Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Mi treba sovet...
Mi se poeba LCD monitorot od markata Viewsonic..
Si rabotese sve normalno i odednas crna slika :)..
E sea iam garancija za monitorot uste edna godina.. go nosam u servisot..
I tek posle nekolku dena dobivam odgovor. "NAJVEROJATNO E OD GROM"i neli poradi toa ne vazi garacnaijta..
Samo nivniot problem e toa sto nemase gromovi togas..a i koga ima ja sve vadam od struja..za da ne dojde do poebuvanje od takvo nesto``

Mene ne mi e jasno kako da postapam,ja sum siguren deka ne e od grom posto nemase gromovi :D:D a od drugata strana dali od neznaenje.. ili pa potocno od nesakanje da se soocat so toa deka ima garancija me ubeduvaat deka najverojatno bilo posledica na gromovi ..i krevaat race..

Kako da dokazam deka ne e od grom i deka treba da si ipocituvaat,radi koe sto i dobivam Garancija..
Posto e nalesno e da se kaze Grom,napojuvanje loso i toa e..
A otkazuvanje vo bilo koj drug slucaj ko da ne racunaat deka e mozno i deka ete se desava...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Mi treba sovet...
Mi se poeba LCD monitorot od markata Viewsonic..
Si rabotese sve normalno i odednas crna slika :)..
E sea iam garancija za monitorot uste edna godina.. go nosam u servisot..
I tek posle nekolku dena dobivam odgovor. "NAJVEROJATNO E OD GROM"i neli poradi toa ne vazi garacnaijta..
Samo nivniot problem e toa sto nemase gromovi togas..a i koga ima ja sve vadam od struja..za da ne dojde do poebuvanje od takvo nesto``

Mene ne mi e jasno kako da postapam,ja sum siguren deka ne e od grom posto nemase gromovi :D:D a od drugata strana dali od neznaenje.. ili pa potocno od nesakanje da se soocat so toa deka ima garancija me ubeduvaat deka najverojatno bilo posledica na gromovi ..i krevaat race..

Kako da dokazam deka ne e od grom i deka treba da si ipocituvaat,radi koe sto i dobivam Garancija..
Posto e nalesno e da se kaze Grom,napojuvanje loso i toa e..
A otkazuvanje vo bilo koj drug slucaj ko da ne racunaat deka e mozno i deka ete se desava...

Па нели гаранција не важи само ако се сјебе од човечки фактор. Сеа ако татко ти е Господ па да лупал громови... :)

И да било од гром, треба да ти важи гаранцијата.
Биди упорен, мора да сменат, друго незнам... Нека видат таму што е прегорено, зашто и како.... и нека си сменат.

И види си во гаранцијата (за секој случај) дали пишува нешто во врска со громови.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Mi treba sovet...
Mi se poeba LCD monitorot od markata Viewsonic..
Si rabotese sve normalno i odednas crna slika :)..
E sea iam garancija za monitorot uste edna godina.. go nosam u servisot..
I tek posle nekolku dena dobivam odgovor. "NAJVEROJATNO E OD GROM"i neli poradi toa ne vazi garacnaijta..
Samo nivniot problem e toa sto nemase gromovi togas..a i koga ima ja sve vadam od struja..za da ne dojde do poebuvanje od takvo nesto``

Mene ne mi e jasno kako da postapam,ja sum siguren deka ne e od grom posto nemase gromovi :D:D a od drugata strana dali od neznaenje.. ili pa potocno od nesakanje da se soocat so toa deka ima garancija me ubeduvaat deka najverojatno bilo posledica na gromovi ..i krevaat race..

Kako da dokazam deka ne e od grom i deka treba da si ipocituvaat,radi koe sto i dobivam Garancija..
Posto e nalesno e da se kaze Grom,napojuvanje loso i toa e..
A otkazuvanje vo bilo koj drug slucaj ko da ne racunaat deka e mozno i deka ete se desava...
Која коинциденција. Денес имавме состанок на таа тема. Премногу роба ни сјебаа громовиве. Искрено речено ниту еден монитор но затоа бате еден куп Acess Point-i и остала мрежна опрема. Но како сериозна фирма сеуште не сме вратиле муштерија поради оваква причина. Јебига бате се дешава. Иди пробај нека ти го напраат.

Edit: Случајно да не ти мења боји мониторот ?
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Па нели гаранција не важи само ако се сјебе од човечки фактор. Сеа ако татко ти е Господ па да лупал громови... :)

И да било од гром, треба да ти важи гаранцијата.
Биди упорен, мора да сменат, друго незнам... Нека видат таму што е прегорено, зашто и како.... и нека си сменат.

И види си во гаранцијата (за секој случај) дали пишува нешто во врска со громови.

Abe poentata e sto toa bese soncev den,nemase ni G od grom ja barem pazam na takvi raboti ...vadam od steker sve komplet..
Vo ovoj slucaj si rabotev jas i posle saat dva se desi ko da se izgasi monitorot i toa bese se.. nitu mirisa na izgoreno nitu busoni mi se poebaa..nistoo..na kraj kraeva kukisteto i zvucnici nemaat gajle..
Ali izlea najlesno im e da kazat deka se raboti za grom.. iako nema vrska..
Postoi vo garancijata deka ne vazi pri udar od grom,no pak ke kazam nemase takov.... sto me dupat nz.. ke im kazam utre..na lice mesto.

Која коинциденција. Денес имавме состанок на таа тема. Премногу роба ни сјебаа громовиве. Искрено речено ниту еден монитор но затоа бате еден куп Acess Point-i и остала мрежна опрема. Но како сериозна фирма сеуште не сме вратиле муштерија поради оваква причина. Јебига бате се дешава. Иди пробај нека ти го напраат.

Edit: Случајно да не ти мења боји мониторот ?
Te sfakam,ama moze li da se rasipe nesto ako e izgaseno kompletno odstekano od struja.. pri gromovi i da mu tekne na soncev den da se zafrkne..
Ama oni izlea idat na toa da ili ke se osteti od grom,ili ja ako go skrsam nekako pa da e covecki faktor neli.. a da se rasipe sam da otkaze nesto vnatre e NEVOZMOZNO???:pos2:

Inace boi ne mi menjavase monitorot dodeka rabotese.. Samo odednas prekina i tolku..

Na kraj kraeva ima inspekcii cuda ,zdruzenija na potrosuvaci.. neznam sto sve ne..
Pa koj kurac dava garancija 3 godini ako ne misli da se drzi do nea..???


I ako nisto od gorenavedenoto ne mi uspee.. ima li nekoj sto prai LCD Monitori.. nekoj dobar mislam ??
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Од сево ова може да заклучам дека најпаметно би ти било да си причекал да помине периодов на монсунски дождови :tv:, да начекаш едно недела дена да не грми и да им го однесеш на темература од 45 степена :pos2:

Иначе Деск електроник е добар сервис и се наоѓа у Аеродрод у околина на салата на МЗТ.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Или да ни кажеш од каде ти е купен мониторот, па да ги искараме малце, да ти го примат на сервис под гаранција.
 
Член од
3 август 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Сакам, да снимам од телевизија на копмјутер, дајте некој совет или кажете на кој начин , немам никакво искуство со тоа!!
Фала ви ептен :))))
Поздрав
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Сакам, да снимам од телевизија на копмјутер, дајте некој совет или кажете на кој начин , немам никакво искуство со тоа!!
Фала ви ептен :))))
Поздрав
Прво имаш ли TV Tuner (или на нашки ТВ картица у компјутерот)?
Ако имаш таква картица лесно е, има многу програми со кои сум снимал и се вади супер резолуција (али програмите бараат добар PC)...
ако е ваков случајот кажи па ке ти кажам со кој софтвер да се послужиш.
А ако мислиш да снимаш преку нет, е тоа незнам, нека ти помогне некој друг.:smir:
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Сакам да прашам дали може да се направи и како(ако може) кога ке го ставам ПЦто на Стенд бај да не работат кулерите? ми пречат многу оти:toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Сакам да прашам дали може да се направи и како(ако може) кога ке го ставам ПЦто на Стенд бај да не работат кулерите? ми пречат многу оти:toe:


Мислиш..вентилаторите!

Кулерите и онака се тивки ко мртовец:kesa:

Со тоа ефтините работи што ги имаш..никако....:toe:

Купи си малку поскапи но тивки вентилатори!
Купи си поквалитетно но тивко напојување...со можност на авторегулација на вентилаторот.
Купи си поскапо ладење за процесорот....

Угради масивни ладилници......и вентилатор само на лимот од куќиштето.


Стави..водено ладење:vozbud:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583
Мислиш..вентилаторите!

Кулерите и онака се тивки ко мртовец:kesa:

Со тоа ефтините работи што ги имаш..никако....:toe:

Купи си малку поскапи но тивки вентилатори!
Купи си поквалитетно но тивко напојување...со можност на авторегулација на вентилаторот.
Купи си поскапо ладење за процесорот....

Угради масивни ладилници......и вентилатор само на лимот од куќиштето.



Стави..водено ладење:vozbud:
:pos::pos::pos::pos:Никола Груевски нема такво ладење во компјутерот
 
С

Спенсер

Гостин
Сакам да прашам дали може да се направи и како(ако може) кога ке го ставам ПЦто на Стенд бај да не работат кулерите? ми пречат многу оти:toe:
???ја кога го ставам на стенд бај се гаси,како изгасен е...неработи ништо...и после само стискам копче и работи за 2 сек се уклучува...
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
???ја кога го ставам на стенд бај се гаси,како изгасен е...неработи ништо...и после само стискам копче и работи за 2 сек се уклучува...
И кај еден другар е така за тоа прашав како да го направам и јас така:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom