Помош, проблеми, прашања, совети...

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од StenmarC, 20 јуни 2005.

 1. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  590
  Допаѓања:
  155
  Ја боље три пути поскап ќе земам али ќе знам дека нема да ме јебава.
  Во право си, али тоа е...
   
  На k1k0sK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  590
  Допаѓања:
  155
  Ајде да ја расчистиме мојата ситуација.
  Ги баталив DDstore, пошто местат користени компјутери,што дури и им го пишува тоа на нивниот сајт.
  Јас си најдов топ делови, и плус ми најде еден мој другар за цена од 33k.
  Е сега прашав дали местат у неоком на делови, пошто таму имам комшија што е во бордо на директори па преку него ќе среди за добра цена и квалитет.
  Јас бев во Неоком, и зборев со Иван (Тој е за компјутери и делови специјалист таму). Му ги кажав овие спецификации:
  received_470792730008749.png Ама он ми ги стаил овие:
  20180623_153848.jpg
  Значи ми стаил поскапа графичка и поскапа матична намерно да ме кошта поише. i5-7500 ми стаил наместо i3, и отидов и го прашав,и ми кажа дека i5 бил подобар пошто имал 6MB cache, а i3 - ката имала 3.Му кажав океј, што значи за процесорот сум завршен и одлучив дека тој i5 ќе биде.
  Е сега матичната, таа поевтината на првата слика само поддржува 8 - ма генерација на интел процесори но он чим ми стаил i5 морал да ја смени и затоа ми стаил поскапа. И чим ми стаил поскапа можеби и графичката што на првата слика е Asus, не му одговарала ( или можда ако матичната не ја прифаќа, незнам...) па ја сменил од Asus 1050Ti,во Gigabyte 1050Ti,што е поскапа...
  За RAM е најмал проблем... Но сепак немало изгледа од тој Good RAM па стаил од Kingston, што е поскап... Но ќе му кажам да најде некој поевтин ама да е 2х8 за да биде 16GB.
  HDD е океј и евтин е, тука нема што да се мења.

  PSU намерно стаил скап, од 700W а овој ја што го праев на Pcpartpicker зима само 241W,а најдов и поевтин PSU што работи до 500W.
  За куќиштето, си останува тој што го пишува на таа слика.
  Е сега ја денес ќе му идам пак и ќе му го покажам овој build, бидејки тој на втората слика кошта ненормални 49 илјади. Ја ќе му го покажам тој подоле на сликите. Ако ми напраи таков што ќе кошта максимум до 43 илјади ондак најверојатно ќе го земам од неоком.
  Иначе еве го build - от, што кошта 35~36 илјади:
  Screenshot_20180626-115019.png
  Screenshot_20180626-115053.png
  Иначе да прашам @olikomerc можеш ли ваков сличен да ми направиш, со тоа кукиште од погорната слика, и да ми пишеш цена на пп колку би коштало од прилика.Ако не ми се допадне од неоком, ќе гледам или од Setec, или од кај oli komerc.
  И, иначе гледам на сајтот не ми дава проблем, па значи дека Asus графичката ќе си работи одлично на Gigabyte матичната.
  Иначе, не ми треба сосема друг build, нека бидат тие делови. Немора да има некоја голема промена освен ако нешто не е компатибилно.
   
  Последно уредено: 26 јуни 2018
 3. olikomerc

  olikomerc

  Член од:
  25 февруари 2009
  Мислења:
  1.522
  Допаѓања:
  387
  Све неписмени значи, во Неоком ставиле B360 плоча која е компатибилна само со 8-ма генерација процесори а ставиле i5-7500 :tapp::pos:
  Баш запни речи им сакам баш со овие делови да ми склопите, па да видиме што ќе направат.
  Па и со цената сакаат да те заколат со едно добри 15 илјади денари повеќе :aplauz::aplauz:

  Во сетек гарант ја нема таа графичка, поготово по таа цена кога сите GTX1050TI верзии моментално се над 13.000 денари.

  Напојувањето што си го одбрал е смешно нонејм кинеско 700в (ала 200 ватно).

  Од каде го најде тој GoodRam побогу? :D

  Ако сакаш да ти склопам супер конфигурација по реални цени со добро избалансирани компоненти, не е проблем.
   
  На The Wild Boy и krkac им се допаѓа ова.
 4. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  590
  Допаѓања:
  155
  GoodRam, и таквите ствари на првата слика ми ги праеше еден другар.
  Од Неоком многу глуп направија, ама дечкото денес ми кажа дека ги немало тие делови, и дека ќе дошол некој до кај мене да се договориме. Требаше за едно пола саат да дојде тој ама ништо. А овој Иван му се јави и му кажа кај сме и што сме.
  Ај ако може некој сличен на оној ја што го праев од Pcpartpicker напрај ми. Само да не е ADM, И да нема SSD. Цената нека варира од 30 до 43 илјади и нека биде тоа кукиште од она што е ставено во сликата со Неоком.
   
 5. olikomerc

  olikomerc

  Член од:
  25 февруари 2009
  Мислења:
  1.522
  Допаѓања:
  387
  Повели со тоа куќиште како од Неоком, комплет за 35.000.
  Процесоров ти е на исто рамниште со i5 7500.
  Ако сакаш со помоќен 6-јадрен i5-8400 up to 4.0GHz, плус околу 4000-ки.

  ATX Midi Tower Case SAMA Yuhui Jazovo X Gaming Black
  MB MSI B360M PRO-VD LGA1151 DDR4 2666MHz OC SATA3 M.2 USB3.1
  CPU Core i3-8100 Coffee Lake Quad 3.6GHz LGA 1151 6MB BOX
  DIMM 8GB DDR4 2400MHz G.Skill
  HDD 3.5" 1TB Toshiba SATA3 7200rpm 32MB
  Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 Ti WINDFORCE OC 4GB GDDR5 DVI/3xHDMI/DP DX12 WINDFORCE 2X
  PSU 580W Deepcool DE580 Black

   
 6. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  590
  Допаѓања:
  155
  Само тури му плус 8GB RAM, Да биде 16.
  Другото се е топ.
   
 7. olikomerc

  olikomerc

  Член од:
  25 февруари 2009
  Мислења:
  1.522
  Допаѓања:
  387
  +5000 ден, значи комплет 40.000
   
  На The Wild Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  2.926
  Допаѓања:
  6.692
  Некој да не има појма што би можело да е проблемот или му се случило нешто слично, значи го уклучувам денес лаптопот, и гледам дека бројките горе на тастатураат не функционираат, т.е. копчињата за бројки не функционираат. Истата приказна со бројките од страна, кои исто не функционираат, тие намбер лок што се. Интересно е само што 5 и 6 функционираат, останатите не, како целосно да се исклучени, не можам ни мајмунче или мала заграда да внесам со шифт. Среќа имам друга тастатура па со нејзино приклучување се снајдов, ама не е практично баш со неа...
  --- Споено дупло мислење, 7 јули 2018 ---
  Го средив проблемот за бројките од десно, ама тие горе уште не можам да најдам што мака имаат. Еве за некој случајно има слична мака

  1. a. Press “Windows key + R” from keyboard.
  2. b. Type “regedit” without quotes and hit enter.
  3. c. Navigate to “HKEY_USERS\.Default\Control Panel\Keyboard”.
  4. d. Change the value for “InitialKeyboardIndicators” from 0 to 2.
   
  Последно уредено: 7 јули 2018
 9. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  590
  Допаѓања:
  155
  @olikomerc
  Фала ти многу за деловите и све друго.
  Зборев ја со многу и се консултирав. Твоите делови не беа лоши.
  Неотел ги баталив,а еден роднина што си земал од DDstore ми ги препорача.Бевме кај нив (Тие се релативно блиску од кај што живеам јас).
  Зборев со дечкото,и вторникот минатата недела ми прати добар setup со добра цена.
  Му пишав дека ќе го земам,утре ќе отидеме јас и таткоми. Ни побара капар па јас сега ќе му дадам 10к а после тоа што ќе збирам ќе му отплатам на таткоми,бидејки со новиот закон се што е над 30k мора со картица,а и плус ја неам толку пари соберено.
  А за тебе Oli,дефинитивно не си лош и на сите што планираат да зиммат компјутер,во Македонија со сигурност би им те препорачал на второ место после DDstore.
  Е сега понатаму од кога ќе го земам компјутерот,ако имам некои други прашања (Ќе имам сигурно),ќе се навратам да прашам што и да треба.
  Иначе твојот Setup не беше лош,но едноставно на мене и роднината не ни се допадна матичната. Све друго беше океј.
  Еве го setup - ot:
  [​IMG]
   
 10. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  590
  Допаѓања:
  155
  Ајдееее :LOL:
  20180711_191747.jpg
  :kafence::cool::roker:
   
 11. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.757
  Допаѓања:
  14.439
  upload_2018-7-11_19-34-18.png
   
  На Ron Burgundy и The Wild Boy им се допаѓа ова.
 12. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.831
  Допаѓања:
  6.792
  На The Wild Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  590
  Допаѓања:
  155
  Фала :)
  (Прифаќам било какви критики за мене, па и негативни да се... Што има тоа везе. Важно е дека се збори за мене :) И слободно зборете што сакате, ја не сум таков типац да влегувам во расправии, бидејки на некој не му се допаѓа моето понашање. Не ме нервира мене тоа,нит ќе ме изнервира, а и не планирам за глупости да се карам искрено)
   
  Последно уредено: 12 јули 2018
 14. mr wednesday

  mr wednesday

  Член од:
  24 јуни 2017
  Мислења:
  297
  Допаѓања:
  403
 15. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  590
  Допаѓања:
  155
  До утре ќе и стават Win10, и ќе правам Benchmark тестови, па ќе ги ставам тука.
   

Сподели преку: