Помош, проблеми, прашања, совети...

V

Vlad II Draculea

Гостин
Narode..
зедов камерче, Creative,web cam, Vista Plus...352*288

Ама сликава е бетар од шлакано со водени боици, инсталирав драјвери, програми ама апла лошо се гледа, не че да е до резолуцијата... Имате нокоја идеја.... Пошто јас ги потрошив моите... Че да е до камерчето или до некој драјвер??
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Имам едно прашање:
Имам еден хард диск 80ГБ Хитачи, Другиот е Макстор 80ГБ (двата се на IDE). Дали има логика да правам RAID 0 поле со различни хард дискови? Има ли некој искуство со таа работа?
Фала однапред
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Vlad II Draculea напиша:
Narode..
зедов камерче, Creative,web cam, Vista Plus...352*288

Ама сликава е бетар од шлакано со водени боици, инсталирав драјвери, програми ама апла лошо се гледа, не че да е до резолуцијата... Имате нокоја идеја.... Пошто јас ги потрошив моите... Че да е до камерчето или до некој драјвер??
Го имаш пробано на друг комјутер? Ако го имаш и сликата е иста тогаш највероватно е до камерата зашто 352x288 е многу мала резолиција, а истотака овие камери се многу осетливи и насветло, па така ако ти е сабо осветлена просторијата ќе добијеш лоша слика.
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
Mad Maxx напиша:
Имам AMD Athlon 1.66 GHz,512 RAM,40 Giga hard,FX 5500-128 Mb, Sony CD-RW i DVD-Rom,CTX 17" monitor.
Може некој да ми каже која е реалната продажна цена на оваа конфигурација?

кажи колку бараш?
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
Проблем со матична

Имам матична asus a8ve delux, и ми цркна кулерот на матичнава( тој малиот),
прашањево ми е дали може да рботи без него?
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
su напиша:
Имам матична asus a8ve delux, и ми цркна кулерот на матичнава( тој малиот),
прашањево ми е дали може да рботи без него?[/quotе]
abe че работи али колку долго никој не ти гарантира... тка да оди купи нов не се изгориш фазла
 

Pasha

Сомнително Лице
Член од
17 април 2005
Мислења
157
Поени од реакции
2
pomosh?!

Vaka sega :) Imam problem so mojot kompjuter.. go pushtam da raboti se si raboti ne koci nisho... pushti nekoja programa da rabotam , na primer Photoshop ne mozi voopshto.. Not Responding... a macromedia , kje procackam nesho i edno vreme kje se zakoci slikata samo kje se mrda mausot , pointerot kako da go recam :)) i jas kje isprickam na mausot i kje zakoci i toj , i posle go imam ostaeno edno sat vreme cekav da se otkoci ama nema aber.. go preinstalirav Windowsot pak istoto.. kazete ako znajte vo sho e problemot.. Fala odnapred.. :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Прво што перформанси ти има компјутерот? Имаш антивирус и антиспајвер инсталирано?! Ако имаш мавниму еден скан. Па кажи што резултати ќе даде :)
 

Pasha

Сомнително Лице
Член од
17 април 2005
Мислења
157
Поени од реакции
2
pentium 4 2200 MHZ 128 Cache, 256 Ram , GeForce 400 64MB , a neam klaeno ni antivirus ni antispam :) ne mi trebale do sega , doma neam ni internet a se sho snimam e so sigurnost cisto od virusi.. aj kje instaliram i kje vidam..
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ако ојме од најлесниот начин за пронаоѓање на грешката е прво да го провериш дали ти е инфициран. Ако не е е тогаш можно е да е до температурата (да ти загрева некој дел од хардверот) можно е да имаш постари драјвери или не компитабилни, исто така можно е да ти се избришани некои системски фајлови...многу работи се можни ти прво скенирај па ќе видиме после
 
Член од
26 октомври 2005
Мислења
71
Поени од реакции
3
Здраво.
Имам графичка Ati Radeon 7000 64 DDR со TV Out. Си работи ок.
Земав од кај еден другар графичка Nvidia GF4 MX440 SE 64 DDR 128 BIT со TV Out.
Ja инсталирав кај мене, се си работи ок, ама се приметуваат вертикални паралелни зелени или розови линии, многу поизразени кога ќе пуштам некоја игра или филм, тогаш и сликата е рашлакана како со водени боици да е сликана.
Има ли некој идеја што може да биде? На форумиве по интернет нешто прочепкав и прочитав дека се јавувале такви линии кога ќе се претера со оверклок на графичката.
Е сеа, прашањево ми е, како да проверам дали е оверклокувана графичкава и ако е оверклокувана, како се враќаат параметрите во нормални вредности.
Која од овие две графички е подобра?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Abe vidi probaj so ponovi driveri. Neveruvam deka ke e do overclock.
 
Член од
26 октомври 2005
Мислења
71
Поени од реакции
3
deXterche напиша:
Abe vidi probaj so ponovi driveri. Neveruvam deka ke e do overclock.
Не е до драјверите, пробав со различни верзии. И на стартувањето на Boot ги покажува линиите, не само во Windows.

Чаре ?:se_ molam
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
E pa vidi vo Biosot togas (namali nekoi vrednosti), sigurno e overklokana.Najdobro prasaj ovde.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Дали некој може да ми даде линк или да ми прати на пп литература за архитектурата на Intel Pentum 4 (било која серија) ама да е постручна.

TNX very much :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom