Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
zdravo decki ako moze malo prasane imam ups ot anhoch so displejce mediacom koga ke go vklucis baterijata trepka i se isklucuva avtomacki sto bi mozelo da e otprilika inaku e staro,blagodaram
 
Член од
7 септември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
1
Каде можам да најдам ваква сијалица/ламба? Или ако нема во Македонија од каде можам онлајн да купам. Фала :)
1647078119128.png
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.669
Поени од реакции
7.246
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Дечки некој ако е повеќе во тек со принтери, кој мултифункционален принтер би го препорачале до кај 100тина евра?

Ми треба за повозрасна особа, да не се шета по фотокопири, ептен мал лоуд на принтање (20-50 страни месечно), и сличен број за скенирање (домашна употреба).

Скенирањето би било добро да биде во боја, а принтањето сеедно, пожелно боја, ама ако нема во ценовниот ранг ок е и црно бело. Пожелно да е пониска цената на боите кога ќе дојде за замена, да не е колку нов принтер :D

Не ги следам принтерите, имам искуство со овој, ама не ми се даваат 10к за ваков тип на употреба за дома :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дечки некој ако е повеќе во тек со принтери, кој мултифункционален принтер би го препорачале до кај 100тина евра?

Ми треба за повозрасна особа, да не се шета по фотокопири, ептен мал лоуд на принтање (20-50 страни месечно), и сличен број за скенирање (домашна употреба).

Скенирањето би било добро да биде во боја, а принтањето сеедно, пожелно боја, ама ако нема во ценовниот ранг ок е и црно бело. Пожелно да е пониска цената на боите кога ќе дојде за замена, да не е колку нов принтер :D

Не ги следам принтерите, имам искуство со овој, ама не ми се даваат 10к за ваков тип на употреба за дома :)
Другар не гледај инк-џет, ќе затнат главите. Инк-џет само ако се користи постојано, тоа е мојот заклучок, тоест лично искуство.
Јас ги имав едно време (со оригинални кетриџи), ги фрлив сите, нерви ми искинаа со чистење на глави и пуштање по ливче-две секој втор ден за да не затнат главите, па чат-пат линии на принт, па пак чистење, жива мака.

За таа намена (домашна), гледај што и да е, само ласер нека е.

Јас за дома би избрал нешто вакво (црно-бел принт), како поефтина варијанта
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Другар не гледај инк-џет, ќе затнат главите. Инк-џет само ако се користи постојано, тоа е мојот заклучок, тоест лично искуство.
Јас ги имав едно време (со оригинални кетриџи), ги фрлив сите, нерви ми искинаа со чистење на глави и пуштање по ливче-две секој втор ден за да не затнат главите, па чат-пат линии на принт, па пак чистење, жива мака.

За таа намена (домашна), гледај што и да е, само ласер нека е.

Јас за дома би избрал нешто вакво (црно-бел принт), како поефтина варијанта
Ти благодарам, скенерот колку што сфатив од спецификациите може да скенира во боја?
овој им тонерот, не е скап, ако го нема мк од ebay ќе стигне за неколку денови :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ти благодарам, скенерот колку што сфатив од спецификациите може да скенира во боја?
овој им тонерот, не е скап, ако го нема мк од ebay ќе стигне за неколку денови :)
Колор си е скенерот, само принтот е црно-бел. За дома, да не се малтретираат по копирници топ е.
Тонер за него има компатибилни, ако не во Анхоч во мојтонер или други слични вакви фирми.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Другар не гледај инк-џет, ќе затнат главите. Инк-џет само ако се користи постојано, тоа е мојот заклучок, тоест лично искуство.
Јас ги имав едно време (со оригинални кетриџи), ги фрлив сите, нерви ми искинаа со чистење на глави и пуштање по ливче-две секој втор ден за да не затнат главите, па чат-пат линии на принт, па пак чистење, жива мака.

За таа намена (домашна), гледај што и да е, само ласер нека е.

Јас за дома би избрал нешто вакво (црно-бел принт), како поефтина варијанта
Jas imam inkjet Epson od 2014 i uste raboti, nisto ne se zatnalo. Nekogas i cel mesec ne pecatam nisto i sum nemal problem do sea. Prvite 1-2 godini koristev original ink, posle pocnav da kupuvam kompatibilni. Eve go skoro 8 godini e i nema gajle.
1647433703259.png
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Jas imam inkjet Epson od 2014 i uste raboti, nisto ne se zatnalo. Nekogas i cel mesec ne pecatam nisto i sum nemal problem do sea. Prvite 1-2 godini koristev original ink, posle pocnav da kupuvam kompatibilni. Eve go skoro 8 godini e i nema gajle.
Прегледај го приврзокот 325368
Не сум стручен за принтери.
Ги гледам само како периферен уред кој треба квалитетно да ме служи и ништо повеќе.
Но тоа што го кажав беше мое лично искуство со инк-џет, ти имаш поинакво лично искуство. Можда и друг квалитет е во УК, поима немам. :)

Последниот инк-џет што го имав дома беше HP 7110 солидно А3 принтерче.
Го "негував" со повремено киснење на глава за успешно да испринтам лист-два, дури неполна година. Го трпев со месеци да ми лази по нерви, за неделно по некој испринтан лист. После за да не ја киснам главата, ми кажаа "финта" на два дена по два листа фул колор да му пуштам, стварно успешна финта беше, не се запушуваше, но немав намера да му бидам роб на принтерот.

Еден ден така ми рокна филм, го откачив од кабли, принтерот во раце и го фрлив директива во контејнер. Не се шалам, колку и да звучи лудо ми се стемни пред очи и го откачив од дома на тој начин, без да трепнам.
Пред тоа имав и некои други инк-џет, иста мака мачев и со нив.
После купив мултифункционален ласерски колор за дома и видов мир. Додека за инк-џет, реков само -да не се повтори.

На работа сме со Conica Minolta копири за скен/принт и што и да ни треба. Ѕверки, ефтини ми се за одржување, тонер по солидни цени.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не сум стручен за принтери.
Ги гледам само како периферен уред кој треба квалитетно да ме служи и ништо повеќе.
Но тоа што го кажав беше мое лично искуство со инк-џет, ти имаш поинакво лично искуство. Можда и друг квалитет е во УК, поима немам. :)

Последниот инк-џет што го имав дома беше HP 7110 солидно А3 принтерче.
Го "негував" со повремено киснење на глава за успешно да испринтам лист-два, дури неполна година. Го трпев со месеци да ми лази по нерви, за неделно по некој испринтан лист. После за да не ја киснам главата, ми кажаа "финта" на два дена по два листа фул колор да му пуштам, стварно успешна финта беше, не се запушуваше, но немав намера да му бидам роб на принтерот.

Еден ден така ми рокна филм, го откачив од кабли, принтерот во раце и го фрлив директива во контејнер. Не се шалам, колку и да звучи лудо ми се стемни пред очи и го откачив од дома на тој начин, без да трепнам.
Пред тоа имав и некои други инк-џет, иста мака мачев и со нив.
После купив мултифункционален ласерски колор за дома и видов мир. Додека за инк-џет, реков само -да не се повтори.

На работа сме со Conica Minolta копири за скен/принт и што и да ни треба. Ѕверки, ефтини ми се за одржување, тонер по солидни цени.
Pojma neam za kvalietot dali e podobar ovdeka, poso generalno site u kina se sklopeni. Inace ja so ovaj uopste sum nemal problemi a i me iznenadi deka seuste ne e rasipan lol. Ustvari najgolem problem e sho za skeniranje treba strana po strana pa koa ke se rasipe ovaj ke zeam so feed za skaner za da ne mora da sedam do nego i menjam strani.

Inace imav slicni maki ko tvoite so printeri doma u mk pred povekje od 15godini ali valjda tehnologijata sea e malku ponapredna i inkot e podobar pa ne se zatnuva taka lesno, pojma neam.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Preporacajte slusalki wireless za 150tina+ evra

Ke gi koristam za gejming na ps5, android mob za muzika retko i na macbook daily za zoom.

Koristev stari zicani od iphone i zatoa me vlece za airpods pro bidejki ke menjam i androidot za skoro so ios a i mi lezi nivniot mold.

Vtora opcija mi se na sony pulse 3d no ne znam dali ke moze so mobilen/laptop.

Sakam in ear no i moze i nadvoresni samo da ne se epten golemi. Moram da zemam denes nesto a nemam pojma od slusalki i ne sakam da ubijam cel den istrazuvajki plus nedela ke zatvori :D

@Anon moze ti znaes
@Psyside pls
Anyone
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ноуп. На ит форум побарај, таму има експерти, ќе ти предложат, ако веќе нема предложено во некоја тема. Имаше тема за слушалки мислам, побарај.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Preporacajte slusalki wireless za 150tina+ evra

Ke gi koristam za gejming na ps5, android mob za muzika retko i na macbook daily za zoom.

Koristev stari zicani od iphone i zatoa me vlece za airpods pro bidejki ke menjam i androidot za skoro so ios a i mi lezi nivniot mold.

Vtora opcija mi se na sony pulse 3d no ne znam dali ke moze so mobilen/laptop.

Sakam in ear no i moze i nadvoresni samo da ne se epten golemi. Moram da zemam denes nesto a nemam pojma od slusalki i ne sakam da ubijam cel den istrazuvajki plus nedela ke zatvori :D

@Anon moze ti znaes
@Psyside pls
Anyone
 

Kajgana Shop

На врв Bottom