Помош, проблеми, прашања, совети...

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ако купеше од кај мене, ќе ти ставев гратис Win10 :D
Нема тоа везе. Ми нудеа за 8 илјади, викам не бе бегај таму. Најдов за 600 денари у дигиком позади мене и средија све.
Иначе ти за ова со компјутериве и телефончиња не си лош.
Иначе еве една слика од компјутерот на Windows 10:
https://prnt.sc/k65x00
За Benchmark тестови искрено сега ме мрзи да правам, ама наредната недела ќе стегнам неколку да видам резултат.
Пробав PUBG, и не кочеше, ама ја будала забораив FPS Counter од steam overlay да укључам.
Ама се на се, не е лош компјутерот и засега сум задоволен :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.639
Поени од реакции
38.821
Нема тоа везе. Ми нудеа за 8 илјади, викам не бе бегај таму. Најдов за 600 денари у дигиком позади мене и средија све.
Иначе ти за ова со компјутериве и телефончиња не си лош.
Иначе еве една слика од компјутерот на Windows 10:
https://prnt.sc/k65x00
За Benchmark тестови искрено сега ме мрзи да правам, ама наредната недела ќе стегнам неколку да видам резултат.
Пробав PUBG, и не кочеше, ама ја будала забораив FPS Counter од steam overlay да укључам.
Ама се на се, не е лош компјутерот и засега сум задоволен :)
Си можел за беспари сам виндовс да ставиш да не плаќаш 600 денари, не е некоја филозофија, правиш едно бутабилно усб и тоа е тоа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.502
Поени од реакции
11.570
Си можел за беспари сам виндовс да ставиш да не плаќаш 600 денари, не е некоја филозофија, правиш едно бутабилно усб и тоа е тоа.
Остави го детето, има многу млеко за пиење додека да порасне.

Кога му текнало да оди кај Јовица Спасовски - Дигиком, изрод и измамник од светски калибар, тогаш станува јасно дека детето има уште многу за учење.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Остави го детето, има многу млеко за пиење додека да порасне.

Кога му текнало да оди кај Јовица Спасовски - Дигиком, изрод и измамник од светски калибар, тогаш станува јасно дека детето има уште многу за учење.
Мрза е... Не е дека незнам.
Ја на лаптоп - от Kali Linux си симнав, Phoenix OS си симнав и мина без проблеми, сега ми зборите дека појма сум немал...
Еве на лаптопот планирам Hackintosh да му ставам. Kali Linux - от го тргнав откако му го дадов на братми лаптопот. Сега кога ќе се врати ќе пробам Hackintosh да му ставам, здравје ако бог да да има поддршка за интегрирани графички.
Матичната не ми праеше проблем нит со Kali Linux, нит со Phoenix OS.
Дали сум дете или не, тоа слободно да не ве засега, како што јас никого не опишувам кога цитирам кон некој.
Еве самиот Dexter нека ви каже, дали некогаш у цитат сум го нарекол: грди, стари, гнаси, итн...
И за жал, млеко не пијам од одамна но на мали години и те како пиев...па можеби затоа сум толку висок.
Ај да не одлепуваме од темава, 2/3 од опонентите што ми имам добиено се за Оф Топик.
Што е најважно дека компјутерот работи како што треба, дека јас сум пре - задоволен и дека сега за сега немам замерки околу новиот компјутер.
Benchmark тестови следуваат наредните денови, неможев денес пошто безжичната тастатура почна да ме еб*ва, и утре здравје боже нова ќе земам, ама оваа пат нешто од типот на RGB и нешто поскапа жичана, која што ќе знам дека нема да ме зеза, за разлика од оваа безжичната што ја имам сега.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
вака да прашам i3-8100 coffee lake 3.6ghz 6mb box добро процесорче ли е за гејмање?
пошо супер цена има а и ми кажувале дека се држи со процесори од по 200 250 евра ?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
вака да прашам i3-8100 coffee lake 3.6ghz 6mb box добро процесорче ли е за гејмање?
пошо супер цена има а и ми кажувале дека се држи со процесори од по 200 250 евра ?
Зависи што графичка имаш, за некоја појака графичка се испод i5 ќе биде тесно грло
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
вака да прашам i3-8100 coffee lake 3.6ghz 6mb box добро процесорче ли е за гејмање?
пошо супер цена има а и ми кажувале дека се држи со процесори од по 200 250 евра ?
На захтевни игри, и игри кои се повеќе базирани на процесор, ќе поткашлува.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
mr wednesday
што графичката планираш, на фулл хд со максимум подесувања планираш да играш, кои се очекувањата?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
пример за солиден процесор не многу скап ?
Шо планираш да играш, на која резолуција и кој квалитет, medium, high, ultra...?
Ќе поминеш добро и со овој.
http://www.anhoch.com/product/42842/cpu-core-i3-8350k-coffee-lake-quad-40ghz-lga-1151-8mb-box-wo-cooler
Мада за асален гејминг јас најниско би го земал овој
http://www.anhoch.com/product/42843/cpu-core-i5-8600k-coffee-lake-six-core-36ghz-lga-1151-9mb-box-wo-cooler
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
mr wednesday
што графичката планираш, на фулл хд со максимум подесувања планираш да играш, кои се очекувањата?
па најверојатно gtx 1050 ti, иначе сеа за сеа ќе играм на 1366x768 а рецимо medium to high барем. нормално ова не го очекувам на игри 2018
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
па најверојатно gtx 1050 ti, иначе сеа за сеа ќе играм на 1366x768 а рецимо medium to high барем. нормално ова не го очекувам на игри 2018
На таа резолуција и на нови игри мислам дека ќе немаш проблеми на high, дури и со првиот i3 шо го постираше и 1050ти со 4гб.
Иначе многу губиш на таа резолуција, тоа е тиња гејмање не ме јеби.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
На таа резолуција и на нови игри мислам дека ќе немаш проблеми на high, дури и со првиот i3 шо го постираше и 1050ти со 4гб.
Иначе многу губиш на таа резолуција, тоа е тиња гејмање не ме јеби.
све ми е јасно батко, али од нешо морам да почнам толку дозволуе баџетот :D
средуем пс па следечо иде некое профи мониторче full hd.
фала како и да е !!
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
па најверојатно gtx 1050 ti, иначе сеа за сеа ќе играм на 1366x768 а рецимо medium to high барем. нормално ова не го очекувам на игри 2018
па со таа можеш и на 1080 да играш на медиум - хај подесувања. и и3 8100 би ти бил доволен.[DOUBLEPOST=1532002272][/DOUBLEPOST]добра комбинација е и3 8100 + гтх 1050 ти, ама ако понатаму планираш да правиш надградба на графичка ќе мора и процесор да менуваш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom