Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.377
Поени од реакции
5.293
Baram kniga sto sum ja cital pred godini...
Znaci, dejstvoto se raboti za jugosloven (Srbin, Bosanec) sto bega vo Svedska, tamu se zeni so Sveganka I ima 4 sinovi. Poradi kulturoloski razliki okulu vospituvanje na deca, brakot se rastura, a decata, site na vozrast okulu 18-22 godini vleguvaat vo kriminal I pljackaat banki I toa dosta uspesno...
Ako ne gresam, knigata e pisuvana na osnov na vistiniti nastani.
Bi bil blagodaren ako nekoj ja znae knigata ili barem avtorot.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Колку кошта општо и отприлика правење на семинарски и дипломски?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.242
Поени од реакции
3.573
Колку кошта општо и отприлика правење на семинарски и дипломски?
На фб напиши „семинарски“ на кирилица и ќе ти излезат 20+ профили кои го прават тоа, распрашај се и договори се :)
 
Член од
23 април 2012
Мислења
417
Поени од реакции
568
некој да не има правено или да знај некој шо има правено семинарска на тема :

“епски театар и неговите карактеристики во драмата - мајка храброст и нејзините деца””
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.288
Поени од реакции
5.771
Го објавив ова мислење претходно на темата, за криминал и криминалци во Македонија и бидејќи немаше реакција, решив да се обратам и овде.

Имам една молба до тие што знаат перфектно англиски на високо ниво, за да го разубавиме делот на Википедија за Македонска Мафија, ми треба човек што бесплатно ќе го преведе мислењето со кое е започната темата Криминалци и криминални групи во МК, за почеток доста е тоа и опфаќа доволно, веројатно ќе треба мали измени на текстот да направам пред да се преведува и се надевам не е тоа проблем за преведувачот, тој што ќе сака да помогне го замолувам пред да почне да преведува да му препратам конкретено што да изработи, од целиот тој текст.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
504
Поени од реакции
915
Ае здраво. Знаете ли некоја онлајн страница каде што ќе можам да а порачам Mein Kampf од Адолф Хитлер? На kupikniga првиот дел е распродаден.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.826
Поени од реакции
30.921
Знае ли некој каде може да се најде „Столб што пее“ од Томислав Османли? Книгата е во издание на ВиГ Зеница, што нормално - немаат своја книжарница, а по другите не ја наоѓам.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Се извинувам што пречам.Знам дека е напишано во песни.Но дали може да ми го прераскажете делото Канцониер од Петрарка
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.826
Поени од реакции
30.921
Се извинувам што пречам.Знам дека е напишано во песни.Но дали може да ми го прераскажете делото Канцониер од Петрарка
Песни не се прераскажуваат. Не е тоа нешто во кое има опишано дејство па да се прераскаже. Едноставно - тоа е збирка од 366 песни од кои најголем дел (317) сонети, во кои централен мотив е љубовта на поетот кон Лаура, жена која наводно ја сретнал во некоја црква во Авињон. That's it. Нема што друго да се прераскаже.
 
Член од
23 април 2023
Мислења
3
Поени од реакции
4
Здраво на сите!
Треба ми мала помош со македонски јазик којшто е за мене стран. Во филмот „Збор“ имаше ваква реченица: „Има легален бизнес, увезува парфеми, накит, облека. Неколку пати купи стрики (можеби, стрике) од кај мене. Соработуваме.“
Гугл преведувач даде ми варијанта да тоа беше чорапи, што изгледа вез врска, зашто човек е газда на антикварница, откај би му биле чорапи за продавање.
Претраживајќи на интернет не пронајдов ништо. Зато треба ми помош од луѓе, ве молам.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.909
Поени од реакции
570
Нешто ми вели дека е вуница или материјал за изработка на облека
 
Член од
23 април 2023
Мислења
3
Поени од реакции
4
Многу благодарам, таму навистина се зборува слике. Погледав уште едном по вашиот одговор и се уверив. Ама порано неколку пати слушав и секој пат чув „стрики“. :LOL:
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.358
Поени од реакции
3.109
Каде можам ги најдам книгите Оган и Осмица на Кетрин Невил?

Се убив барајќи онлине и не ги наоѓам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom