Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Има некоја поголема разлика помеѓу леќиве:
EFS18-55 III
EFS18-55 ISII
?
Гледам по цена вториве го прават апаратот поскап за некои 2000 денари.
IS - image stabilization првиот го нема тоа зато и е поефтин
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Појма неам дали сум офтопик или не, ама си иам мука со EXIF. Некој згоден начин за да пребацам EXIF инфото од една фотка на друга? Рецимо коа ќе залепам панорама од 12 фотки, од EXIF стварите остануе само дата (и тоа дата на обработка, не на фоткање), и практично ми иде на живци. Пробав со Exif Tool, ама изглеа преголем tool сум за да се снајдам со чудото. Така ако знае некој поедноставен начин као да ги изведам трансферите, или бар да ми објасни као да го користам Exif Tool-от, би ми завршил доста работа.

Едит: Скоро успеав со Exif Tool.
Моментално ја користам следнава команда:
Код:
exiftool -TagsFromFile sourceimage.CR2 -all:all --Orientation --ThumbnailImage recieverimage.jpg
Вака копира се шо ми треба, апарат, објектив, сетинзи, арно ама ја копира и димензијата од фотката од која ги зимам EXIF податоците, иако рецимо сликата шо ги прима податоците е 1200х600, во EXIF стои 3888х2952. Ако знае некој како да му кажам да го прескокне тагот за димензии као шо --Orientation го прескокнува ротирањето, нека кажуе.
 
Последно уредено:

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Дечки една мала помош при избор на објектив ... Не ги разбирам многу но сакам да земам за портрети ...
Ако може некој на по прост начин да се изјасни која е разликата помеѓу овие два би му бил благодарен :)
NIKKOR AF-S 50mm F/1.8G
NIKKOR AF-S DX 35mm F1.8 G

 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Дечки земав AF confirm адаптер за Contax Yashica објектив

го ставам се добро али немам confirm не трепка лед што е за confirm ни фокусните точки не засветат

пробав и со ауто фокус на сите точки и со мануелен фокус опцијата што е, на апаратот несака
некој поупатен да ме упати

апарат е Canon 500D

иначе yashica ml 50mm f1.7
вади убави фотки само оваа да се поднаучам




 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
извините сум ја ставил темата во фото берза ај некој модерато нека ја премести едно ниво нагоре

фала многу[DOUBLEPOST=1408473214][/DOUBLEPOST]го најдов проблемот, 1мм го оставив незатворен(заклучен) објективот т.е. адаптерот на апаратот и се покажа
го одлепив чипот го померив 1мм и функционира се убаво

е сега нешто друго нека споделат искусните, јас сликам во Av мод, со тоа што брзината самиот апарат ја одредува, е сега кога го прочита чипот, има опција и за апертуда да се подесува од f1.4 па нагоре
треба и тоа паралелно со подесувањето на објективот или да ми стои цело време на 1.4

еве на пример мене на ф1.8-2 ми го дава најреално светло
без разлика колку ми е на објективот, се под 1.8 потемни, над ептен осветлени

така оди тоа или ???

извините за прашања, незнам баш
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
иначе yashica ml 50mm f1.7
го најдов проблемот, 1мм го оставив незатворен(заклучен) објективот т.е. адаптерот на апаратот и се покажа
го одлепив чипот го померив 1мм и функционира се убаво

е сега нешто друго нека споделат искусните, јас сликам во Av мод, со тоа што брзината самиот апарат ја одредува, е сега кога го прочита чипот, има опција и за апертуда да се подесува од f1.4 па нагоре
треба и тоа паралелно со подесувањето на објективот или да ми стои цело време на 1.4

еве на пример мене на ф1.8-2 ми го дава најреално светло
без разлика колку ми е на објективот, се под 1.8 потемни, над ептен осветлени

така оди тоа или ???

извините за прашања, незнам баш
Ако ти е објективот 1,7, не би требало да можеш да наместиш 1,4 !?! Негде нешто не штима...
АV мод значи дека ти ја опретелуваш апературата, а апаратот остало (ИСО, брзина на окинување...)
По сите човечки и божји закони ПОМАЛА апература дава посветла фотографија, а ПОГОЛЕМА - потемна. ПОошто објективот ти е мануелен (по она што читам и логички) апаратот не комуницира со него така да не може да подеси соодветна брзина на окинување со отворот на блендата, така да пробај на мануелен мод, пример, стави апературе на една бројка (не на апарат, на самиот објектив намести), и пробај со различни брзини на окинување (исто мануелно). Иста сцена, ист предмет од иста далечина фотографирај 5-6 пати само менувај брзина.
Ако си надвор, на сонце, стави апературе 5,6 и пробај со брзини пример, 200, 500, 1000....... ако е под сенка или дома, апературе 2 и брзини 60, 100, 200....

@tomcedoo Ако можеш сликај го објективот али однапред да се видат сите бројки и букви, ме интересира дали на него пиши

YASHICA LENS ML 50mm 1:1.7 YASHICA MADE IN JAPAN

или

YASHICA LENS ML 50mm 1:1.7 MADE IN JAPAN
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
објективот е 1.7 али чипот е преконфигуриран од 1.4 па нагоре
и кога подесам приоритет на апертура брзината си ја регистрира добро во зависност од светлото
е малку има конфликт пример ако на објективот ми е подесено 1.7 а на чипот ја менувам апертуда
дава посветли/потемни слики

видов дека на чипот кога е ставено f2 дава најреално осветлување, без разлика колку е на објективот дали 1.7 или 16,..

иначе
YASHICA LENS ML 50mm 1:1.7 MADE IN JAPAN


ке ми кажеш разлика т.е. кој е подобар, бтњ земен е на бувља за џабе
знам само дека има одредени објективи радиоактивни, и можно е од оваа серија да е
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
објективот е 1.7 али чипот е преконфигуриран од 1.4 па нагоре
и кога подесам приоритет на апертура брзината си ја регистрира добро во зависност од светлото
е малку има конфликт пример ако на објективот ми е подесено 1.7 а на чипот ја менувам апертуда
дава посветли/потемни слики

видов дека на чипот кога е ставено f2 дава најреално осветлување, без разлика колку е на објективот дали 1.7 или 16,..

иначе
YASHICA LENS ML 50mm 1:1.7 MADE IN JAPAN


ке ми кажеш разлика т.е. кој е подобар, бтњ земен е на бувља за џабе
знам само дека има одредени објективи радиоактивни, и можно е од оваа серија да е
1. Апературето е механичка работа и не може да се “чипува“ Така е од господ во фабрика направено, тоа е колку може да се рашири - стесни отворот на блендата а тоа е механички уред.

2. Колу што најдов на интернет, тој адаптер само ќе ти даде сигнал дека си фокусирал точно, ништо повеќе, значи нема автоматски да ти местат ни брзина ни апературе, зато ЏАБЕ го ставаш на апературе мод.

3.Го имаш “полошиот“ објектив, тој твојот е постар модел, во поновиот ставаа карл зајс стакла и е многу подобар оптички.

Пошто немам до сега со таков адаптер работено, јас ќе ти пепорачам само мануелен мод и тамо само мести брзина а рачно на објективот апературето. Колку што видов, тој објектив освен точен фокус ништо друго не комуницира со апаратот така да до сега на среќа си добивал резултати. Провери на пример со иста апература (на објектив наместена не на апарат) и со различни брзини (наместени на апаратот) какви резултати ќе добиеш, пример ф2на објектив и брзини 200, 400, 500, 1000, после ф4 намести и пак со разни брзини и спореди, (Стави и ИСО на иста вредност, пример ИСО 200 за фотографирање надвор или 800 за внатре) во никој случај не би смеело да ти дава исти резултати на фотографии, мора да има разлики и тоа големи.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
1. епа незнам како во чипот има преконфигурирано aperture и тоа ме буни
проблемот е што чипот на НИКОЈ начин неможе да комуницира со објективот оти е мануелен фокус

кога си одам со aperture priority, брзината ја одредува според колку светлина влегува и тоа е во ред функционира, али на некој начин е поврзано со aperture на чипот

2. брзината нели ја одредува според тоа колку влегува светло низ објективот
го тестирав и на темни и на светли простории добро вади, само ова со преконфигурираните апертуди на чипот брка вода

Код:
While there are still some points needing your attention.The Auto Focus is not available.Though stop-down metering is used,spot metering mode doesn't work properly.It is possible to use the A(aperture-priority AE) mode in auto exposure,while the aperture display is not available.In the P (Program AE),or S(Shutter speed-priority AE) mode,the shutter releases,but the auto exposure control doesnot work.Besides,the distance scale on the lens might not indicate the actual distance.Please be sure you have turned off the camera when you want install or uninstall the adapter.In addition,the EOS auto focusing system doesn't support less than F5.6.So before your capturing you have to focusing with MAX aperture and stop down to capturing.(The default setting is: 50mm F1.8)
3. сум немал среќа, ајде за прв мануелен објектив ке врши работа, да дојдам при пари ке земам некој подобар


пробав и наравно не дава исти слики, али мислам дека брзината ја одредува апаратот добро
само колку што видов на чипот што има преконфигурирано апертури додатно ВЛИЈАЕ на брзината
Незнам како да објаснам БАУК сум, а тражам помош :(

ке пробам ако можам видео да направам, или ако има некој кој користел адаптер со конформација на фокус

п.с. на ист начин ја одредуваше и брзината кога чипот не го регистрираше
брзината ја одредуваше само немаше конформација за фокус
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Знам дека прашањево не е најсоодветно за во темава, но не знаев каде да го поставам, па се решив овде, ако е грешно преместете. Дали треба некаква дозвола за да сликам во градски парк во Скопје? Прашувам затоа што вчера околу 10 саат сабајле одам во парк, значи негде околу 10 души имаше во цел парк, никого не вознемирував, некои верверички тука скокаа па ги сликав. И поминува еден дечко и ми вели - не оди подалеку, има полиција кај големото езерце, може да ти направат проблем, освен ако немаш прес, имаш прес?? И јас онака цела во прашалници, му велам дека немам, и гледам дека тој уствари имаше еден беџ околу врат на кој пишуваше Travel Press Card, и со негова слика, печати, чуда. Океј му велам, фала, пријатно. Аман бе си велам и за во парк да треба дозвола за да сликам..? Дали знаете вие нешто за ова, да знам нареден пат во парк да не се опуштам многу :unsure:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Знам дека прашањево не е најсоодветно за во темава, но не знаев каде да го поставам, па се решив овде, ако е грешно преместете. Дали треба некаква дозвола за да сликам во градски парк во Скопје? Прашувам затоа што вчера околу 10 саат сабајле одам во парк, значи негде околу 10 души имаше во цел парк, никого не вознемирував, некои верверички тука скокаа па ги сликав. И поминува еден дечко и ми вели - не оди подалеку, има полиција кај големото езерце, може да ти направат проблем, освен ако немаш прес, имаш прес?? И јас онака цела во прашалници, му велам дека немам, и гледам дека тој уствари имаше еден беџ околу врат на кој пишуваше Travel Press Card, и со негова слика, печати, чуда. Океј му велам, фала, пријатно. Аман бе си велам и за во парк да треба дозвола за да сликам..? Дали знаете вие нешто за ова, да знам нареден пат во парк да не се опуштам многу :unsure:
Не би требало да биде забрането фотографирање на јавни места освен ако некаде таму нешто не се случуваше, некој настан па да мораш да имаш акредитација за да фотографираш. Можеби полиција правеше увид на некое место таму, можеби се одржуваше некој настан....
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Истово и јас се думав искрено и шубе ме фати пошо имаше некои у плаво онака поминуваа ме гледаат као пао с марса.
Значи треба да пратам вести за да знам кај да не бидам присутен... Све друго препуштам на случајност.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Ako imal travell pass card valjda bil vodich, a vodichite u princip nekjat fotografi okolu nivnite gosti poshto mozhe da fotnesh negov gost i fotkata da ja stavish na internet i posle u voda pagja lagata na gostinot deka e nekade na rabota a toj se sheta niz skopje.

Dojdi u park koa e guzhva da vidish kolku aparati ima nasekade, ili ako imash srekja da naletash na nekoja druzhina so dslr aparati na foto safari i so merak da sluzhash okinuvanja na aparati ;)

Sent from my SAMSUNG-SGH-I727
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Каде кај нас може да најдам торбичка за Nikon coolpix l820 ?
Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom