Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Имам mont blanc sprint кровни носачи и ми треба додатоци за да ми одговара за челични напречни “греди” ? Некој некаде да продава вакво нешто?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Барам да купам женски city bike до 10000 ден наравно сочуван и да биде лесен. Намената е рекреативно возење на патека и низ град. Ако има предлози ве молам во пп.
 
Член од
1 септември 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
Доста долго гледам половни велосипеди ама поради почеток на сезона се доста скапи па си реков уште малку да доплатам да земам нов.

http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=59_66&product_id=1116
http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=59_66&product_id=1136

Овие ги меркам, ми рекоа дека наскоро ги добиваат на залиха. Имате некој предлог?

Што мислите за купување од соседниве држави? Имав во план од Ниш да отидам во planetbike.rs ако закаснат овие од кај нас.
Има ли начин без царина да се помине и дали се исплати целото тоа маткање?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Доста долго гледам половни велосипеди ама поради почеток на сезона се доста скапи па си реков уште малку да доплатам да земам нов.

http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=59_66&product_id=1116
http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=59_66&product_id=1136

Овие ги меркам, ми рекоа дека наскоро ги добиваат на залиха. Имате некој предлог?

Што мислите за купување од соседниве држави? Имав во план од Ниш да отидам во planetbike.rs ако закаснат овие од кај нас.
Има ли начин без царина да се помине и дали се исплати целото тоа маткање?
Од тие 2 што ги наведе првиот,вториот нема амортизер со заклучување а да сум на твое место ќе одам во Ниш и со иста опрема како првиот би зел Capriolo 9.3 за околу 27000 денари без поврат на ДДВ.За поврат треба да се распрашаш дали на враќање српските цариници се на нивен терминал а нашите на наш за евентуално ако те видат нашите дека правиш таму поврат да ти стават давачки.Ако се посебно имаш шанси но се случувало да има дојава од српските кај нашите дека некој пренесува точак па да евентуално платиш давачки.Доколку не одиш на таа варијанта односно само да го пренесеш преку граница само со возење немаш никакви проблеми.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Да не зимал некој од србија велосипед со поврат на данок? и која продавница и како иде процедура?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Да не зимал некој од србија велосипед со поврат на данок? и која продавница и како иде процедура?
Во сите продавници кои се дилери за Capriolo прават поврат на ддв.Минималната сума за поврат е 350 евра.Се зависи од кој град сакаш да купиш,инаку најблиску ти е Врање.
 
Член од
20 јули 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo nov sum vo grupava.Dali mozete da mi pomognete pri izbor na guma na MTB megu ovie dva modela MAXXIS CROSSMARK i MAXXIS IKON.
Vi blagodaram
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Мислење за cube acid 2021, или па предлог за нешто слично со слична цена?
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Вака планирам да купам нов велосипед до 13.000 денари. За секојдневни употреби ми е до работа , до град Во велориз автокоманда разгледував и tми го препорачаа trinx и viiper. Бев загреан за Маx велосипедите, но ми рекоа никако само по сервиси же одиш најдобро е земи си trinx или viiper. Исто така бев и во велосипед мк гледав велосипеди и ми го препорачаа trinx за секојдневна употреба.
Што мислите за овој велосипед кој ми го препорачуваат велосипед мк и велориз?

 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Вака планирам да купам нов велосипед до 13.000 денари. За секојдневни употреби ми е до работа , до град Во велориз автокоманда разгледував и tми го препорачаа trinx и viiper. Бев загреан за Маx велосипедите, но ми рекоа никако само по сервиси же одиш најдобро е земи си trinx или viiper. Исто така бев и во велосипед мк гледав велосипеди и ми го препорачаа trinx за секојдневна употреба.
Што мислите за овој велосипед кој ми го препорачуваат велосипед мк и велориз?

Купи си Alpina најдобро.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Вака планирам да купам нов велосипед до 13.000 денари. За секојдневни употреби ми е до работа , до град Во велориз автокоманда разгледував и tми го препорачаа trinx и viiper. Бев загреан за Маx велосипедите, но ми рекоа никако само по сервиси же одиш најдобро е земи си trinx или viiper. Исто така бев и во велосипед мк гледав велосипеди и ми го препорачаа trinx за секојдневна употреба.
Што мислите за овој велосипед кој ми го препорачуваат велосипед мк и велориз?

Додај уште 1000 денари и земи го овој бидејки е алуминиумска рамка:https://velosiped.mk/produkt/trinx-m116-26/
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Вака планирам да купам нов велосипед до 13.000 денари. За секојдневни употреби ми е до работа , до град Во велориз автокоманда разгледував и tми го препорачаа trinx и viiper. Бев загреан за Маx велосипедите, но ми рекоа никако само по сервиси же одиш најдобро е земи си trinx или viiper. Исто така бев и во велосипед мк гледав велосипеди и ми го препорачаа trinx за секојдневна употреба.
Што мислите за овој велосипед кој ми го препорачуваат велосипед мк и велориз?

Ти препорачаа бидејќи само тие ги продаваат. Реално се ново до таа цена е кинезарија, и со редовно возење трае околу година дена пред да почнат да откажуваат делови.
Ако планираш да го возиш барем неколку години и да му "набиваш" километража или зголеми го буџетот, или купи сочуван на старо.


Ако се одлучиш на старо, прашај некој што се разбира да ти помогне да одбереш некој што има уште живот во него.
Повеќе вредат за парите, и генерално поквалитетни се.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Мислење, вреди ли за 270евра ?
Мое мислење ДА , вреди. Ако стварно го дава за 270 евра земај го. За 200 евра само какви велосипеди продаваат - Катастрофа Viper и сл. Мислам дека за 70 евра плус што ќе дадеш ке земиш солиден, во случајов овој Cross. Овај е добар, ме бендисува :)

П.С. Ако возиш планински тури не се думај. А искрено ако го возиш на асфалт да не се лажеме (да бидеме реални) дека со МТБ по асфалт е самоубиство :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Дали се наоѓа нов „женски велосипед“ до кај 200 евра? (ми треба за поклон, половните ми излегуваат од математика).
Би се возел колку за пазарење и слично, 20-50 км месечно.
Гледав во Агротехна имаат Max, ама не сум сигурен дали вреди воопшто да се купи и за таа цена?
Гледав и на оваа страна, ама не ги следам компаниите, и немам појма како се со квалитет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom