Помош, проблеми, прашања, совети...

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
А да не се замараш термални пасти да трошиш најарно купи си нов што нема да прегрева. Еве јас помагам кај моите и си збирам за нов PC.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
на hardwaresecrets имаат тестирано паста за заби, кармин, чоколадо
пастата за заби не е лоша, подобра отколку ништо, а и подобра од некои ефтини термални пасти
само што за брзо време ќе се исуши па нема биде баш корисна

само најдобро некоја проверена термална паста отколку да се експериментира

Another interesting finding is that the toothpaste achieved a relatively good performance, being on par with the lipstick we tested last month. However, as we expected, the cooling performance of the toothpaste deteriorates quickly, probably while it loses water by evaporation.
https://www.hardwaresecrets.com/thermal-compound-roundup-september-2011/5/
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Сличен проблем имам и јас ко дечкото со пастата :D
Со тоа што мене ми се укочува после неколку минути играње, имам инсталирано програмче за проверка на температурите, дур играм температурата на процесорот стига до 51 C, на графичката до 64 C. Претпоставувам температуриве се нормални од тоа што можев да прочитам по нет од други форуми.
Конкретно играм PES 2016 ( или бар пробувам да играм :D)
AMD Athlon 64 X2 5000+
NVidia GeForce 9500 GT
Ова се процесорот и графичката, чим не ми сецка дур играм претпоставувам океј се за самата игра..
Така да што би можело да биде ?!:confused:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.566
Поени од реакции
38.687
Сличен проблем имам и јас ко дечкото со пастата :D
Со тоа што мене ми се укочува после неколку минути играње, имам инсталирано програмче за проверка на температурите, дур играм температурата на процесорот стига до 51 C, на графичката до 64 C. Претпоставувам температуриве се нормални од тоа што можев да прочитам по нет од други форуми.
Конкретно играм PES 2016 ( или бар пробувам да играм :D)
AMD Athlon 64 X2 5000+
NVidia GeForce 9500 GT
Ова се процесорот и графичката, чим не ми сецка дур играм претпоставувам океј се за самата игра..
Така да што би можело да биде ?!:confused:
Стави го куќиштето горе на маса а не под маса, извади плеховите преку лето, исчисти прашина усисај све. Затворена куќарка во лето никако
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Сличен проблем имам и јас ко дечкото со пастата :D
Со тоа што мене ми се укочува после неколку минути играње, имам инсталирано програмче за проверка на температурите, дур играм температурата на процесорот стига до 51 C, на графичката до 64 C. Претпоставувам температуриве се нормални од тоа што можев да прочитам по нет од други форуми.
Конкретно играм PES 2016 ( или бар пробувам да играм :D)
AMD Athlon 64 X2 5000+
NVidia GeForce 9500 GT
Ова се процесорот и графичката, чим не ми сецка дур играм претпоставувам океј се за самата игра..
Така да што би можело да биде ?!:confused:
температурите се во ред, напојувањето да не не ти го бива, да не е полно прашина. врти ли вентилаторот на напојувањето. што напојување е.
а и старо е сигурно напојувањето можеби и не го бива повеќе.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Сличен проблем имам и јас ко дечкото со пастата :D
Со тоа што мене ми се укочува после неколку минути играње, имам инсталирано програмче за проверка на температурите, дур играм температурата на процесорот стига до 51 C, на графичката до 64 C. Претпоставувам температуриве се нормални од тоа што можев да прочитам по нет од други форуми.
Конкретно играм PES 2016 ( или бар пробувам да играм :D)
AMD Athlon 64 X2 5000+
NVidia GeForce 9500 GT
Ова се процесорот и графичката, чим не ми сецка дур играм претпоставувам океј се за самата игра..
Така да што би можело да биде ?!:confused:
Instaliraj si go programot furmark. So nego se testira grafickata pod max opteretuvanje. Ako random se isklucuva najcest kvar e slabo napojuvanje, a moze i maticnata da popusta, naduvani kondenzatori i sl
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
луѓе ај ако знае некој што му се случува на телетабисов вчера вечерта почна

Кога е изваден вга кабелот лед диодата свети нормално кога ќе го ставам почнува пополека да се намалува и пак се уклучува,а нормално еднаш се гаси и се вклучува мониторот.Пробав друг кабел истото го прави...
Пробав и со друга графичка истото...
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
луѓе ај ако знае некој што му се случува на телетабисов вчера вечерта почна

Кога е изваден вга кабелот лед диодата свети нормално кога ќе го ставам почнува пополека да се намалува и пак се уклучува,а нормално еднаш се гаси и се вклучува мониторот.Пробав друг кабел истото го прави...
Пробав и со друга графичка истото...
пишува ST на него
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не верувам друг да издржеше толку повеќе од 10 год го користам...
Значи фрли го.
Не верувам дека го користиш 10 години но нема везе тоа.
И да го дадеш на некој да ти го оправи, брзо пак ќе ти се расипе.
Купувај нов.
Купи си пак СТ, очигледно топ се.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не верувам друг да издржеше толку повеќе од 10 год го користам...
дали 4 години продаваат СЕТ брендирана роба ST
најверојатно проблем е позадинско осветлување, не вреди да се прави на тој монитор
ST брендот ни се знае кој го прави, ни пак што карактеристики има. ST телефоните што СЕТ ги продаваат сите се со лажирани спецификации. квадкоре е всушност дуалкоре, 1гб рам е 512мб, ни резолуцијата не е таа што ја пишува
така да и се останато од ST брендот е најверојатно тешка превара
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Абе каков ST, какви глупости... Иди купи си Samsung монитор , и ќе ти издржи 100 години.
Од лично искуство ти кажувам, купив Samsung монитор и телевизор, (две у едно) во 2012 - та од Anhoch и милион пати беше превртен за врзување кабли (Дури и еднаш се искриви скрос екранот, мајка ми кога виде се шекна... Мислеше дека е на работ на истребување, но преживеа...) и еве го до ден денес си работи ТОП и ништо не му фали.
Samsung си е Samsung.[DOUBLEPOST=1529862771][/DOUBLEPOST]
дали 4 години продаваат СЕТ брендирана роба ST
најверојатно проблем е позадинско осветлување, не вреди да се прави на тој монитор
ST брендот ни се знае кој го прави, ни пак што карактеристики има. ST телефоните што СЕТ ги продаваат сите се со лажирани спецификации. квадкоре е всушност дуалкоре, 1гб рам е 512мб, ни резолуцијата не е таа што ја пишува
така да и се останато од ST брендот е најверојатно тешка превара
ST се лош бренд...
Еве дома и у дуќан има ST клими кои што не се лоши, евтини се но сепак тоа не се знае кој ги прави, тешко да се најде делови за нив, итн...
Пробав ја на мојот Samsung телефон, стаив Инфрацрвен бластер и на се си работеше топ, само програмчето не успеа да го пронајде брендот на климата кога пробав да ја активирам со Инфрацрвен бластер.
Едно време на братми првиот телефон беше ST кој што за прв телефон не беше лош, ама SD картицата која што беше гратис со телефонот неможеше да биде прочитана од самиот телефон и едноставно се зезна. 16GB беше што тоа е доста меморија, ама сега поради тој ST телефон таа веќе не работи. Телефончето имаше 2100 mAh батерија, ама се трошеше доста брзо, дури и од стариот Samsung што го имав кој што беше со 1900 mAh батерија.
Избегавајте ST продукти и гледајте да зимате нешто квалитетно, ко на пример Samsung, или LG.
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Абе каков ST, какви глупости... Иди купи си Samsung монитор , и ќе ти издржи 100 години.
Од лично искуство ти кажувам, купив Samsung монитор и телевизор, (две у едно) во 2012 - та од Anhoch и милион пати беше превртен за врзување кабли (Дури и еднаш се искриви скрос екранот, мајка ми кога виде се шекна... Мислеше дека е на работ на истребување, но преживеа...) и еве го до ден денес си работи ТОП и ништо не му фали.
Samsung си е Samsung.[DOUBLEPOST=1529862771][/DOUBLEPOST]
ST се лош бренд...
Еве дома и у дуќан има ST клими кои што не се лоши, евтини се но сепак тоа не се знае кој ги прави, тешко да се најде делови за нив, итн...
Пробав ја на мојот Samsung телефон, стаив Инфрацрвен бластер и на се си работеше топ, само програмчето не успеа да го пронајде брендот на климата кога пробав да ја активирам со Инфрацрвен бластер.
Едно време на братми првиот телефон беше ST кој што за прв телефон не беше лош, ама SD картицата која што беше гратис со телефонот неможеше да биде прочитана од самиот телефон и едноставно се зезна. 16GB беше што тоа е доста меморија, ама сега поради тој ST телефон таа веќе не работи. Телефончето имаше 2100 mAh батерија, ама се трошеше доста брзо, дури и од стариот Samsung што го имав кој што беше со 1900 mAh батерија.
Избегавајте ST продукти и гледајте да зимате нешто квалитетно, ко на пример Samsung, или LG.
Јасно ми е дека се лоши имаше случки кај пријатели нови лцд телевизори да не работат јасно ми е се тоа.Али ефтин беше и не толку познат за да знам колку чини/нечини...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom