па може тој ќе ти објасни.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.038
Поени од реакции
6.062
Вака иглеа програмот со кој сијаличката престана да свети.
и зашо понекад CPU CLOCK од 2000 иде на 1210, сам си паѓа.
и шо значи тоа D.O.T

Milojko i am waiting for you.

 

Attachments

B

Blacks

Гостин
Вака иглеа програмот со кој сијаличката престана да свети.
и зашо понекад CPU CLOCK од 2000 иде на 1210, сам си паѓа.
и шо значи тоа D.O.T

Milojko i am waiting for you.

D.O.T = Dynamic Overclock Technology. Софтверче од МСИ со кое можеш да си играш overclock а да не чепкаш низ биосот. Можеш да си го подесиш така што кога ќе играш некоја захтевна игра автоматски да ти се клока, кога ќе ја исклучиш играта пак се се враќа на default.
Можеш да си играш со графичката, процесорот, брзина на кулер, и нормално волтажа. Исто така имаш и пред дефинирани вредности(модови) кои можеш да ги користиш. Пример гејминг мод, генерал мод итн секој за различна ситуација.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
А притоа да не нанесе штета на системот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom