Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Член од
26 јули 2009
Мислења
424
Поени од реакции
179
Дечки ај ако може една споредба, претходно имав постирано за SONY DSC-H200B, Let 3 ме советуваше дека не е врвен, но не е ни очаен и дека најважен сепак е фотографот :)
Е сега го најдов и Сони, ама најдов и сличен на него Никон, иста цена (8999 ден) Помеѓу двете зла кое е помалото? ;)

SONY DSC-H200B
sony1.jpg

•РЕЗОЛУЦИЈА : 20.1 MP
•СЕНЗОР: 1/2.3" SUPER HAD CCD
•ДИСПЛЕЈ : 3'' CLEARPHOTO LCD (460K)
•ISO : AUTO / 80 / 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200
•OPTICAL STEADYSHOT™ / SMILE SHUTTER™ / FACE DETECTION
•ОПТИЧКИ ЗУМ : 26.4 X ( DIGITAL ZOOM : 52X )
•ОБЈЕКТИВ : 24 - 633 MM
•ВИДЕО ФОРМАТ : MP4(AVC/H.264)
•ВИДЕО ЗАПИС : HD READY, 720P
•INTELIGENT AUTO / BURST MODE : APPROX .8 FPS AT 20.1MP / 360° Sweep Panorama / GPS and Compass record shot location

NIKON L 320
nikon1.jpg

•16.1 мегапиксели
•1/2.3" CCD sensor
•26x оптички зум, NIKKOR леќи f/3.1-5.9, 4.0-104.0mm
•EXPEED C2 процесор
•NIKKOR ED леќа
•3,0" TFT LCD екран
•Optical VR image stabilization
•Smart portrait system
•Осетливост ISO80-1600, ISO 3200
•720p HD видео снимки
•SD/SDHC/SDXC до 32GB
•Eye-Fi
•AA батерии
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Помеѓу двете зла кое е помалото? ;)
Нема некоја пресудна драматична разлика. Јас би одел по логиката да купам од производител кој е познат и произведува само фото-опрема, а не и фенови, тостери, правосмукалки, што би рекле Никонот.
Не очекувај дека навечер ќе можеш да добиеш многу квалитетни фотографии и зумот ќе можеш целосно да го искористиш само со трипод, тешко на рака.
 
Член од
26 јули 2009
Мислења
424
Поени од реакции
179
Нема некоја пресудна драматична разлика. Јас би одел по логиката да купам од производител кој е познат и произведува само фото-опрема, а не и фенови, тостери, правосмукалки, што би рекле Никонот.
Не очекувај дека навечер ќе можеш да добиеш многу квалитетни фотографии и зумот ќе можеш целосно да го искористиш само со трипод, тешко на рака.
Не ми треба многу за на вечер, повеќе за преку ден, панорами, пејсажи, портрети, по нешто макро, ако можи да се изведи. Или поквалитетна верзија на ова подолу,сликано со мобилен. Инаку јас сум поќе за Сони и покрај тостерите и феновите, заради квалитетот кој го нудат на камерите во мобилните, па по таа логика и на фотоапаратите, ама ова Никонот ме буни баш заради тоа што го велиш, дека произведува фото опрема

DSC_7009.JPG

DSC_6711_20131203005821506.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.810
Инаку јас сум поќе за Сони и покрај тостерите и феновите, заради квалитетот кој го нудат на камерите во мобилните, па по таа логика и на фотоапаратите...
По таа логика, не знам зошто прашуваш тука. Земи си Сони, може има има и некој попуст пакет со фен и тостер во комплет... ;)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
По таа логика, не знам зошто прашуваш тука. Земи си Сони, може има има и некој попуст пакет со фен и тостер во комплет... ;)

Не ми треба многу за на вечер, повеќе за преку ден, панорами, пејсажи, портрети, по нешто макро, ако можи да се изведи. Или поквалитетна верзија на ова подолу,сликано со мобилен. Инаку јас сум поќе за Сони и покрај тостерите и феновите, заради квалитетот кој го нудат на камерите во мобилните, па по таа логика и на фотоапаратите, ама ова Никонот ме буни баш заради тоа што го велиш, дека произведува фото опрема
Ако имаше Мобилни со Никон камери тогаш ќе видеше дека се подобри :)
Значи во оваа класа на фотоапарати нема некоја голема разлика и со двата ќе имаш скоро исти резултати така да јас би ти препорачал кој што ти се допаќа повеќе на изглед земај го :)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Не ми треба многу за на вечер, повеќе за преку ден, панорами, пејсажи, портрети, по нешто макро, ако можи да се изведи. Или поквалитетна верзија на ова подолу,сликано со мобилен. Инаку јас сум поќе за Сони и покрај тостерите и феновите, заради квалитетот кој го нудат на камерите во мобилните, па по таа логика и на фотоапаратите, ама ова Никонот ме буни баш заради тоа што го велиш, дека произведува фото опрема
Никон дека не праи мобилни, не го бива?

Твој личен избор е. Овие апарати иако имаат големо робусно тело, сепак имаат мал сензор - сличен како на smartphone - така да по твоја логика може е најпаметно некоја xperia да си купиш....и ќе збориш и ќе сликаш - зошто да влечкаш толкав апарат со себе? Јас имам постар модел на Sony фотоапарат и тоа ми е последниот. Во светски рамки, пазарот на овие таканаречени „идиоти“ е сериозно загрозен од smartphone-овите и не случајно е тоа така.
 
Член од
26 јули 2009
Мислења
424
Поени од реакции
179
Никон дека не праи мобилни, не го бива?

Твој личен избор е. Овие апарати иако имаат големо робусно тело, сепак имаат мал сензор - сличен како на smartphone - така да по твоја логика може е најпаметно некоја xperia да си купиш....и ќе збориш и ќе сликаш - зошто да влечкаш толкав апарат со себе? Јас имам постар модел на Sony фотоапарат и тоа ми е последниот. Во светски рамки, пазарот на овие таканаречени „идиоти“ е сериозно загрозен од smartphone-овите и не случајно е тоа така.

Луѓе бе, за спецификациите прашвам, и резултати од нив, кој е подобар, да споредите спецификации, да дајте совет за век на траење, издржливост на батерии, такви работи, кај кој производител се подобри, дали некој нуди нешто што го нема кај другиот, а не дали и Никон треба да почни со камери за мобилни. Да се работеше за Xperia немаше да прашвам, знам и имам Xperia :) многу е полесно да се најди мобилен со добра камера отколку добар издржлив апарат, инаку на ниска температура и ветер на планина не е баш практично да се слика со смартфон (не ми e за selfie во WC), а малите апарати со правоаголен тула облик не ги сакам и затоа ваков.

Значи во оваа класа на фотоапарати нема некоја голема разлика и со двата ќе имаш скоро исти резултати така да јас би ти препорачал кој што ти се допаќа повеќе на изглед земај го :)
Ова до некаде помага, фала (y)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Луѓе бе, за спецификациите прашвам, и резултати од нив, кој е подобар, да споредите спецификации, да дајте совет за век на траење, издржливост на батерии, такви работи, кај кој производител се подобри, дали некој нуди нешто што го нема кај другиот, а не дали и Никон треба да почни со камери за мобилни. Да се работеше за Xperia немаше да прашвам, знам и имам Xperia :) многу е полесно да се најди мобилен со добра камера отколку добар издржлив апарат, инаку на ниска температура и ветер на планина не е баш практично да се слика со смартфон (не ми e за selfie во WC), а малите апарати со правоаголен тула облик не ги сакам и затоа ваков.



Ова до некаде помага, фала (y)


Исто така Никонот се уклучува за 2.8 секунди на ладно време за разлика од сонито за една секунда побрзо.
Од прилика и со двата можеш да сликаш 350-400 фотки без блиц со полни батерии.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Луѓе бе, за спецификациите прашвам, и резултати од нив, кој е подобар, да споредите спецификации, да дајте совет за век на траење, издржливост на батерии, такви работи, кај кој производител се подобри, дали некој нуди нешто што го нема кај другиот, а не дали и Никон треба да почни со камери за мобилни. Да се работеше за Xperia немаше да прашвам, знам и имам Xperia :) многу е полесно да се најди мобилен со добра камера отколку добар издржлив апарат, инаку на ниска температура и ветер на планина не е баш практично да се слика со смартфон (не ми e за selfie во WC), а малите апарати со правоаголен тула облик не ги сакам и затоа ваков.
Што не кажеш дека си планинарка?
http://www.dpreview.com/products/pentax/compacts/pentax_x5
Овој ти е као за тебе по цена, затворен е од надворешни влијанија - можеш по дождови да го носиш, има viewfinder, гумиран е, зумот е на самиот објектив - механички е, што значи и побрз е зумот, не ти троши батерија и не може да се расипе (лесно) и дисплејот е на tilt.
Pentax увезува пиксплус, само не сум сигурен дали го имаат моделов инаку цената му е нешто околу 200 долари - отприлика колку овие твоиве.
 
Член од
26 јули 2009
Мислења
424
Поени од реакции
179
Што не кажеш дека си планинарка?
http://www.dpreview.com/products/pentax/compacts/pentax_x5
Овој ти е као за тебе по цена, затворен е од надворешни влијанија - можеш по дождови да го носиш, има viewfinder, гумиран е, зумот е на самиот објектив - механички е, што значи и побрз е зумот, не ти троши батерија и не може да се расипе (лесно) и дисплејот е на tilt.
Pentax увезува пиксплус, само не сум сигурен дали го имаат моделов инаку цената му е нешто околу 200 долари - отприлика колку овие твоиве.

Ова да, уште да го имаше тука, проверив во PixPlus, нема.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
Некој поискусен низ Скопјево да предложи некој добри локации (фабрики, згради, куќи) нешто у овој стил што е напуштено и каде што може да се сликаат модели...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
d3100 имам таласи кога ке снимам видео што е проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom