Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Неможам да си ја управам интегриранава камера на лаптопов.Помош

ПС.Стварно незнам што повеќе инфо да ви дадам.

Едит:Порано ми функционираше како што треба.Од кога си го форматирав не ми ја дава...
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
1
Problem so graficka

Eve vaka jas imam problem so grafickata t.e. mislam deka e do nejze a moze i da e maticnata imeno eve go problemot
na sredina na juli posle 7-8 meseci rabotenje bez nikakov problem pocna da mi se koci PC-to ednostavno ke zamrznese slikata i samo restart pomagase prv sovet so go dobiv bese deka hard diskot mi e pred crkanje i da go smenam i go smeniv i pak isto i probuvajki se i sesto za da go opraam slucajno ja smeniv grafickata so ja koristev poslednive 7 meseci (asus N 7600 GS) so postara (gainward FX 5200) i problemot go snema imeno se si funkcionirase normalno i sea taa graficka so praese problem ja dadov na servis i bidejki mi bese pod garancija mi ja zamenija za 7300GT na PALIT i deneska ja stavam i pak istiot problem ko pred mesec dena mi se koci i zamrznuva ekranot i celiot kompjuter i ako go ostavam taka podolgo vreme mi se pojavuva prozorce na koe vika deka ima nekakov problem so nekoj fajl "nv4d " ili taka neso

imeneo maticnata mi e EPOX 4PDA5+
graficka so ne prai problem gainward FX5200
a graficki so praat problem ASUS n7600GS i PALIT 7300GT
a driveri so se probani se 175.19 ,163 i use nekoj 166 od nvidia site i probani i driverite sto doagaat so grafickite
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
ти фалат изгледа драјвери, или ти недостасува некој фајл во windowsot преинсталирај windows, ili format му напрај. инсталирај си нови драјвери и пробај :)
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
1
za drajveri pre instalirav edno 15 pati deneska a za windows koa gozemav novot hard disk preinstalirav i ne pomogna aj ke probam i windows prreinstalacija pa ke vidime ama ne veruvam najmnogu me plasi da ne e neso poebana maticnata pa da nemoze da poddrzi pojaki graficki a inace zaboraiv da kazam deka najcesto se koci dodeka gleam film ili igram neso t.e. dodeka grafickata ima najmnogu rabota i i e poise opteretena
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Eve vaka jas imam problem so grafickata t.e. mislam deka e do nejze a moze i da e maticnata imeno eve go problemot
na sredina na juli posle 7-8 meseci rabotenje bez nikakov problem pocna da mi se koci PC-to ednostavno ke zamrznese slikata i samo restart pomagase prv sovet so go dobiv bese deka hard diskot mi e pred crkanje i da go smenam i go smeniv i pak isto i probuvajki se i sesto za da go opraam slucajno ja smeniv grafickata so ja koristev poslednive 7 meseci (asus N 7600 GS) so postara (gainward FX 5200) i problemot go snema imeno se si funkcionirase normalno i sea taa graficka so praese problem ja dadov na servis i bidejki mi bese pod garancija mi ja zamenija za 7300GT na PALIT i deneska ja stavam i pak istiot problem ko pred mesec dena mi se koci i zamrznuva ekranot i celiot kompjuter i ako go ostavam taka podolgo vreme mi se pojavuva prozorce na koe vika deka ima nekakov problem so nekoj fajl "nv4d " ili taka neso

imeneo maticnata mi e EPOX 4PDA5+
graficka so ne prai problem gainward FX5200
a graficki so praat problem ASUS n7600GS i PALIT 7300GT
a driveri so se probani se 175.19 ,163 i use nekoj 166 od nvidia site i probani i driverite sto doagaat so grafickite



ова мислам дека нема врска со графичката еден другар имасе ист ваков проблем и он имаше графицка FX5200 мислевме дека е до неа ја сменивме со друга да пробаме и пак исто.ми текна дека и јас го имав истиот проблем дека нешто грее и го кочи компјутерот отварам кукиштето и глеам на процесорот кулерот сад врти сад не врти......откога го смени нема таков проблем....препорачувам да видиш нешто да не ти грее зш така кочи......оставам да казат и постручните :toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Неможам да си ја управам интегриранава камера на лаптопов.Помош

ПС.Стварно незнам што повеќе инфо да ви дадам.

Едит:Порано ми функционираше како што треба.Од кога си го форматирав не ми ја дава...
Треба некаде над тастатурата да имаш посебно копче за камерата. Стисни го и автоматски ќе се инсталира камерата и ќе се уклучи.

za drajveri pre instalirav edno 15 pati deneska a za windows koa gozemav novot hard disk preinstalirav i ne pomogna aj ke probam i windows prreinstalacija pa ke vidime ama ne veruvam najmnogu me plasi da ne e neso poebana maticnata pa da nemoze da poddrzi pojaki graficki a inace zaboraiv da kazam deka najcesto se koci dodeka gleam film ili igram neso t.e. dodeka grafickata ima najmnogu rabota i i e poise opteretena
Aко компјутерот не ти е под гаранција, ОДМА отварај го и нека ти стои така, користи го отворен. Извади го едниот капак (најчесто десниот) за да има воздух и провев внатре. 90% проблемот ти е од прегревање. Пушти компјутерот да работи и провери ги кулерите на процесорот и на графичката.

Симни си nTune (побарај на Google), ќе имаш плус уште некоја опција во контрол панел кај графичката, и ќе можеш да ја надгледуваш температурата на графичката. Види колку е кога не праиш ништо, а колку е кога ќе пуштиш филм.

Поздрав на сите.

Како нов член на форумов, се надевам дека нема да ми замерите за постов, зашто доста барав пред да го поставам прашањево, но не успеав да пронајдам слична тема и информација.

Се работи за следново.
За специфичноста на моите работи и професии - мошне ми е потребен читач на електронски книги, нешто поконкретно - како SONY PRS-505.

Ме интересира да ли вакво нешто може да се најде кај нас и ако може - каде и по која цена, ориентационо.....

Не мора стриктно да биде наведениот модел.

Поздрав до сите.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
0
Imam eden Compaq laptop 4-5 god. star i so mi se slucuva...
Na sekoe uklucuvanje, znaci na restart ili posle shut down. mi se javuva ona CHKDSK one of disk bla bla bla check for consistency....
Prvite dve proverki gi pominuva do 100% a na tretata zastanuva. Taka da go uklucuvam so skip na chkdsk. Hardot li e, so li e. Inace formatiran e. Ima li nekoj drug software za chkdsk i repair na bad sectors zosto mislam deka toa ke da e
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
1
vo vrska so toa pogore so go kazav so taa graficka so mi e fx5200 si raboti normalno bez problem ama so drugite so se ponovii pojaki ne raboti kako sto treba t.e. odma se koci koa ke pustam nekoja igra ili film a za greeenje ne e toa se si e vo red spored mene mislam dek e do komunikacijata matcna-graficka e sea kako da go resam
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
vo vrska so toa pogore so go kazav so taa graficka so mi e fx5200 si raboti normalno bez problem ama so drugite so se ponovii pojaki ne raboti kako sto treba t.e. odma se koci koa ke pustam nekoja igra ili film a za greeenje ne e toa se si e vo red spored mene mislam dek e do komunikacijata matcna-graficka e sea kako da go resam
Пробај со постари драјвери, пример 77.77

Иначе, тие двете појаки графички што ги имаш, на каков слот се, AGP или PCIX?
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
1
na agp se ama mene me zamisluva toa sto taa 7600gs bez nikakov problem rabotese edno 7-8 meseci i letovo pocna da prai problemi odednas
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Треба некаде над тастатурата да имаш посебно копче за камерата. Стисни го и автоматски ќе се инсталира камерата и ќе се уклучи.

Немам такво копче,по потреба камерата си се уклучува.Во Device Manager ми покажува дека камерата си работи.Помослив дека ми е драјверот,али јебига,не е.Иначе имам Lenovo 3000 N200

EDIT: Говово ја управив.Фала у секој случај
 

Vlatko_100

DUKE
Член од
21 јануари 2008
Мислења
648
Поени од реакции
20
Може ли да се провери колку вртежи имаат кулерите(на куќиштето и процесорот) и дали може некако да се контролираат бидејќи сакам да ги намалам малце бидејќи многу ми бучат.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
na agp se ama mene me zamisluva toa sto taa 7600gs bez nikakov problem rabotese edno 7-8 meseci i letovo pocna da prai problemi odednas
Чим ти се појавило тоа nv4m, тебе драјверите те дупчат. Не си доизбришал некои, па си стаил други, и си напраил попара со драјверите :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Може ли да се провери колку вртежи имаат кулерите(на куќиштето и процесорот) и дали може некако да се контролираат бидејќи сакам да ги намалам малце бидејќи многу ми бучат.
За да провериш, можеш преку BIOS оди таму во менито PC HEALTH нешто така. А ако некако ги намалиш да не ти бучат, ќе ти замириса малку на изгорено :):):)

Остај нека ти бучат, или исчисти ги кулерите, најпаметно.
 
Член од
17 март 2008
Мислења
37
Поени од реакции
3
Најдобро е да си најдеш иста плочка како твојата.Ама често се случува да неможеш.Епа еве на што реба да внимаваш.Ако купиш плочка со помала работна фреквенција и двете ке мораат да ти работат на најмалата фреквенција.Не значи ако земеш 800MHz дека се ке биде ок.може и воопшто двете да неможат да работат заедно.Е тогаш ке мораш да ги прилагодиш да работат заедно.Најбитни од се кај рамот се времињата(тајминзите).Нив често ги пишува на самата плочка како 4 последователни бројчиња одделени со цртичка.Гледај по секоја цена ако може ти да се исти се разбира и на иста фреквенција.Инаку има мн повеке тајминзи од тие 4 ама другите не се мн битни ако се различни и нема да прават проблеми.

Сепак најдобро е да најдеш идентишна плочка како твојата
Друже да те прашам нешто.
Најдов иста таква плочка (скоро иста) и само последниот број од овие што велиш(четири броја одделени со цртичка) е за два броја поголем т.с. првиот завршува на седумка а вториот на деветка дали би правел проблем или може да помини.
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom