Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
За тој самсунг не најдов некој тест или ревју, ќе побарам утре пак, а за “попрофи“ можеш да најдеш користен апарат, се продаваат за испод 400 евра (само треба да знаеш на што да обрнеш внимание како и колку вреди некој таков апарат)
Некој пример за таков апарат некој линк од македонскиве онлајн продавници постирај ко ќе имаш време
--- надополнето: 18 март 2013 во 01:33 ---
Нов Sony Cyber-shot DSC-W730 16 мегапиксели а сликите за никаде, како од телефон со 3.2 камера. :facepalm:
Прегледај го приврзокот 60402
Леле е за ова не ми се купува од да не речам евтините апарати од 4000+ денари. И дури сега разбрав дека МР нема врска со квалитетот на фотографијата поправете ме ако грешам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Леле е за ова не ми се купува од да не речам евтините апарати од 4000+ денари
7500 e ovoj hhh go pozajmiv da slikam ono ziva katastrofa
pa samsung od 12 megapikseli sto se prodavase pred 2-3 god sega e 4500 ima poubavi sliki
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
7500 e ovoj hhh go pozajmiv da slikam ono ziva katastrofa
pa samsung od 12 megapikseli sto se prodavase pred 2-3 god sega e 4500 ima poubavi sliki
Леле е за ова не ми се купува од да не речам евтините апарати од 4000+ денари. И дури сега разбрав дека МР нема врска со квалитетот на фотографијата поправете ме ако грешам.
Мегапиксели немаат врска со квалитет на фотографија, со 4 мегапикселен стар ДСЛР апарат ќе извадиш подобри слики од колку со 12 или 16 мегапикселни поинт енд шот апаратчиња
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Let 3 е сега како да одберам апарат што вади добри слики односно во што од карактеристиките да обрнам внимание ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Let 3 е сега како да одберам апарат што вади добри слики односно во што од карактеристиките да обрнам внимание ?
Овде нема човек кој има сликано со сие модели на сите производители и то доволно долго за да знае да ти каже, зато ќе си бараш тестови и мислења по интернет и од професионалци и од обични корисници. За апарат до кај 4-5000 тешко да има нешто што драстично се разликува од други модели во главном то е се едно исто во квалитет и можности а разликите се толку мали шо можеш слободно да си избереш со Еци Пеци Пец или по боја на апаратот. Кај другите има разлики , пример во сензор (во класа до 9000 имаш и апарати со ЦМОС сензор, па слики на високо ИСО па квалиет на оптиката, квалитет на вајт баланс.... Ти прво утврди до колку пари сакаш да дадеш за апарат па после направи си еден потесен избор во ранг на тие пари па ќе видиме ќе поможиме со совет.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Овде нема човек кој има сликано со сие модели на сите производители и то доволно долго за да знае да ти каже, зато ќе си бараш тестови и мислења по интернет и од професионалци и од обични корисници. За апарат до кај 4-5000 тешко да има нешто што драстично се разликува од други модели во главном то е се едно исто во квалитет и можности а разликите се толку мали шо можеш слободно да си избереш со Еци Пеци Пец или по боја на апаратот. Кај другите има разлики , пример во сензор (во класа до 9000 имаш и апарати со ЦМОС сензор, па слики на високо ИСО па квалиет на оптиката, квалитет на вајт баланс.... Ти прво утврди до колку пари сакаш да дадеш за апарат па после направи си еден потесен избор во ранг на тие пари па ќе видиме ќе поможиме со совет.
NIKON L310 или OLYMPUS SZ14 ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
NIKON L310 или OLYMPUS SZ14 ?
Тука негде се и двата (ни еднио ни другио не е најдобар Никонот спрема мене е малце полош) поарен од нив е Canon Powershot A4000 IS (за отприлике таа цена)
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Тука негде се и двата (ни еднио ни другио не е најдобар Никонот спрема мене е малце полош) поарен од нив е Canon Powershot A4000 IS (за отприлике таа цена)
А помеѓу Canon Powershot A4000 IS и Sony CyberShot DSC-H70

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
А помеѓу Canon Powershot A4000 IS и Sony CyberShot DSC-H70

Канон
Само да знаеш дека моите препораки за овие апарати се базирани на она што ќе го најдам и прочитам низ интернет тестови и мислења на корисници. Немам сликано со овие модели.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
А помеѓу Canon Powershot A4000 IS и Sony CyberShot DSC-H70

А помеѓу Canon Powershot A4000 IS и Sony CyberShot DSC-H70

Земи го Канонот без размислување затоа што до 250 евра ценовен ранг освен Канон и Панасоник се останато е бадијала фрлена пара.Тој модел е одличен и според мене BEST BUY за тие пари.Никон ако не е DSLR тури му пепелот затоа што во ниската и средната класа на DSLR е без конкуренција но затоа за идиоти е целосно промашена инвестиција.Единствено како замена за предлогов доколку сакаш идиот што користи обични батерии ти го препорачувам Canon Powershot SX 150is кој го имам затоа што има доста мануелни опции за подесување.
http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_a4000_is_review/conclusion/
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Canon PowerShot A 4000 IS во амц е 7.490 денари, а би сакал да земам од попрофесионалните но ограничен сум со пари. Значи Canon-от ќе го земам. Фала многу за советите
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Canon PowerShot A 4000 IS во амц е 7.490 денари, а би сакал да земам од попрофесионалните но ограничен сум со пари. Значи Canon-от ќе го земам. Фала многу за советите
За учење ти е одличен верувај ми.Прво научи што е бленда, експозиција па композија па подесување на белата боја и ред други работи како се штелуваат на какво светло кои апаратчево мислам дека ги има мануелно да ги подесува фотографот па дури после откако ке ја совладаш колку толку техниката собирај пари за Nikon D5100 затоа што е BEST BUY DSLR во неговата класа и кој целосно ќе ги задоволи твоите потреби.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Ахам, фала за советите се надевам дека добри слики ваѓа, повеќе ми е за портрети.
--- надополнето: 20 март 2013 во 23:14 ---
Ахам, фала за советите се надевам дека добри слики ваѓа, повеќе ми е за портрети.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Имам Canon PC 1732, и бидејќи не се разбирам во фотографирање, од како е купен опциите не му се променети (дури сега, откако имам проблем, видов дека има опција микро-макро).
Како и да е, последно време, тотално се шекна - едвај да извади асална слика. Најчесто сликите се екстра темни, не излегува ништо - дури и ако се вклучи блицот, пак сликата е мноооогу темна.

Да не зборувам дека само се шета од Auto на Live итн. Јас го местам на Auto, за да заклучам дека малце подоцна самиот апарат решил да се префрли на Live.

Ако има некој идеја што би можело да ми биде, однапред благодарам за помошта.

P.S. Немам ниту упатство, а ниту гаранција, го купив во САД, и бидејќи веќе не ме збираше, испофрлив се документи што имав за технологија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Имам Canon PC 1732, и бидејќи не се разбирам во фотографирање, од како е купен опциите не му се променети (дури сега, откако имам проблем, видов дека има опција микро-макро).
Како и да е, последно време, тотално се шекна - едвај да извади асална слика. Најчесто сликите се екстра темни, не излегува ништо - дури и ако се вклучи блицот, пак сликата е мноооогу темна.

Да не зборувам дека само се шета од Auto на Live итн. Јас го местам на Auto, за да заклучам дека малце подоцна самиот апарат решил да се префрли на Live.

Ако има некој идеја што би можело да ми биде, однапред благодарам за помошта.

P.S. Немам ниту упатство, а ниту гаранција, го купив во САД, и бидејќи веќе не ме збираше, испофрлив се документи што имав за технологија.
Aко некој има таков апарат па да каже да не имаш случајно наместено нешто погрешно, мануал некој мод , ф бројче... Значи прво види дали на ауто ќе слика исто темно. Ако и на ауто така слика - сервис али прашај пошто знат да наплатат колку што вреди апаратот поправката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom