Помош за избор на лаптоп

Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Ke razmislam dodro ,onaka ne se brzam nesto ke zimam za 2-3 nedeli
Iskreno najveke me vlece Toshibata,nekako za 2-3000 denari poveke ima odlicni performansi :) Ke moze i PES2009 da se izigra(ima 4500 graficka),ima kamerce,licencirana vistaa i nekako po faca mi e od Hp-to.
Hp-to ima core 2 duo(64 biten) ama jas nema da go kornam na 64, sepak ke si instaliram Vista na 32bit :)
Ke vidime moze ovie dve nedeli ke go smenam mislenjeto :toe:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ke razmislam dodro ,onaka ne se brzam nesto ke zimam za 2-3 nedeli
Iskreno najveke me vlece Toshibata,nekako za 2-3000 denari poveke ima odlicni performansi :) Ke moze i PES2009 da se izigra(ima 4500 graficka),ima kamerce,licencirana vistaa i nekako po faca mi e od Hp-to.
Hp-to ima core 2 duo(64 biten) ama jas nema da go kornam na 64, sepak ke si instaliram Vista na 32bit :)
Ke vidime moze ovie dve nedeli ke go smenam mislenjeto :toe:
За PES не се надевај баш, интегрирана е графичката и служи за да ти даде слика не да играш игри, евентуално нешто доста постаро ќе можеш да играш без проблем али поновиве слабо.
Сите се 64 битни што ги кажа погоре, така да не ти прави разлика тоа. Core 2 Duo процесорот што е на НР е доста побрз од тој што е на тошибата. Гаранцијата е и те како битна кога се купува лаптопт, вируси и форматирање не се никаков проблем али трајноста на деловите и хардверските проблеми и те како се проблем кои ги покрива гаранцијата.
Не сум сигурен само дали овие на Dell-от и Toshiba-та процесорите се од CoreDuo фамилијата или од старите ѓубриња на Pentium D серијата. Ако се CoreDuo фамилијата ок се, ако се Pentium D фамилијата ѓубриња се и земај го НР-то без размилување.
И ако ставаш повеќе од 3 гига рам ќе МОРА да ставиш 64 битен оперативен систем зошто инаку нема да го препознава останатиот рам.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Toshiba. Jas imam L300-1A8 (malce pojaka konfiguracija) i nemam los zbor. Dual Core e dovolno za laptop. Mene ova mi e 2 laptop - vtora Toshiba i nema nikogas da kupam druga marka posto od dvata sum prezadovolen.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Toshiba. Jas imam L300-1A8 (malce pojaka konfiguracija) i nemam los zbor. Dual Core e dovolno za laptop. Mene ova mi e 2 laptop - vtora Toshiba i nema nikogas da kupam druga marka posto od dvata sum prezadovolen.
Drugar aj kazi mi kolku drzi baterijata na toshibata,e li okolu 2.5 saati.
Pozdrav
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
2 саати стандард. и малце грее ако го држиш у скут (врз ќебе пошто нема од кај да зима ваздух). Освен тоа топ е, нити е бучен, нити нешто друго му е (да чукнам у дрво)
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
не е за тука но дали е нормално ова на HP Pavilion со Turion 64x2
GPU:68C
CPU:52C
ова се температурите а графичката е nVidia Ge Force go 6150
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Здраво кајганџии.

Купувам лаптоп, па во недвоумица сум, HP или Toshiba. Цената е иста (33.000денари) и двата имаат 2год гаранција.

HP 530 - Core 2 Duo T5200 / 1.6 GHz - 2048 MB 667-MHz DDR2 max 4GB (2 slot) - HDD 160 GB - DVD±RW (+R double layer) / DVD- RAM - GMA 950 Dynamic Video Memory Technology 3.0 - WLAN : 802.11a /b/g - Vista Home Basic - 15.4" Widescreen TFT 1280 x 800 ( WXGA ) BrightView

Toshiba Satellite A300-1EB
- Процесор: Intel® Pentium® dual-core processor T2390 1.86 GHz Front Side Bus: 533 MHz, 2nd level cache: 1 MB
- Меморија: standard: 2,048 (1,024 + 1,024) MB
- Тврд диск: 250 GB, certification: S.M.A.R.T.
- Оптички уред: DVD Super Multi drive (Double Layer)
- Графичка картичка: Intel® GMA X3100, memory amount : up to 358 MB total, available graphics memory with 2 GB system memory, memory type : shared
- Порта: Wireless LAN 802.11b/g
- LAN: Fast Ethernet LAN10BASE-T/100BASE-TX
- Аудио: 16-bit stereo MIDI support built-in Harman Kardon® stereo speakers, Toshiba Bass Enhanced Sound System with Dolby® Sound Room™
- Факс модем: International V.92 modem 56 Kbps data and 14.4 Kbps fax
- Оперативен систем: Genuine Windows Vista® Home Premium Edition (pre-installed, Toshiba-HDD recovery)
- Додаток: TOSHIBA Carry Case


Ако може некој искуства со некој од лаптопиве, или пак поискусниве со вакви работи да ме упатат која марка кој би била подобра и сл.
Jane aj ako mozes pisi od kaj go kupi hp-to so 2godini garancija,jas segde kaj so prasav bese 1 godina garancija.Pozdrav
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Bas HP se najeftini,so core2duo na 1.6 taa sto ja imam ja ima za 29 000.Ama mnogu im e los dizajnot i vikaat deka ne se kvalietni t.e "SE VADAT NA STARA SLAVA" :helou:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Некој да напише аргументирани причини зошто да не земам или да земам HP лап топ, поконкретно овој HP Pavilion DV5-1250US . На прв поглед мене ми изгледа good value for money.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
никако хп, да срча беше додека работеше но одеднаш (ни паднат ни чепкано нешто) заборави да уклучува и сега е на сервис(приватно бидејки ѓубрината од хп не поддржуваат Павиљон) па ај да видам после дали е направен.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Mi nudat lap top Gigabyte sto mislite znam deka maticnite ploci im se super ama za lap top ne sum slusnal
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Gi zborat na golemo deka Gigabite se dobri laptopi,baska i 2godini garancija im davaat taka da treba da se dobri :helou:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Mi nudat lap top Gigabyte sto mislite znam deka maticnite ploci im se super ama za lap top ne sum slusnal
Немој да се лажиш ложи лаптопи се, имам колеги на факс двајца ги фрлија веќе , од тие што знам што имаат повеќето се незадоволни . :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom