Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
Здраво дечки, не се разбирам премногу во точаци па ми треба ваша помош. Сакам да купам некој точак со 27.5 гуми до 16-17 илјади, па ако може некој да препорачате со добра опрема(на ново).
Не постои нов за тие пари со добра опрема.Цените почнуваат од 30000 денари па нагоре а ако ти е толку лимитот одбери некоја 26ка од Trinx.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Дали и каде се наоѓа кај нас квалитетна кацига (MTB)? Посебно од POC и Giro брендовите, или да си нарачам од bike-discount?
 
Последно уредено:

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
2.614
Не постои нов за тие пари со добра опрема.Цените почнуваат од 30000 денари па нагоре а ако ти е толку лимитот одбери некоја 26ка од Trinx.
Немора да е класа и да го качувам највише по планини.. некоја солидна опрема да не ми се расипе за месец дена тоа ми е муабетот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Немора да е класа и да го качувам највише по планини.. некоја солидна опрема да не ми се расипе за месец дена тоа ми е муабетот.
Нема таков нов за тие пари, ти одговорија :) Можеш некој city bike да најдеш, ама планински не.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Здраво дечки, не се разбирам премногу во точаци па ми треба ваша помош. Сакам да купам некој точак со 27.5 гуми до 16-17 илјади, па ако може некој да препорачате со добра опрема(на ново).
До таа сума јас имам capriolo. Го возам веќе 6 години низ град и немам никаква поплака (МТВ пишува, ама не е за на планина :D) шимано му е опремата (нема дискови и амортизери али за да низ град е ок).
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Абе океј е што вози и што има „шимано опрема“ (иако ова *шимано опрема* е толку широк поим и не мора да значи дека е квалитетна), ама да бидеме реални - „MTB за низ град“ не е MTB :D

Јас за тие пари би чекал нешто да улета половно и квалитетно, отколку да купам нешто ново со лепенка MTB од кое ќе му се одмили возењето точак :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Абе океј е што вози и што има „шимано опрема“ (иако ова *шимано опрема* е толку широк поим и не мора да значи дека е квалитетна), ама да бидеме реални - „MTB за низ град“ не е MTB :D

Јас за тие пари би чекал нешто да улета половно и квалитетно, отколку да купам нешто ново со лепенка MTB од кое ќе му се одмили возењето точак :)
Не сум гледал одамна велосипеди, ама кога го купував асален под 300 евра на старо не се наоѓаше (со голем ризик да е краден). Тие што беа со пониска цена беа скоро за во отпад.

Другар купи од Декатлон за нешто под 500 евра нов, само за жал му го украдоа и немам искуство дали се квалитетни за подолг период.

Јас мојот го зедов половен, неполна година стар (ми даде човекот и фискална) за пола од цената што беше нов, затоа и го купив, во секој случај го возам низ град (еднаш го качив и на Водно, ама воопшто не сум љубител на таа рута и го возам само низ град на рамно). Од аспект на квалитет јас сум задоволен, до пред коронава месечно со него минував над 450км (9-10 месеци во годината) и освен дупната гума не сум имал никаков друг дефект.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
До таа сума јас имам capriolo. Го возам веќе 6 години низ град и немам никаква поплака (МТВ пишува, ама не е за на планина :D) шимано му е опремата (нема дискови и амортизери али за да низ град е ок).
И најевтин МТБ да е до кај 7,8% нагиб по земја без проблем ќе качува а асвалт можеби до кај 10%.Околу 90% како фактор одат кај возачот а останатите 10 кај велосипедот.Јас кога купив MAX 26 за низ град прв тест му направив на Козјак и тоа до долу браната без никакви проблеми.
Автоматски споено мислење:

Немора да е класа и да го качувам највише по планини.. некоја солидна опрема да не ми се расипе за месец дена тоа ми е муабетот.
Земи некој модел на Trinx и побарај од администраторот уште некој процент попуст.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Дали и каде се наоѓа кај нас квалитетна кацига (MTB)? Посебно од POC и Giro брендовите, или да си нарачам од bike-discount?
Bike-discount.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Да не знаеш царина и ддв колку би било за кацигата?
Зависи од цената и како ќе стигне тука т.e. преку кој курир/пошта. Види во темата за интернет купување имаш доста објаснето.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Зависи од цената и како ќе стигне тука т.e. преку кој курир/пошта. Види во темата за интернет купување имаш доста објаснето.
Цената би била мин 150еу, со обична пошта ќе биде доставата.
Ќе ѕирнам секако во темата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Цената би била мин 150еу, со обична пошта ќе биде доставата.
Ќе ѕирнам секако во темата


Sent from my iPhone using Tapatalk
Отприлика околу 18-20% ддв ако решат да царинат ако не може ќе пројде и така (од искуство зашто брат ми така има пројдено)
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Отприлика околу 18-20% ддв ако решат да царинат ако не може ќе пројде и така (од искуство зашто брат ми така има пројдено)
Секако немам друг избор, за маици ме царинеа пред 1 месец од bike-discount
 

Kajgana Shop

На врв Bottom