Помош, проблеми, прашања, совети...

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Јасно ми е дека се лоши имаше случки кај пријатели нови лцд телевизори да не работат јасно ми е се тоа.Али ефтин беше и не толку познат за да знам колку чини/нечини...
Ја боље три пути поскап ќе земам али ќе знам дека нема да ме јебава.
Во право си, али тоа е...
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ајде да ја расчистиме мојата ситуација.
Ги баталив DDstore, пошто местат користени компјутери,што дури и им го пишува тоа на нивниот сајт.
Јас си најдов топ делови, и плус ми најде еден мој другар за цена од 33k.
Е сега прашав дали местат у неоком на делови, пошто таму имам комшија што е во бордо на директори па преку него ќе среди за добра цена и квалитет.
Јас бев во Неоком, и зборев со Иван (Тој е за компјутери и делови специјалист таму). Му ги кажав овие спецификации:
received_470792730008749.png Ама он ми ги стаил овие:
20180623_153848.jpg
Значи ми стаил поскапа графичка и поскапа матична намерно да ме кошта поише. i5-7500 ми стаил наместо i3, и отидов и го прашав,и ми кажа дека i5 бил подобар пошто имал 6MB cache, а i3 - ката имала 3.Му кажав океј, што значи за процесорот сум завршен и одлучив дека тој i5 ќе биде.
Е сега матичната, таа поевтината на првата слика само поддржува 8 - ма генерација на интел процесори но он чим ми стаил i5 морал да ја смени и затоа ми стаил поскапа. И чим ми стаил поскапа можеби и графичката што на првата слика е Asus, не му одговарала ( или можда ако матичната не ја прифаќа, незнам...) па ја сменил од Asus 1050Ti,во Gigabyte 1050Ti,што е поскапа...
За RAM е најмал проблем... Но сепак немало изгледа од тој Good RAM па стаил од Kingston, што е поскап... Но ќе му кажам да најде некој поевтин ама да е 2х8 за да биде 16GB.
HDD е океј и евтин е, тука нема што да се мења.

PSU намерно стаил скап, од 700W а овој ја што го праев на Pcpartpicker зима само 241W,а најдов и поевтин PSU што работи до 500W.
За куќиштето, си останува тој што го пишува на таа слика.
Е сега ја денес ќе му идам пак и ќе му го покажам овој build, бидејки тој на втората слика кошта ненормални 49 илјади. Ја ќе му го покажам тој подоле на сликите. Ако ми напраи таков што ќе кошта максимум до 43 илјади ондак најверојатно ќе го земам од неоком.
Иначе еве го build - от, што кошта 35~36 илјади:
Screenshot_20180626-115019.png
Screenshot_20180626-115053.png
Иначе да прашам @olikomerc можеш ли ваков сличен да ми направиш, со тоа кукиште од погорната слика, и да ми пишеш цена на пп колку би коштало од прилика.Ако не ми се допадне од неоком, ќе гледам или од Setec, или од кај oli komerc.
И, иначе гледам на сајтот не ми дава проблем, па значи дека Asus графичката ќе си работи одлично на Gigabyte матичната.
Иначе, не ми треба сосема друг build, нека бидат тие делови. Немора да има некоја голема промена освен ако нешто не е компатибилно.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Све неписмени значи, во Неоком ставиле B360 плоча која е компатибилна само со 8-ма генерација процесори а ставиле i5-7500 :tapp::pos:
Баш запни речи им сакам баш со овие делови да ми склопите, па да видиме што ќе направат.
Па и со цената сакаат да те заколат со едно добри 15 илјади денари повеќе :aplauz::aplauz:

Во сетек гарант ја нема таа графичка, поготово по таа цена кога сите GTX1050TI верзии моментално се над 13.000 денари.

Напојувањето што си го одбрал е смешно нонејм кинеско 700в (ала 200 ватно).

Од каде го најде тој GoodRam побогу? :D

Ако сакаш да ти склопам супер конфигурација по реални цени со добро избалансирани компоненти, не е проблем.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Све неписмени значи, во Неоком ставиле B360 плоча која е компатибилна само со 8-ма генерација процесори а ставиле i5-7500 :tapp::pos:
Баш запни речи им сакам баш со овие делови да ми склопите, па да видиме што ќе направат.
Па и со цената сакаат да те заколат со едно добри 15 илјади денари повеќе :aplauz::aplauz:

Во сетек гарант ја нема таа графичка, поготово по таа цена кога сите GTX1050TI верзии моментално се над 13.000 денари.

Напојувањето што си го одбрал е смешно нонејм кинеско 700в (ала 200 ватно).

Од каде го најде тој GoodRam побогу? :D

Ако сакаш да ти склопам супер конфигурација по реални цени со добро избалансирани компоненти, не е проблем.
GoodRam, и таквите ствари на првата слика ми ги праеше еден другар.
Од Неоком многу глуп направија, ама дечкото денес ми кажа дека ги немало тие делови, и дека ќе дошол некој до кај мене да се договориме. Требаше за едно пола саат да дојде тој ама ништо. А овој Иван му се јави и му кажа кај сме и што сме.
Ај ако може некој сличен на оној ја што го праев од Pcpartpicker напрај ми. Само да не е ADM, И да нема SSD. Цената нека варира од 30 до 43 илјади и нека биде тоа кукиште од она што е ставено во сликата со Неоком.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
GoodRam, и таквите ствари на првата слика ми ги праеше еден другар.
Од Неоком многу глуп направија, ама дечкото денес ми кажа дека ги немало тие делови, и дека ќе дошол некој до кај мене да се договориме. Требаше за едно пола саат да дојде тој ама ништо. А овој Иван му се јави и му кажа кај сме и што сме.
Ај ако може некој сличен на оној ја што го праев од Pcpartpicker напрај ми. Само да не е ADM, И да нема SSD. Цената нека варира од 30 до 43 илјади и нека биде тоа кукиште од она што е ставено во сликата со Неоком.
Повели со тоа куќиште како од Неоком, комплет за 35.000.
Процесоров ти е на исто рамниште со i5 7500.
Ако сакаш со помоќен 6-јадрен i5-8400 up to 4.0GHz, плус околу 4000-ки.

ATX Midi Tower Case SAMA Yuhui Jazovo X Gaming Black
MB MSI B360M PRO-VD LGA1151 DDR4 2666MHz OC SATA3 M.2 USB3.1
CPU Core i3-8100 Coffee Lake Quad 3.6GHz LGA 1151 6MB BOX
DIMM 8GB DDR4 2400MHz G.Skill
HDD 3.5" 1TB Toshiba SATA3 7200rpm 32MB
Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 Ti WINDFORCE OC 4GB GDDR5 DVI/3xHDMI/DP DX12 WINDFORCE 2X
PSU 580W Deepcool DE580 Black





 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Повели со тоа куќиште како од Неоком, комплет за 35.000.
Процесоров ти е на исто рамниште со i5 7500.
Ако сакаш со помоќен 6-јадрен i5-8400 up to 4.0GHz, плус околу 4000-ки.

ATX Midi Tower Case SAMA Yuhui Jazovo X Gaming Black
MB MSI B360M PRO-VD LGA1151 DDR4 2666MHz OC SATA3 M.2 USB3.1
CPU Core i3-8100 Coffee Lake Quad 3.6GHz LGA 1151 6MB BOX
DIMM 8GB DDR4 2400MHz G.Skill
HDD 3.5" 1TB Toshiba SATA3 7200rpm 32MB
Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 Ti WINDFORCE OC 4GB GDDR5 DVI/3xHDMI/DP DX12 WINDFORCE 2X
PSU 580W Deepcool DE580 Black




Само тури му плус 8GB RAM, Да биде 16.
Другото се е топ.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Некој да не има појма што би можело да е проблемот или му се случило нешто слично, значи го уклучувам денес лаптопот, и гледам дека бројките горе на тастатураат не функционираат, т.е. копчињата за бројки не функционираат. Истата приказна со бројките од страна, кои исто не функционираат, тие намбер лок што се. Интересно е само што 5 и 6 функционираат, останатите не, како целосно да се исклучени, не можам ни мајмунче или мала заграда да внесам со шифт. Среќа имам друга тастатура па со нејзино приклучување се снајдов, ама не е практично баш со неа...[DOUBLEPOST=1530920989][/DOUBLEPOST]
Некој да не има појма што би можело да е проблемот или му се случило нешто слично, значи го уклучувам денес лаптопот, и гледам дека бројките горе на тастатураат не функционираат, т.е. копчињата за бројки не функционираат. Истата приказна со бројките од страна, кои исто не функционираат, тие намбер лок што се. Интересно е само што 5 и 6 функционираат, останатите не, како целосно да се исклучени, не можам ни мајмунче или мала заграда да внесам со шифт. Среќа имам друга тастатура па со нејзино приклучување се снајдов, ама не е практично баш со неа...
Го средив проблемот за бројките од десно, ама тие горе уште не можам да најдам што мака имаат. Еве за некој случајно има слична мака

  1. a. Press “Windows key + R” from keyboard.
  2. b. Type “regedit” without quotes and hit enter.
  3. c. Navigate to “HKEY_USERS\.Default\Control Panel\Keyboard”.
  4. d. Change the value for “InitialKeyboardIndicators” from 0 to 2.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
@olikomerc
Фала ти многу за деловите и све друго.
Зборев ја со многу и се консултирав. Твоите делови не беа лоши.
Неотел ги баталив,а еден роднина што си земал од DDstore ми ги препорача.Бевме кај нив (Тие се релативно блиску од кај што живеам јас).
Зборев со дечкото,и вторникот минатата недела ми прати добар setup со добра цена.
Му пишав дека ќе го земам,утре ќе отидеме јас и таткоми. Ни побара капар па јас сега ќе му дадам 10к а после тоа што ќе збирам ќе му отплатам на таткоми,бидејки со новиот закон се што е над 30k мора со картица,а и плус ја неам толку пари соберено.
А за тебе Oli,дефинитивно не си лош и на сите што планираат да зиммат компјутер,во Македонија со сигурност би им те препорачал на второ место после DDstore.
Е сега понатаму од кога ќе го земам компјутерот,ако имам некои други прашања (Ќе имам сигурно),ќе се навратам да прашам што и да треба.
Иначе твојот Setup не беше лош,но едноставно на мене и роднината не ни се допадна матичната. Све друго беше океј.
Еве го setup - ot:
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ни пари, ни нов компјутер, ни ништо нема да го оправи детето.

Џаба било коња враних...

Фала :)
(Прифаќам било какви критики за мене, па и негативни да се... Што има тоа везе. Важно е дека се збори за мене :) И слободно зборете што сакате, ја не сум таков типац да влегувам во расправии, бидејки на некој не му се допаѓа моето понашање. Не ме нервира мене тоа,нит ќе ме изнервира, а и не планирам за глупости да се карам искрено)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom