Помош, проблеми, прашања, совети...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Dali nekoj znae kako da updatuvam BIOS koj go simnav od oficialnata strana na ASUS?
http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us
se simna samo eden zip file, vnatre ima samo eden fajl, neznam kako da go aktiviram, nema nikakva instalacija ili slicno..
Зашто сакаш да го флешуваш (апдејтуваш) BIOS-от?
Пошо многу повеќе можеш да заебеш (ама МНОГУ повеќе) одколку да подобриш нешто ситно :)
 
Член од
22 јануари 2006
Мислења
75
Поени од реакции
0
posto prai sam restartovi bez potreba, nesto zeznat e biosot i dava nekoi informacii za temperaturata koi ne se tocni i se restartira od vreme na vreme bez vrska.. inace veke go srediv, imaat od asus kao bios update tool pa preku nego flashuvav, se nadevam deka sega nema veke da pravi problemi.. fala vo sekoj slucaj
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
693
Поени од реакции
10
posto prai sam restartovi bez potreba, nesto zeznat e biosot i dava nekoi informacii za temperaturata koi ne se tocni i se restartira od vreme na vreme bez vrska.. inace veke go srediv, imaat od asus kao bios update tool pa preku nego flashuvav, se nadevam deka sega nema veke da pravi problemi.. fala vo sekoj slucaj

slusaj moe mislenje e deka kom ne ti se restartira za dzabe i ne moze da pokazuva lazna temperatura. ako i se cudis na temperaturata vidi malce da ne ti e crknat kulerot na procesorot ili mozi da e samo zaglaven, se restartira zatoa sto postignuva odredena temperatura i posle se gasi, samozastita od samozapaluvanje:pos2: na kompjuterot. moe mislenje jas imav takov problem
 

dLt-Ed

молчењето е злато
Член од
29 јануари 2006
Мислења
126
Поени од реакции
3
Дали некој до сега имал искуство, ми треба да поврзам компјутер со 40" ЛЦД телевизор. Арно ама планирам некоја сташно слаба конфигурација за некои 150 евра најмногу. Па ме интересира дали и каква слика би добил кога би купил некоја графичка од типот на Радеон 2400 со HDMI излез која е страшно слаба ама битно има HDMI излез? Дали би ја добил истата слика со таа графичка и со графичка што е 10 пати поскапа од таа? Значи целта ми е само да гледам филмови. Сефирот ме советуваше подобро да земам матична со OnBoard графичка со HDMI излез. Имал некое вакво искуство?
Бев решен да купам таков некој слаб компјутер, ама кога видов кај тетин ми како му сецкаше додека гледа филмови... решив да не си ги фрлам парите за џабе. Имаше он 40" HD Ready и сега зема 42" FullHD. Иначе он е со VGA поврзан.
Планот ми беше со некој ваков процесор Sempron LE-1100 или Athlon LE-1600 слична цена се, 1гб рам, најефтината матична што постои со вграден HDMI или најефтината матична и плус Радеон 2400.

Од свое искуство. Користев onboard GeForce 6100 со VGA излез. Сликата беше ок, но сакав нели DVI ...т.е. HDMI. Сменив плочата за најевтината со DVI излез и добив и HDMI адаптер со нејзе нормално. A780GM-A(HDMI) ECS плоча зедов, нешто окулу 50 и нешто евра. Процесорот е 4200 X2 и толку. Ништо не сецка, се е во ред, и со .mkv, и .wmv HD филмови.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ќе провериш прво СЕ ШТО Е МОЖНО да направиш, значи сите можни комбинации. Види да не си го отштекал напојувањето или нешто такво. Пред да го ставиш овој процесор, се ли било во ред? Кога го извади процесорот, дали си мрднал нешто. Што процесор? Дали го поддржува матичната...... СВЕ ПРОВЕРИ!
Ај па ти нели го глеаш не се разбира ич од компјутери, земал сам да мења процесор. којзнае што направил, можда го ставил во 3.5" беј за хард диск:pos2::pos2::pos2::pos2:

Рикнала плочата, стариот процесор, и новиот процесор, а можда и рамот. Луѓе/деца, не пробувајте сами да си ги сервисирате компјутерите ако не знаете што правите........

Kupiv nov monitor i mi se pojavi mrtov piksel,dali ke se pojavat uste ili ke ostane na toj eden?? Sakam da prasam i na kolku da namestam refresh rate?? Na 70,80,100????
Ако му се појавил 1 од старт, или ке следат уште многу за кратко време, или ке го снема за 1 недела, никогаш не се знае. Рефреш на ЛЦД монитор се става на 60hz и ни херц повеќе.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
Motherboard
CPU Type Intel Pentium 4A, 1800 MHz (4.5 x 400)
Motherboard Chipset VIA VT8754 Apollo P4X400
System Memory 256 MB (PC3200 DDR SDRAM)
BIOS Type AMI

Display
Video Adapter RADEON 9200 SERIES (128 MB)
3D Accelerator ATI Radeon 9200 (RV280)
Monitor Samsung SyncMaster 703(M)s/750(M)s/753(M)s/MagicSyncMaster CM173A(M) (HSCW914756)

Multimedia
Audio Adapter VIA AC'97 Enhanced Audio Controller

Storage
Disk Drive Maxtor 6Y080L0 (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133
poMOS
e sea da ve pitam via mojot SDR li e ili DDR,ja mislam deka e SDR:pos2:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Motherboard
CPU Type Intel Pentium 4A, 1800 MHz (4.5 x 400)
Motherboard Chipset VIA VT8754 Apollo P4X400
System Memory 256 MB (PC3200 DDR SDRAM)
BIOS Type AMI

Display
Video Adapter RADEON 9200 SERIES (128 MB)
3D Accelerator ATI Radeon 9200 (RV280)
Monitor Samsung SyncMaster 703(M)s/750(M)s/753(M)s/MagicSyncMaster CM173A(M) (HSCW914756)

Multimedia
Audio Adapter VIA AC'97 Enhanced Audio Controller

Storage
Disk Drive Maxtor 6Y080L0 (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133
poMOS
e sea da ve pitam via mojot SDR li e ili DDR,ja mislam deka e SDR:pos2:
Eте ти.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Напојувањето ми е од 300W.
Иначе имам:
CPU Intel P4 3GHz-E 1MB L2-Cache 800MHz Socket 478
MB MSI Neo2 PFSIR 865PE
GPU [SIZE=-1]GeForce FX 5200 128-Bit
RAM 512MB на втор слот ставен
HDD Maxtor 80GB
И 3 оптички уреди
[/SIZE]
aj ubavo proveri da ne imas nekakvi puknatini na konektorite na sata kabelot
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ќе Ве молам за помош!
Мојот проблем се јави пред неколку дена,си режав ЦД-а преку Неро,изржав две, се си беше во ред, тртото ЦД ми го исфрли режачот,пробав со друго ЦД,исто така го исфрли.Од тогаш ни реже, ни чита обични ЦД,додека со ДВД-ЦД се е во ред,и чита и реже.Компјутерот ми е стар 10 месеци и се уште е под гаранција.Да го носам кај сервисерот или..........?
Би благодарам!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ќе Ве молам за помош!
Мојот проблем се јави пред неколку дена,си режав ЦД-а преку Неро,изржав две, се си беше во ред, тртото ЦД ми го исфрли режачот,пробав со друго ЦД,исто така го исфрли.Од тогаш ни реже, ни чита обични ЦД,додека со ДВД-ЦД се е во ред,и чита и реже.Компјутерот ми е стар 10 месеци и се уште е под гаранција.Да го носам кај сервисерот или..........?
Би благодарам!

Носи го одма, или ќе ти го оправат CD-ROM-от или ќе ти го сменат.
 
P

Princ

Гостин
Некој да не знае да ми потврди дали E5200 процесорот може да работи на некоја од овие матични плочи
Asus P5VD2-VM SE
MSI 945P Neo-F
D945GCCR
? :S
 
P

Princ

Гостин
Едит: Изгледа последната матична плоча го поддржува тој процесор... Се упали :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom