Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
humanoid напиша:
vodkamixx напиша:
Вака иам проблем со маусот... Logitech optical mouse, ми го дадоа со конфигурацијата, ама маусов се буни на моменти, пример шетам по екранот со маусот и ќе почне да се буни ќе оди пример доле, а ја горе одам или ќе шета сам по екранот и ќе се стабилизира, што може да му биде... ЧАРЕ :?:
Чаре, стави му бела мазна подлога и се ќе биде во ред.

Ако имаш windows XP, оди во control panel, кликни на mouse, потоа отвори ја табелата hardware, под devices ти го пишува маусот, кликни двапати и ќе ти се отвори нов прозор, оди на advanced settings и кај sample rate стави на 200 reports/ second.
Mozno e da docnam so odgovorot,no da se obidam.Optickite mausi rabotat na princip na odbivanje na signalot od povrsinata na masata ili predmetot(vo slucajov maus padot)i go prenesuvaat signalot do zadadenata pozicija koja vie ja barate.Dokolku optickiot maus se naoga na neramna ili nesoodvetna povrsina(bidejki postojat specijalni maus padovi za opticki mausi)toj dava pogresna informacija.Jas momentalno rabotam so Logitech op.maus,no nemam nikakov maus pad pod nego.Znaci direkno na masata!
Stom vie ste napravile zamena so maus so trkalce..toa znaci nemate softwerski problem!Vratete si go optickiot i obidete se so soodveten maus pad!
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Do padot e..... i mene mi zbesnuvashe na momenti mausot..... otkako staviv ubav pad za opticki maus nemam poveke takvi problemi... :wink:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Е вака сеа имам проблем... ја поврзав графичкава GeForce 5200 на телевизор Philips и сега кога ќе наместам да ја гледам сликата на телевизорот ми е црно-бела, а кога ќе вратам нормално на монитор се е ок во боја... што треба уште да подесам за да биде сликата на телевизорот во боја? TV Format-от во подесувањата ми е на NTCS, го ставив и на PAL (т.е. има повеќе видови PAL), но пак е исто црно-бела... чаре?
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Пробај

Проба ли со PAL-B и еден рестарт,провери си го и кабелчето
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Re: Пробај

oxygenne напиша:
Проба ли со PAL-B и еден рестарт,провери си го и кабелчето
Еве моментално сум на PAL-B и напраив рестарт и пак е црно-бело. Инаку кабелчето може да е проблем? Кабелчето од TV-out-от на графичката е поврзано на телевизорот на Video-In дупчето на телевизорот.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Имам проблем со комчето... кога ќе работам со повеќе програми одеднаш а можно е и со една програма ми се појавува оној Blue Screen кој одбројува секунди до 100 и се рестартира, пишав за овој проблем пред извесно време, одговорот беше дека било до драјверите на графичката, прашав други луѓе ми рекоа дека можно е да биде до процесорот некој проблем. Имам процесор AMD Semprom 2600+. Па се мислам дали е до процесорот проблемот со „плавата позадина“, па да го мењам процесорот... ај совет или помош од вас...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Дур бараш решение од другарите, можеш да реинсталираш цел Виндоус и да си немаш повеќе мака :wink:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
vodkamixx напиша:
Имам проблем со комчето... кога ќе работам со повеќе програми одеднаш а можно е и со една програма ми се појавува оној Blue Screen кој одбројува секунди до 100 и се рестартира, пишав за овој проблем пред извесно време, одговорот беше дека било до драјверите на графичката, прашав други луѓе ми рекоа дека можно е да биде до процесорот некој проблем. Имам процесор AMD Semprom 2600+. Па се мислам дали е до процесорот проблемот со „плавата позадина“, па да го мењам процесорот... ај совет или помош од вас...
Со кои програми работиш кога ти се случува тоа?
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
humanoid напиша:
Со кои програми работиш кога ти се случува тоа?
Епа зависи некој пат само кога ќе отворам Winamp и на сред песна ќе се појави Blue Screen, или некогаш со Macromedia кога ќе работам, зависи со Fireworks или Dreamweaver ќе се појави Blue Screen... али еве веќе 2 дена не се појавува, изгледа се среди нешто... освен на startup-от на Windows-от се појавува.... и ќе напраам рестарт и го нема повеќе...
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Ve molam pooooooomos!Imam web-kamera i po nekoe vreme na primer za eden mesec mi stavnuva zelena!koga me gleda nekoj epten e temno i zeleno!I jas ja brisam kamerata i pak ja instaliram i se e o.k!Ama fintata e sega sto neznam kako da ja izbrisam!Probav preku control panel add or remove programs ama ja nema!Pomos!Kako da ja izbrиsam?
p.s Zosto mi gi nema tie smeskite koga pisuva post?
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
vlatko напиша:
Ve molam pooooooomos!Imam web-kamera i po nekoe vreme na primer za eden mesec mi stavnuva zelena!koga me gleda nekoj epten e temno i zeleno!I jas ja brisam kamerata i pak ja instaliram i se e o.k!Ama fintata e sega sto neznam kako da ja izbrisam!Probav preku control panel add or remove programs ama ja nema!Pomos!Kako da ja izbrиsam?
p.s Zosto mi gi nema tie smeskite koga pisuva post?

И јас го имам истиот проблем....мавни ја камерата во ѕид...и купи си нова, нема лек за тоа
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
vlatko напиша:
Ve molam pooooooomos!Imam web-kamera i po nekoe vreme na primer za eden mesec mi stavnuva zelena!koga me gleda nekoj epten e temno i zeleno!I jas ja brisam kamerata i pak ja instaliram i se e o.k!Ama fintata e sega sto neznam kako da ja izbrisam!Probav preku control panel add or remove programs ama ja nema!Pomos!Kako da ja izbrиsam?
p.s Zosto mi gi nema tie smeskite koga pisuva post?

ок, ја направив....ми текна како дур се мучев да заспијам

Оди во Device manager и најди ја тамо камерата, стисни десно копче и uninstal. Извади ја и пак стави ја камерата, дет шулд ду де трик
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Dimitarc напиша:
ок, ја направив....ми текна како дур се мучев да заспијам

Оди во Device manager и најди ја тамо камерата, стисни десно копче и uninstal. Извади ја и пак стави ја камерата, дет шулд ду де трик
Благодарам!Цар си:)!Конечно!
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
ноу проблем...сега се борам за да има на форумов дел кај што ке се средуваат овакви фрки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom