Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Сигмата е многу лоша оптички а и механички е со многу слаб квалитет, јас даааалеку би го избегнал тој објектив, Kaнонот е подобар избор иако и тој не е нешто посебно
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.211
Дечки сакам да си зеам некој фотоапарат за домашна употреба али не се разбирам воопшто во нив. Да ми предложите вие некој фотоапарат од 10.000 ден па до 15.000 макс, и од каде?

Се надевам сум ја погодил темата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Дечки сакам да си зеам некој фотоапарат за домашна употреба али не се разбирам воопшто во нив. Да ми предложите вие некој фотоапарат од 10.000 ден па до 15.000 макс, и од каде?

Се надевам сум ја погодил темата.
Препорачувам за тие пари овој апарат
http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=710&directoryid=+154&ctrl=productdetails

овде се ревјуа и тестови
http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_sx220_hs_review/conclusion/
http://reviews.cnet.co.uk/compact-digital-cameras/canon-powershot-sx220-hs-review-50003242/
http://www.ephotozine.com/article/canon-powershot-sx220-hs-digital-camera-review-15949
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Дечки сакам да си зеам некој фотоапарат за домашна употреба али не се разбирам воопшто во нив. Да ми предложите вие некој фотоапарат од 10.000 ден па до 15.000 макс, и од каде?

Се надевам сум ја погодил темата.
ПС
Не спомнав но за тие пари може да најдеме и некој ДСЛР апарат (со изменливи објективи) еден мој познат продава Canon 350 со Tamron 18-200 објектив нешто отприлика вакво:

 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.211
Ахм, ок фала на одговор. Имам само уште нешто да те прашам ако сакаш да ми одговориш... Јас го гледав ова, кажи ми вреди ли за парите, твое мислење добар е, не е... на кратко, да не те замарам многу :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Ахм, ок фала на одговор. Имам само уште нешто да те прашам ако сакаш да ми одговориш... Јас го гледав ова, кажи ми вреди ли за парите, твое мислење добар е, не е... на кратко, да не те замарам многу :)
Like Sony's other CCD sensor-based Cyber-shots, the H90 is slow and has a noticeable drop-off in photo quality above ISO 200.

Тоа ти е полош избор од Канонот, мање више сите такви апарати вадат пристојни слики дење, на сонце, проблем е сликање дома, во затворен простор, самрак, при слабо светло Сонито (велат во тестовите) веќе над ИСО 200 има пад на квалитет на сликата, Канонот има добар квалитет и на ИСО 800. Мој совет и препорака е Канонот.

ПС
башка други предности на Канон, видеото му е далеку подобро и има ЦМОС сензор,
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Like Sony's other CCD sensor-based Cyber-shots, the H90 is slow and has a noticeable drop-off in photo quality above ISO 200.

Тоа ти е полош избор од Канонот, мање више сите такви апарати вадат пристојни слики дење, на сонце, проблем е сликање дома, во затворен простор, самрак, при слабо светло Сонито (велат во тестовите) веќе над ИСО 200 има пад на квалитет на сликата, Канонот има добар квалитет и на ИСО 800. Мој совет и препорака е Канонот.

ПС
башка други предности на Канон, видеото му е далеку подобро и има ЦМОС сензор,
Let 3 gledam deka si dobar vo oblasta na fotografijata i fotoaparatite, sakam da mi predlozis nekoj fotoaparat so cena do 5000-6000 denari.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
ако ти е за играње дома,ако не мислам дека нема да ти врши работа
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Let 3 gledam deka si dobar vo oblasta na fotografijata i fotoaparatite, sakam da mi predlozis nekoj fotoaparat so cena do 5000-6000 denari.
Во тој ранг на цена и немаш некој квалитетен избор се е мање више исто (слаби слики при виоко ИСО и во затворени простории) Јас лично немам големо искуство со такви апарати и базирам мислење на прочитани податоци и тестови низ интернет, баш деновиве за еден приател истото го правев и му прпорачав Никон Ѕ2600 Не дека има некои кизнај какви карактеристики али од она што се нуди за тие пари тука, ми се виде како најдобар избор
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Што би рекол за SAMSUNG EC-ST 77 ZZBPBE
А од ови по профи апаративе која им е најниската цена дека не сум во можност да дадам толку пари 400-500 евра
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Што би рекол за SAMSUNG EC-ST 77 ZZBPBE
А од ови по профи апаративе која им е најниската цена дека не сум во можност да дадам толку пари 400-500 евра
За тој самсунг не најдов некој тест или ревју, ќе побарам утре пак, а за “попрофи“ можеш да најдеш користен апарат, се продаваат за испод 400 евра (само треба да знаеш на што да обрнеш внимание како и колку вреди некој таков апарат)
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Некој пример за таков апарат некој линк од македонскиве онлајн продавници постирај ко ќе имаш време
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.404
Поени од реакции
39.066
Нов Sony Cyber-shot DSC-W730 16 мегапиксели а сликите за никаде, како од телефон со 3.2 камера. :facepalm:
531537_504035439658730_1086832654_n.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom