Помош за избор на лаптоп

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Ај од овие 3 модели кажите кој мислите дека е најубав

Линк 1(Средна цена)
Линк 2(Најскап)
Линк 3(Најефтин)
Линк 2..мислам дека ти е најдобро..прво затоа што е Тошиба (еден од најдокажаните произведувачи), второ затоа што е Интелов процесорот со сосема доволен работен такт, трето ти е графичката, која за разлика одкај другите модели е интегрирана, овде не е (а и добра е ако прочепкаш на нет за неа ке се увериш...ѕирни овде) и четврто има батерија со 9 келии што значи дека подолго ке можеш да остануваш на него(и на Кајгана секако:smir:)....е сеа разликата во цените не е мала ама знаеш како викаат..колку ке платиш толку ке клатиш..
И само да се разбереме..не викам дека др не се добри али од овие 3..тој е најдобар..и ако јас би се прашувал би го зел тој одма!..а иначе си ги глеал овие негде низ македонија или..??
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Линк 2..мислам дека ти е најдобро..прво затоа што е Тошиба (еден од најдокажаните произведувачи), второ затоа што е Интелов процесорот со сосема доволен работен такт, трето ти е графичката, која за разлика одкај другите модели е интегрирана, овде не е (а и добра е ако прочепкаш на нет за неа ке се увериш...ѕирни овде) и четврто има батерија со 9 келии што значи дека подолго ке можеш да остануваш на него(и на Кајгана секако:smir:)....е сеа разликата во цените не е мала ама знаеш како викаат..колку ке платиш толку ке клатиш..
И само да се разбереме..не викам дека др не се добри али од овие 3..тој е најдобар..и ако јас би се прашувал би го зел тој одма!..а иначе си ги глеал овие негде низ македонија или..??
Сите работи што ги кажа се маргинални и горе-доле занемарливи, дали е Тошиба или не, не прави некоја разлика, дали е C2D или не, исто не прави разлика, зошто ионака е слаб, дали е онборд графиката или не, пак не прави разлика оти ионака е слабо све. Едино батеријата сочно звучи, 9 келии не се малце, ама па коа ке видиш дека лаптопот е аждаја и има дискретна графичка и е наџиџан до коска, оти е Тошиба нели, испаѓа дека 9 келии се пак малце.

Една работа ке кажам: Не трошете пари за лаптоп, сите лаптопи од 26000 до 45000 се слични со перформанси, разлика има во паковањето и додатните ствари. Е над 45к е вистинска журка, со 8600М/9600М графика, со C2D P-серија, и тако даље....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Помош во избор на лаптоп

Zdravo decki me interesiraat vasite mislenja,za da se odlucam koj laptop da go odberam.
Ako mozete sugerirajte koj spored vas e podobar,i dajte obrazlozenie
1. DELL Vostro A860 ............................................................. 30.500 mkd
Opcija:
-Processor Intel PentiumDual Core T2410 (2.0GHz, 1MB L2 Cache, 533MHz FSB)
Front Size Bus Up to 800MHz Front Size Bus
-Display 15.6” Wide Display HD (1366 x 768) with anti-glare
-Memory installed 2GB 667MHz Signle Channel DDR2 SDRAM
Slots / Max memory 2 DIMM memory slots, Up to 2GB DDR2 Memory
-Hard Drive 120GB (5.400 rpm) SATA Hard Drive
-Optical Drive 8x DVD+/-RW Drive with double-layer DVD+/-R write capability
-Intel Graphics Media Accelerator X3100+ (Up To 384 MB Shared Memory)
-Modem Integrated 56k v92 Modem
-Wireless Dell Wireless 1395 802.11b/g Wi-Fi Internal Card
-Bluetooth Dell 360 Bluetooth Module
-Network Card Integrated 10/100 (RJ 45) Ethernet network interface
-2x USB 2.0 ports, IEEE-1394a port, VGA video connector, RJ-45 Ethernet port, RJ-11
56k v.92 modem port, 3-in-1 media memory card reader SD/SDIO/MMC, PC card slot,
Microphone-in and Headphone-output jacks, Kensington cable lock slot for physical
security, AC Power Adapter connector
-6 Cell (48WHr) Lithium-Ion Battery
-Up To 3.2 hour of battery life with 6-cell battery
Power Supply 65 Watt AC Power Adapter
-Operating System Linux, Ubuntu Edition version 8.04
-Warranty 3 Years Warranty

2.Toshiba Satellite L300-1AM-........................................33 000 den
Intel® Pentium® dual-core processor T3200 clock speed : 2.00 GHz Front Side Bus : 667 MHz,
-Intel GMA 4500M VGA,
-3GB RAM,
-250GB HDD, ODD,
- WLAN, WEB Camera, Microphone, 6 Cell Battery, 15.4' LCD
-2 godini GARANCIJA
-licenciran Vista Basic

3. HP 550............................................................29 000
-Procesor Intel® Core™2 Duo Processor T5470 1.6 GHz, 800 MHz FSB, 2 MB L2 cache
-Intel® GMA X3100
-DVD±RW Dual Layer Drive
-Bluetooth
-Free DOS
-250GB SATA
-Display 15.4" WXGA
-ExpressCard
-Weight 2.9 Kg
-1 Godina GARANCIJA
Iskreno jas sum za DELL,majveke za garancijata poso e 3 godini,a za laptop najbitna mi e garancijata neli??? Posle DELL mi ide na 2 mesto Toshiba :) Sakam da kupam laptop ,ne za igri,za office,programiranje i net(ne mi e bitna grafickata).:oeoeoe:MAKEDONIJA-RUSIJA 36:30
 

Spore

Kalabangaa
Член од
11 јануари 2009
Мислења
148
Поени од реакции
3
Ако не ти е толку битна графичката не си фрлај толку пари земи си Asus x58c-ap007d 22.000 ден. Еве ги перформансите:
X58C-AP007D - C220 Celeron CPU, on board VGA, 1GB RAM, 160GB HDD, ODD, WLAN, 6 Cell Battery, 15.4'' LCD
Ако сакаш да си го надоградиш до 3Gb ram само треба да додадеш уште 1000 денари, солиден е за таа цена и за твојата намена 2 години гаранција има.
А ако си запнал за овие понудениве конфигурации земи го Toshiba.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ако не ти е толку битна графичката не си фрлај толку пари земи си Asus x58c-ap007d 22.000 ден. Еве ги перформансите:
X58C-AP007D - C220 Celeron CPU, on board VGA, 1GB RAM, 160GB HDD, ODD, WLAN, 6 Cell Battery, 15.4'' LCD
Ако сакаш да си го надоградиш до 3Gb ram само треба да додадеш уште 1000 денари, солиден е за таа цена и за твојата намена 2 години гаранција има.
А ако си запнал за овие понудениве конфигурации земи го Toshiba.
Брат, ако човекот работи вистина, и му треба доста рам, и брза работа, не е Celeron за него. А и игри тешко со Celeron на лаптоп...

Земи си го HP :)
 

Spore

Kalabangaa
Член од
11 јануари 2009
Мислења
148
Поени од реакции
3
Брат, ако човекот работи вистина, и му треба доста рам, и брза работа, не е Celeron за него. А и игри тешко со Celeron на лаптоп...

Земи си го HP :)

Тој не бара за игри, бара за програмирање и office, затоа му реков дека со доплата од 1000денари ќе има 3 Gb ram, а кога зборуваме за целерон тој е доста солиден за овие работи што му требаат.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Батали целерон денес кога има на понуда на специјално развиени процесори за лаптоп лудост е да се земе лаптоп со целерон процесор, тука во германија неможат да ги продадат тие со целерон од што стварно нема смисла да се купи лаптоп со целерон процесор.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
vidi vaka ako veke si se odlucil da davas do 33 000 denari .....celeron ne idi vo obzir bidejki e edno golemo sranje...vaka na naski kazano:) a od navedenite laptopi ako baras najdobro iskoristen procesori i ram i najdobri perfomansi ke dobies od HP 550 bidejki dvata i tosibata i delot se so po 1mb cash memorija so dava pomala iskoristenost na procesorot.A za garancijata voopsto nema veza dali e edna ili tri godini to e najmalku bitnata rabota od se!bidejki ti ne kupvas garancija tuku laptop;)
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Колку што разбрав од повеќето дилери кај нас за лаптопови, тие што се HP за европски пазар се по не квалитетни од останатите HP, така да јас би ти го препорачал Toshiba, повеќе ќе добиеш, горе доле Toshiba i Dell се доста високо квалитетни фирми, само што со Toshiba-та ќе добиеш доста повеќе за 3-4 илјади денари повеќе.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
77
Поени од реакции
2
Prai so ke prais samo ne go kupuvaj HP-to, nevidena katastrofa e. Ako e toa HP onda Acer e za nego institucija :)
 
R

reactive89

Гостин
Јас го имам HP 550, искрено и јас пред да го купам бев ко тебе... и искрено го земав од истите причини ко тебе...
Досега немам никакви жалби за HP-то... прекраснотија во боја... само што јас му додадов уште 2 GB RAM... така да сега имам 4GB RAM... ја би ти препорачал овој да го земеш, зашто по мое видување, еве веќе неколку месеци го имам и си програмирам, дизајнирам и си работам на него без никакви проблеми... во овие услови кои ти ги бараш, највеќе ти треба процесор и рам... графичката и не е толку многу битна... но и таа врши доста голема работа... а со лап топчево имаш до 384 што и не е малце... мислам оти е доволна...
Ипак твој избор... мој совет HP од лично искуство!:smir:
А што се однесува до гаранцијата... па и не е толку битна... не игра голема улога... веќе кога знаеш да програмираш, знаеш и формат, а сто посто знаеш и да решиш некои проблеми кои ќе ти се јават со вируси или што и да е... гаранцијата е најмал проблем... бар по мене...
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Јас го имам HP 550, искрено и јас пред да го купам бев ко тебе... и искрено го земав од истите причини ко тебе...
Досега немам никакви жалби за HP-то... прекраснотија во боја... само што јас му додадов уште 2 GB RAM... така да сега имам 4GB RAM... ја би ти препорачал овој да го земеш, зашто по мое видување, еве веќе неколку месеци го имам и си програмирам, дизајнирам и си работам на него без никакви проблеми... во овие услови кои ти ги бараш, највеќе ти треба процесор и рам... графичката и не е толку многу битна... но и таа врши доста голема работа... а со лап топчево имаш до 384 што и не е малце... мислам оти е доволна...
Ипак твој избор... мој совет HP од лично искуство!:smir:
А што се однесува до гаранцијата... па и не е толку битна... не игра голема улога... веќе кога знаеш да програмираш, знаеш и формат, а сто посто знаеш и да решиш некои проблеми кои ќе ти се јават со вируси или што и да е... гаранцијата е најмал проблем... бар по мене...

Ista preporaka i od mene, eve go veke godina prai maka si nema:)))
 
X

xtazy

Гостин
Од овие ТОШИБАТА ти е најдобар избор :) Земај ја и не му се мисли многу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom