Помош, проблеми, прашања, совети...

С

Спенсер

Гостин
Еве појасно.

ддр1 = 433 мхз и подоле.
ддр2 = 533 мхз и погоре.

АКо земеш ти ддр2,нема да ти се врати на ддр1,туку нема да работи.
А мојот пример беше со 433 и 667,значи ддр1 и 2.
Значи,прво да видиме што матична има,па после да му дадеме совет,вака на памет не може да му речеме само да не зима поспор рам...
еее па добро,се разбравме,сепак не би требало да е до толку,па доколку има ддр 1,да земе ддр 2
 
Член од
17 март 2008
Мислења
37
Поени од реакции
3
Абе имам јас ddr2 1gb na 800mhz значи да барам ист таков од истата фирма а матичната е asus m2n-x plus
 
С

Спенсер

Гостин
Абе имам јас ddr2 1gb na 800mhz значи да барам ист таков од истата фирма
е баш таков најубаво ке ти биде да најдеш,а можеш и на 667 и 533, али не е многу разлика у цена, сепак земи си ддр2 на 800мхз
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Хммм... Иам ЛЦД монитор ASUS VW193D-B. Значи по некоја логика, кога мониторот е наместен на помала херцажа, сликата е помутна. До сеа ми беше на 75 херци и сликата беше топ... Незнам што се деси, сега е обратно. Кога е на 75 е позамаглен екранот ( Има поише Blur ), а кога е на 60 е кристалка. Зашо се деси вака, и дали ова може на било каков начин да му наштети на мониторот? Ако знае некој нека пише, поздрав :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Хммм... Иам ЛЦД монитор ASUS VW193D-B. Значи по некоја логика, кога мониторот е наместен на помала херцажа, сликата е помутна. До сеа ми беше на 75 херци и сликата беше топ... Незнам што се деси, сега е обратно. Кога е на 75 е позамаглен екранот ( Има поише Blur ), а кога е на 60 е кристалка. Зашо се деси вака, и дали ова може на било каков начин да му наштети на мониторот? Ако знае некој нека пише, поздрав :)
Види позади на мониторот на некоја налепница, би требало да пишува кој refresh rate е препорачлив. Или побарај на Google.

А што ти пречи и на 60 да е, чим ти е кристална сликата, фурај. Нема никаков проблем :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Не ставајте ЛЦД монитори на ништо друго освен 60hz........

P.S. За рамот, Мац, малце ја утна работата, има и ДДР1 рам на 533мхз така да муабетот не ти држи вода хехехе. Ченто, глеј да најдеш тотално идентична плочка ко твојата, иначе ке си имаш големи проблеми кои нема да можеш сам да си ги решиш.
 
Член од
17 август 2008
Мислења
24
Поени од реакции
5
Абе имам јас ddr2 1gb na 800mhz значи да барам ист таков од истата фирма а матичната е asus m2n-x plus
Најдобро е да си најдеш иста плочка како твојата.Ама често се случува да неможеш.Епа еве на што реба да внимаваш.Ако купиш плочка со помала работна фреквенција и двете ке мораат да ти работат на најмалата фреквенција.Не значи ако земеш 800MHz дека се ке биде ок.може и воопшто двете да неможат да работат заедно.Е тогаш ке мораш да ги прилагодиш да работат заедно.Најбитни од се кај рамот се времињата(тајминзите).Нив често ги пишува на самата плочка како 4 последователни бројчиња одделени со цртичка.Гледај по секоја цена ако може ти да се исти се разбира и на иста фреквенција.Инаку има мн повеке тајминзи од тие 4 ама другите не се мн битни ако се различни и нема да прават проблеми.

Сепак најдобро е да најдеш идентишна плочка како твојата
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
имам еден проблем.земав лап топ и кога пробав да инсталирам оперативен систем ХР сетапот на овој ОС ми викасе дека неможе да го пронајде хард дискот па снимив виста бидејки таа ги најде партициите и сакав да се вратам на хр ама пак истиот проблем.мислам дека некој од форумџиите го имаше истиот проблем ама неможев да барам зш брзам.помош побрзо ако може???:smir:
 
С

Спенсер

Гостин
имам еден проблем.земав лап топ и кога пробав да инсталирам оперативен систем ХР сетапот на овој ОС ми викасе дека неможе да го пронајде хард дискот па снимив виста бидејки таа ги најде партициите и сакав да се вратам на хр ама пак истиот проблем.мислам дека некој од форумџиите го имаше истиот проблем ама неможев да барам зш брзам.помош побрзо ако може???:smir:

ти требаат САТА/РАИД драјвери за твојот харддиск, (почекај некој од постручниве да потврди)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не ставајте ЛЦД монитори на ништо друго освен 60hz........

P.S. За рамот, Мац, малце ја утна работата, има и ДДР1 рам на 533мхз така да муабетот не ти држи вода хехехе. Ченто, глеј да најдеш тотално идентична плочка ко твојата, иначе ке си имаш големи проблеми кои нема да можеш сам да си ги решиш.
моја грешка,одамна ги немав ревизирано,се занимавам со економски работи овие недели повеќе.

Но мислам дека поентата барем ми ја сфативте. :)
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
имам еден проблем.земав лап топ и кога пробав да инсталирам оперативен систем ХР сетапот на овој ОС ми викасе дека неможе да го пронајде хард дискот па снимив виста бидејки таа ги најде партициите и сакав да се вратам на хр ама пак истиот проблем.мислам дека некој од форумџиите го имаше истиот проблем ама неможев да барам зш брзам.помош побрзо ако може???:smir:
http://www.howtogeek.com/howto/windows/resolving-setup-did-not-find-any-hard-disk-drives-during-windows-xp-installation/
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
имам еден проблем.земав лап топ и кога пробав да инсталирам оперативен систем ХР сетапот на овој ОС ми викасе дека неможе да го пронајде хард дискот па снимив виста бидејки таа ги најде партициите и сакав да се вратам на хр ама пак истиот проблем.мислам дека некој од форумџиите го имаше истиот проблем ама неможев да барам зш брзам.помош побрзо ако може???:smir:
Отиди во BIOS, прочепкај таму во опциите и најди негде некоја опција каде што пишува само RAID или RAID во склоп со нешто. Ако е ENABLE стај го DISABLE или обратно.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Отиди во BIOS, прочепкај таму во опциите и најди негде некоја опција каде што пишува само RAID или RAID во склоп со нешто. Ако е ENABLE стај го DISABLE или обратно.
ти требаат САТА/РАИД драјвери за твојот харддиск, (почекај некој од постручниве да потврди)
tnx na site ke probam
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Да си најдеш XP со преинсталирани (preinstalled,значи да ги има на самото инсталационо CD) SATA драјвери иначе нишо не правеш....
побарај по торенти ..... лесно не наоѓа...
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Дечки, здраво.Можете ли да ми кажете како се поврзуваат сараунд - звучници со ДВД - плеерот. Го читам упатството, но не можам да го разберам. Ако може помош???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom