Помош, проблеми, прашања, совети...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Друже да те прашам нешто.
Најдов иста таква плочка (скоро иста) и само последниот број од овие што велиш(четири броја одделени со цртичка) е за два броја поголем т.с. првиот завршува на седумка а вториот на деветка дали би правел проблем или може да помини.
Поздрав
Абе тоа не прави проблем, али пожелно е на ист такт да работат. Терај немај гајле.
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
ај помош малце. Имам Epson C46 принтер и некое време не го користев, дека немав боја. Денеска брат ми купил боја и ја ставив, но принтерот не сака да принта и "квичи" како да не видел маст за подмачкување, т.е. испушта некои звуци и мртов човек да разбуди, а порано ок си беше принтерот. Пробав со nozle clean и не сакаше, па помош некоја ке може???? или да ми кажете акде да го носам на поправање и шо пари би ми земале.:kesa:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ај помош малце. Имам Epson C46 принтер и некое време не го користев, дека немав боја. Денеска брат ми купил боја и ја ставив, но принтерот не сака да принта и "квичи" како да не видел маст за подмачкување, т.е. испушта некои звуци и мртов човек да разбуди, а порано ок си беше принтерот. Пробав со nozle clean и не сакаше, па помош некоја ке може???? или да ми кажете акде да го носам на поправање и шо пари би ми земале.:kesa:
Отиди во GODA, тоа во трговскиот БИСЕР во аеродром што е за принтери и чуда, нека ти дадат едно никакво за да му направиш ресет на принтерот. Не ти е расипан, фабрички е така "хакнат" за да го носиш на поправка или да си купиш нов.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Момци и девојки ај кажете што монитор да земам? Секој совет е добредојден.
Планирам да земам 19инчен ЛЦД

1Дали widescreen ili kockast? Која е разликата?
2.Која марка на монитори највеке ја цените?
3.Имаам Geforce 2MX 400 so 64MB ram дали со оваа графичка би ја искористил резолуцијата од 1600X1200 на мониторот или да земам некој со помала резолуција?
4.Имам постар компјутер и ме интересира дали влезот на кабелот што е за од мониторот во комјутерот е ист или ЛЦД-ава се со понаков влез?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Момци и девојки ај кажете што монитор да земам? Секој совет е добредојден.
Планирам да земам 19инчен ЛЦД

1Дали widescreen ili kockast? Која е разликата?
2.Која марка на монитори највеке ја цените?
3.Имаам Geforce 2MX 400 so 64MB ram дали со оваа графичка би ја искористил резолуцијата од 1600X1200 на мониторот или да земам некој со помала резолуција?
4.Имам постар компјутер и ме интересира дали влезот на кабелот што е за од мониторот во комјутерот е ист или ЛЦД-ава се со понаков влез?
Напрај го болдираното, и види како се топи графичката :)

Влезот од мониторот си е стандард. Во спротивно ти даваат и конвертер и све си е у ред.

Разлика од WIDE и 4:3 монитор ти е....... едниот е коцкаст, другиот издолжен :) Кој ти прај појше мерак, тој (ја ич нејќам WIDE).

Со таа графичка што ја имаш, добро е и на 15" да стаиш резолуција 1024х768 (па и многу е :) )

За марки, глеј поевтина, пошо обично даваш пари за името :):):)
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
Luge ve molam za pomos sto moze da mi bide na kompijuterov mu staviv procesor od 2 ghz i ne mi se uklucuva go vrativ stariot procesor i pak nesaka da mi se ukluci gi probav grafickata ram memorijata i procesorot na drug kompijuter od koj sto go izvadiv procesorot od 2 ghz i rabotea site sto e problemot do maticnata e ili??
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Luge ve molam za pomos sto moze da mi bide na kompijuterov mu staviv procesor od 2 ghz i ne mi se uklucuva go vrativ stariot procesor i pak nesaka da mi se ukluci gi probav grafickata ram memorijata i procesorot na drug kompijuter od koj sto go izvadiv procesorot od 2 ghz i rabotea site sto e problemot do maticnata e ili??
Ќе провериш прво СЕ ШТО Е МОЖНО да направиш, значи сите можни комбинации. Види да не си го отштекал напојувањето или нешто такво. Пред да го ставиш овој процесор, се ли било во ред? Кога го извади процесорот, дали си мрднал нешто. Што процесор? Дали го поддржува матичната...... СВЕ ПРОВЕРИ!
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
Ќе провериш прво СЕ ШТО Е МОЖНО да направиш, значи сите можни комбинации. Види да не си го отштекал напојувањето или нешто такво. Пред да го ставиш овој процесор, се ли било во ред? Кога го извади процесорот, дали си мрднал нешто. Што процесор? Дали го поддржува матичната...... СВЕ ПРОВЕРИ!


problemot e vo toa sto jas nenzam sto maticna mi e i dali podrzuva 2.0ghz inaci mojot procesor bese 1.7 a gi probav site mozni kombinacii so graficka procesor i ram memorija mislam deka napojuvanjeto mi raboti zs vrti kulerot
a kako da proveram dali mi podrzuva 2.0ghz i dali e izgorena??:(:(
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
problemot e vo toa sto jas nenzam sto maticna mi e i dali podrzuva 2.0ghz inaci mojot procesor bese 1.7 a gi probav site mozni kombinacii so graficka procesor i ram memorija mislam deka napojuvanjeto mi raboti zs vrti kulerot
a kako da proveram dali mi podrzuva 2.0ghz i dali e izgorena??:(:(
Не се проверува дали ти поддржува 2.0 Ghz или 7.9 Ghz. Туку се проверува кои процесори ги поддржува (Core2duo, Celeron, Core2Extreme.....)

Што матична имаш?
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
Не се проверува дали ти поддржува 2.0 Ghz или 7.9 Ghz. Туку се проверува кои процесори ги поддржува (Core2duo, Celeron, Core2Extreme.....)

Што матична имаш?
pa i toa e problem neznam kako da proveram koja maticna e
pisuva na nea ili??
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
pa i toa e problem neznam kako da proveram koja maticna e
pisuva na nea ili??
Пишува на неа. Иначе симни си програмче EVEREST или SISOFT SANDRA и таму ќе најдеш се што имаш на компјутерот и како се вика и такви работи.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Kupiv nov monitor i mi se pojavi mrtov piksel,dali ke se pojavat uste ili ke ostane na toj eden?? Sakam da prasam i na kolku da namestam refresh rate?? Na 70,80,100????
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Kupiv nov monitor i mi se pojavi mrtov piksel,dali ke se pojavat uste ili ke ostane na toj eden?? Sakam da prasam i na kolku da namestam refresh rate?? Na 70,80,100????
Купив нова кола, колку бензин ми троши???

Кога ќе ми одговориш на прашањево, ја ќе ти одговорам на твоето.


Па кажи што монитор, колкав, марка, чуда...... Ако ти е нов пробај врати го може ќе ти го заменат ради мртвиот пиксел (не ми се верува али пробај). За други, секогаш можно е да се појават, ама може и не.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Дали некој до сега имал искуство, ми треба да поврзам компјутер со 40" ЛЦД телевизор. Арно ама планирам некоја сташно слаба конфигурација за некои 150 евра најмногу. Па ме интересира дали и каква слика би добил кога би купил некоја графичка од типот на Радеон 2400 со HDMI излез која е страшно слаба ама битно има HDMI излез? Дали би ја добил истата слика со таа графичка и со графичка што е 10 пати поскапа од таа? Значи целта ми е само да гледам филмови. Сефирот ме советуваше подобро да земам матична со OnBoard графичка со HDMI излез. Имал некое вакво искуство?
Бев решен да купам таков некој слаб компјутер, ама кога видов кај тетин ми како му сецкаше додека гледа филмови... решив да не си ги фрлам парите за џабе. Имаше он 40" HD Ready и сега зема 42" FullHD. Иначе он е со VGA поврзан.
Планот ми беше со некој ваков процесор Sempron LE-1100 или Athlon LE-1600 слична цена се, 1гб рам, најефтината матична што постои со вграден HDMI или најефтината матична и плус Радеон 2400.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Имам директно искуство,и најверојатно сакаш да гледаш HD филмови,така?

Мојата конфигурација е HD3850 со P4 3.0 ghz HT 2 mb cache.

Сликата е нормално иста(без разлика дали Hd2400 или HD4870,но заради процесорот,мене ми сецкаат филмовите кои се во 1920*1080p формат,но во mkv.

Оригиналните Blu-ray,не сецкаат,но нели,тешко дека ти би симнувал 50 гига за 1 филм,или пак да дадеш 60 евра да го купиш:)

Значи вака,ќе ти треба минимум дуал-кор и некоја графичка појака од HD2600.
На предложените твои процесор и матична,нема само да сецка,него ќе гледаш 1 фрејм во 10 секунди...

И не барај графичка со HDMI,земи си која ти фаќа око,и после тоа еден кабел од Anhoch кој е DVI to HDMI.Јас терам на Sony 40" FullHD со него,и гледам 720п филмови во mkv. (1360*720),како и документарци од iMax во FullHD од блу-реј.


Јас би предложил,обичен поефтин дуал-кор,заедно со Hd2600XT и 1 гига рам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom