Помош, проблеми, прашања, совети...

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.830
Поени од реакции
4.535
Kompjuterot nesaka da mi se pusti, kako da proveram dali e maticnata crknata ili napojuvanjeto
Отвори го и гледај дали ќе почнат да се вртат вентилаторите во компјутерот или дали светат некои лед диоди на матичната.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.618
Поени од реакции
24.793
Kompjuterot nesaka da mi se pusti, kako da proveram dali e maticnata crknata ili napojuvanjeto
Ако не пали напојувањето (не завртува кулерот).
Селски но функционално, откачи ги сите конектори од напојувањето во куќиште, од прв до последен.
Избланкирај една мала жичка (можеш и со спајалица) и премости ги пин 16(зелена) со 17(црна), на ATX конекторот.
XfJWS.jpg
Стартувај го напојувањето (закачи го напонскиот кабел во струја, ако има тастер кец/нула штракни го на кец) и треба да проврти кулерот. Ако проврти кулерот, најверојатно не е напојувањето, но може и да е па да дава погрешни волтажи и да не ја подига матичната.

Ако имаш унимер (мултиметар) и имаш знаење мери вредности.

Крај краева, трк докај комшијата земи му го на заем напојувањето за тест, поврзи на плоча и види што ќе се случи.

Друго вака моментално што ми текнува, испразни кондензатори. Откачи го напонскиот кабел, задржи неколку секунди копче на куќиште за старт и врати напонски пробај дали ќе работи (помалку веројатно кај десктоп).

****Ако немаш никакво познавање од електроника, не пипај =во сервис.
ПС Ако е сеуште под гаранција компјутерот, воопшто не отварај куќиште, носи им го назад, нека поработат.
 
Последно уредено:

Bondon

elon musk
Член од
8 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
44
Некој да каже или да ми прати информации од некој увозник на компјутерски хардвер, не мора да работи на големо. Станува збор за снабдување на неколку делови месечно по набавна цена. Било какви информации би биле корисни. e-mail, instagram, facebook, број и слично. :rolleyes:
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
248
Поени од реакции
101
Здраво дечки.
Вчера купив една евтина мала камера од Бит Пазар.
1644678717499.png
Навидум за истата не било потребно симнување драјвери, но кога ја конектирав директно со USB, Windows не ја признава како уред и фрла error код 43. Пробав да се снајдам со кодот т.ш. следев неколку youtube туторијали кои се справуваат со тој error код, но сепак ништо.
Дали некој знае што би можело да биде проблемот и како да се реши ?
1644678777707.png
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.331
Поени од реакции
27.303
Здраво дечки.
Вчера купив една евтина мала камера од Бит Пазар.
Прегледај го приврзокот 321974
Навидум за истата не било потребно симнување драјвери, но кога ја конектирав директно со USB, Windows не ја признава како уред и фрла error код 43. Пробав да се снајдам со кодот т.ш. следев неколку youtube туторијали кои се справуваат со тој error код, но сепак ништо.
Дали некој знае што би можело да биде проблемот и како да се реши ?
Прегледај го приврзокот 321975
пробај друга усб порта, нека е вклучена додека го рестартираш писи/лаптопот... ова се прастари камери мислам, плус од бит пазар... колку ја зема, 170 денари?
ќе ти ја акнам по глава
оди во details tab-ot и барај hardware id и гуглај го, може треба драјвер
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
248
Поени од реакции
101
пробај друга усб порта, нека е вклучена додека го рестартираш писи/лаптопот... ова се прастари камери мислам, плус од бит пазар... колку ја зема, 170 денари?
ќе ти ја акнам по глава
оди во details tab-ot и барај hardware id и гуглај го, може треба драјвер
Смири се клаус :LOL: .
Одамна го пробав тоа со USB портите, пробав и uninstall device, па scan for changes но истото. Пробав и на друг компјутер, но џабе. А што најмногу ме зачуди е што спомна ти за hardware id. На паковањетo пишуваше дека немало потреба од драјвери, но сепак пробав и вакво нешто немам видено до сега:
1644704046006.png
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
533
Поени од реакции
169
Пробај со програми како: IObit Driver Booster Pro, ReviverSoft Driver Reviver, Driver Magician, Driver Talent Pro и слични програми за да најдеш драјвери....и побарај го ова програмче PCI-Z за полесно да најдеш што камера имаш. И ова Unknown Device Identifier 9
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.331
Поени од реакции
27.303
Смири се клаус :LOL: .
Одамна го пробав тоа со USB портите, пробав и uninstall device, па scan for changes но истото. Пробав и на друг компјутер, но џабе. А што најмногу ме зачуди е што спомна ти за hardware id. На паковањетo пишуваше дека немало потреба од драјвери, но сепак пробав и вакво нешто немам видено до сега:
Прегледај го приврзокот 322028
фалична е
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
321
Поени од реакции
190
Компјутеров го пуштив и гледав по интернет и по некој 40 мин куќиштето уште свети си работи а мониторот се изгаси а и тонот го снема тоа што гледав,стиснав рестарт и си работеше пак најнормално.До што може да биде за пак да не ми се гаси вака?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.830
Поени од реакции
4.535
Компјутеров го пуштив и гледав по интернет и по некој 40 мин куќиштето уште свети си работи а мониторот се изгаси а и тонот го снема тоа што гледав,стиснав рестарт и си работеше пак најнормално.До што може да биде за пак да не ми се гаси вака?
Може до многу работи да е графичка, матична, напојување, виндовс.
Што конфигурација имаш?
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
321
Поени од реакции
190
Може до многу работи да е графичка, матична, напојување, виндовс.
Што конфигурација имаш?
Па стар компјутер е само за YouTube,филмови нешто такви работи е.Можеби му дојде крајот
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.830
Поени од реакции
4.535
Па стар компјутер е само за YouTube,филмови нешто такви работи е.Можеби му дојде крајот
Најверојатно е напојувањето отвори го издувај ја прашината ако инаш некој што се разбира повеќе нека ја смени пастата на процесорот.
 
Член од
23 август 2014
Мислења
37
Поени од реакции
10
Здраво. Не знам дали прашањето е за тука. Сакам да земам лаптоп chromebook. Ми треба само за следење предавања на факултет и гледање филмови серии. Сега дали ми се исплати за тоа да го земам или да разгледам нешто друго?
 
Член од
3 март 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Имам лаптоп HP 6820s стар 10+ години чија матична се сомневам рикна, ми треба потврда. Кој сервис да го посетам ? Дали Неоком нудат услуги за физички лица ? Цена за дијагностика ? Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom