Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
3 април 2020
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали некој ја има 1984 од Џорџ Орвел во пдф формат на Македонски јазик ?
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво дечки...
Се утепав од барање по книжари дела преведени од мајсторов али добивам одговори „Какоо? Кој автор?“ или „Не, нема“
Со ова се добива на дознавање дека:
а) работат во книжари а не знаат за класична литература (со кој памет?) а во средно ни трубеа „Читајте лектириии/делаа“
б) ништо немаме преведено (освен Гавранот)

Да не знаете случајно како стоиме со преводи и каде може да се најдат ?
Тенкју !
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.961
Поени од реакции
14.562
на времето, 60/70-ти, имав книги од Едгар Алан По, ама на српскохрватски, библиотека Рад и Мисао... може ги имаат овие што продаваат на старо по улици книги, едни црвени мал формат, а може и во библиотеки, па и на интернет ??...
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
2
на времето, 60/70-ти, имав книги од Едгар Алан По, ама на српскохрватски, библиотека Рад и Мисао... може ги имаат овие што продаваат на старо по улици книги, едни црвени мал формат, а може и во библиотеки, па и на интернет ??...
ај ке разбарам на интернет...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.961
Поени од реакции
14.562
Лол.

Секако у книжари не слушнале за По, и секако дека нема негова на македонски.
подобро тие српско-хрватски од 60/70-тите одколку некој наши квази стручњаци сега да ти преведуваат со ГООГЛЕ :confused:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.005
Поени од реакции
15.326
подобро тие српско-хрватски од 60/70-тите одколку некој наши квази стручњаци сега да ти преведуваат со ГООГЛЕ :confused:
Не му се мешам на дечково у преференци, како сака нека чита. Јас не би го читала По на било кој друг јазик освен англиски.
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
2
Не му се мешам на дечково у преференци, како сака нека чита. Јас не би го читала По на било кој друг јазик освен англиски.
треба да си Про за англиски за да го читаш него или некои други.
Јас не се обидувам затоа што сакам да са сфатам суштината на пишаното а таму сигурно ќе се испозарам со „што е сеа овој збор? о.О“
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.005
Поени од реакции
15.326
треба да си Про за англиски за да го читаш него или некои други.
Јас не се обидувам затоа што сакам да са сфатам суштината на пишаното а таму сигурно ќе се испозарам со „што е сеа овој збор? о.О“
Добро другар, ете ти линк види си што ти фаќа око, купи си, читај си.

Во Три ако ги позамараш ќе ти ја најдат и Овалниот Портрет, а и во Култура ко да иам начекано некоја збирка.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Не е точно тоа дека ништо не е преведено сем "Гавранот". "Авантурите на Артур Гордон Пим" е преведена, и тоа не само од Ѓурѓа.

"Филозофија на композицијата" не сум ја читал (исто преведена). :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.243
Поени од реакции
17.020
Сигурен сум дека би требало да ја има преведено "Авантурите на Артур Гордон Пим". Пред 20 години ја имавме како книга за обработка у средно, а и сега би требало да ја имаат. А сигурен сум и дека Цвеќето на злото ја имам читано на македонски (грешка ова од Бодлер беше), побарај по библиотеки.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
треба да си Про за англиски за да го читаш него или некои други.
Јас не се обидувам затоа што сакам да са сфатам суштината на пишаното а таму сигурно ќе се испозарам со „што е сеа овој збор? о.О“
"Гавранот" од Ѓурѓа е пола книга на македонски, а другата половина на англиски. За сечив мерак. :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.961
Поени од реакции
14.562
јас читав некој книги на срб/хрв ама 60-тите, не за школо.... имеше една покомплицирана, ама имаше и една лесна со раскази... во магла се сеќавам, дека имаше еден расказ за некоја 16г девојка што упорно ја молела мајката да оди на селски вашар... на крај ја пуштила ама и напоменала дека мора многу да пази да не ја изгуби невиноста...таму на вашар ко на вашар, општа гужва, ама некое време полиција почнала да брка некој крадци, се створила гужва , имало и пукање, се разбегал народот...во бркотницата девојката се засолнила во некоја напуштена куќа, а заврнал и дожд... во куќата дошол и некое повозрасно момче...девојката му раскаажаала за гужвата и дека е уплашена во бркотницата да не ја изгубило невиноста...
Сега јас ќе проверам кажало момчето... Тука е, само е малку поместена, ќе ја потурнаам повнатре...Ја потурнал повнатре, малку ја болело девојката ама и се допаднало, па после побараала уште еднаш да ја потурне повнатре невиноста за секој случај:cool:
Е не се сеќавам како се викаа овие раскази и дали може да се најдат сега...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom