Помош, проблеми, прашања, совети...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дечки, здраво.Можете ли да ми кажете како се поврзуваат сараунд - звучници со ДВД - плеерот. Го читам упатството, но не можам да го разберам. Ако може помош???
Ти фалат информации што треба да ни ги дадеш.

Сараундот посебно ли ти е купен или ти е заедно со DVD?
Има ли појачало DVD-то?
Има ли излези за 5.1 сараунд DVD-то?
........
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
дали е можно да ми рикнала звучната од вцерасните грмотевици ...се изгасив...струја од стекер....само лан кабелот беше у пц....значи упален swish
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
дали е можно да ми рикнала звучната од вцерасните грмотевици ...се изгасив...струја од стекер....само лан кабелот беше у пц....значи упален swish
многу веројатно е тоа, значи има шанса, не исклучувам:toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
дали е можно да ми рикнала звучната од вцерасните грмотевици ...се изгасив...струја од стекер....само лан кабелот беше у пц....значи упален swish
LAN кабелот не пренесува таква струја за да ти рикне било што, а НАЈМАЛКУ звучната. Нема логика.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Ти фалат информации што треба да ни ги дадеш.

Сараундот посебно ли ти е купен или ти е заедно со DVD?
Има ли појачало DVD-то?
Има ли излези за 5.1 сараунд DVD-то?
........
Сараундот и ДВД- то се купени посебно;
Нема појачало
И има сараунд излези на ДВД-то.
Инаку не знам дали ова ќе биде корисна информација, ама сараундот и ДВД-то се иста марка.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сараундот и ДВД- то се купени посебно;
Нема појачало
И има сараунд излези на ДВД-то.
На DVD-то, таму кај што треба да ги приклучиш звучките, има влезови за со 2 жички или со пинови е?

Звучниците од сараундот, секој, со жички е на крај или со пинови?
Звучниците како што ти се купени, се приклучуваат сите на wooferot, или како?

Кое DVD го имаш? Има ли појачало самото DVD? Можеш ли да појачуваш звук од DVD-то? (не да иде до volume до 15, туку до кај +/- 40 db)?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Сараундот и ДВД- то се купени посебно;
Нема појачало
И има сараунд излези на ДВД-то.
Инаку не знам дали ова ќе биде корисна информација, ама сараундот и ДВД-то се иста марка.
Вака сега.

Имаш DVD-player,кој се купува посебно,и нема можност за 5.1 сараунд да приклучиш на него.

Второто е DVD-Home Cinema,кое доаѓа во пакет,сараунд и DVD player,кој има можност за сараунд.

Многу луѓе се збунети дека со купување на само DVD-player,би можеле да приклучат директ сараунд.Не можеш така.

Затоа,купи си AV reciever,ако сакаш да го приклучиш сараундот на двд-то.:)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Вака сега.

Имаш DVD-player,кој се купува посебно,и нема можност за 5.1 сараунд да приклучиш на него.

Второто е DVD-Home Cinema,кое доаѓа во пакет,сараунд и DVD player,кој има можност за сараунд.

Многу луѓе се збунети дека со купување на само DVD-player,би можеле да приклучат директ сараунд.Не можеш така.

Затоа,купи си AV reciever,ако сакаш да го приклучиш сараундот на двд-то.:)
Заборави и 3та опција да пишеш.

Имаш DVD-player што се купува само плеерот, и има позади излези за сараунд :)

Он баш ваков има, ама сараундот незнам како му е шо му е, излезите на плеерот какви се........ фалат информации :wink:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не сум сретнал таков,бар во нашите маркети.

Дај некој линк,на нет за ваков :)
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Ќе ви го кажам тоа што ми го барате. Имам Quart - DX99, не знам дали е со појачало, има излез за сараунд.
Сараундот е исто така Кварт - 150 вати. На звучниците се приклучени по две жички (едната црвена, другата, црна) и сите тие жички се поврзуваат на woofer-от. Потоа од кај вуферот излегуваат други жички (не се оделени) кои се поврзуваат на ДВД-то.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ќе ви го кажам тоа што ми го барате. Имам Quart - DX99, не знам дали е со појачало, има излез за сараунд.
Сараундот е исто така Кварт - 150 вати. На звучниците се приклучени по две жички (едната црвена, другата, црна) и сите тие жички се поврзуваат на woofer-от. Потоа од кај вуферот излегуваат други жички (не се оделени) кои се поврзуваат на ДВД-то.
Епа или wooferot некако поврзи го со DVD Player-от, или само звучките со жичките директно стај ги у DVD-Player-от.
Колку и какви кабли искачаат од woofer-от?
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Ова е упатството на ДВД-то за поврзување со вуферот(не можам да го најдам она на сараундот) . Но, буквите (скратениците) на вуферот се различни од оние што се прикажани на упатството на ДВД-то
Kaj мене, скратениците на приклучоците кај вуферот се прикажани вака:

FL CE RL
FR SUB RR

А кај упатството вака

CEN SW FR
SL SR FL

Па сега види...:toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ова е упатството на ДВД-то за поврзување со вуферот(не можам да го најдам она на сараундот) . Но, буквите (скратениците) на вуферот се различни од оние што се прикажани на упатството на ДВД-то
Kaj мене, скратениците на приклучоците кај вуферот се прикажани вака:

FL - Front Left
CE - Center
RL - Rear Left
FR - Front Right
SUB - Subwoofer
RR - Rear Right


А кај упатството вака

CEN - Center
SW - Subwoofer
FR - Front Right
SL - Small Left (Rear)
SR - Small Right (Rear)
FL - Front Left


Па сега види...:toe:
Ете ти :)
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
104
Поени од реакции
3
koga go startuvam pc-to na display mi izleguva ssvichosst.exe i ne mi se uklucuva task manager. so znaci toa i sto treba da napravam, virus li e ili.. mnooogu vi blagodaram
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
koga go startuvam pc-to na display mi izleguva ssvichosst.exe i ne mi se uklucuva task manager. so znaci toa i sto treba da napravam, virus li e ili.. mnooogu vi blagodaram
Прво дај скриншот да видиме како изглеа тоа што ти се појавува.

И пробај вака:

Start - RUN - msconfig

Иди у табот Startup и види дали ќе го најдеш таму тоа ssvichosst.exe, ако го има таму, одштиклирај го и толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom