Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Предпоставувам го извршуваш без користење на сервер , симни wamp или сличен dev environment ,инсталирај , конфигурирај и ќе ти работи кодот
Да без сервер го извршував. Фала на одговорот.
 
Член од
2 август 2009
Мислења
975
Поени од реакции
380
Ако имам некоја апликација, и ми работи со локална база,кога се логирам на апликацијата ако го ископирам линкот и го пуштам во друг browser дали треба да ме пушти или треба да ми даде дека сум одјавен?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ако имам некоја апликација, и ми работи со локална база,кога се логирам на апликацијата ако го ископирам линкот и го пуштам во друг browser дали треба да ме пушти или треба да ми даде дека сум одјавен?
Ако имаш вклучено сесии или кукис и ако правилно ти се исконфигурирани во апликацијата, тогаш да, би требало да те пушти.
 
Член од
2 август 2009
Мислења
975
Поени од реакции
380
Користам сесиска променлива.А можам ли да проверам дали е ок без да ја хостирам апликацијата?
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Може не е за овде прашањево ама ...
Дали има некој на форумов што има фирма за развој на софтвер ? Ако има ме интересира на кој начин ги добива проектите (ако може да пише).
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ако имаш вклучено сесии или кукис и ако правилно ти се исконфигурирани во апликацијата, тогаш да, би требало да те пушти.
WAT?

@Ace-Snake
Не, не треба да те пушти.
Cookie се креира за тој browser, а сесија трае се додека ти со секој request пратиш и cookie ( ова автоматски се прави ) и сеа ако пуштиш друг browser тоа cookie не постои за тој browser и автоматски немаш сесија, не си најавен.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
zdravo na site. za da se raboti so registarski klucevi, dali treba da se znae nekoj programski jazik, i koj e toj. fala mnogu. pozdrav.
 
Член од
2 август 2009
Мислења
975
Поени од реакции
380
Ај дајте некоја препорака.
Проблемов ми е во C#.
Имам една форма додади,од која што се додава елемент во база.Е сега проблемот е што имам Dropdown листа и на нејзе има повеке марки на лаптопи.Како можам кога ке изберам на пример да речеме Dell во вториот Dropdown да ми ги прикаже само моделите од Dell ?
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Ќе направиш селект од база и ќе ги селектираш само моделите на лаптоп од база за Дел. Потоа ке ја наполниш Дропдаун со листата што ти ја вратил селектот.
 
Член од
2 август 2009
Мислења
975
Поени од реакции
380
Значи вака.
Во првиот Drop down имам да се избере нешто од ИТ галантерија(лаптоп,глувче .....),после ако одберам лаптоп,во вториот Drop down треба да ми ги прикаже марките на лаптопите,па од таа марка да се прикажат нивните модели.
Ти мислеше дека имам табела Лаптоп?
Лесно ми е ако имам табела Лаптоп,ама неможе за се од ИТ јас да правам табела.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Ace-Snake

Битно е дали на front-end или back-end сакаш да го изведеш ова но во секој случај треба да ставиш change event на листата и кога ќе се селектира нешто ново, со новото ID пушташ query за податоците од другата листа и ја полниш....
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Значи вака.
Во првиот Drop down имам да се избере нешто од ИТ галантерија(лаптоп,глувче .....),после ако одберам лаптоп,во вториот Drop down треба да ми ги прикаже марките на лаптопите,па од таа марка да се прикажат нивните модели.
Ти мислеше дека имам табела Лаптоп?
Лесно ми е ако имам табела Лаптоп,ама неможе за се од ИТ јас да правам табела.
Ќе направиш табела продуктс и тука ќе ги имаш сите продукти и ќе ги категоризираш по категори ид ( пр. лаптопови се ид 1 , таблети ид 2 )
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Значи вака.
Во првиот Drop down имам да се избере нешто од ИТ галантерија(лаптоп,глувче .....),после ако одберам лаптоп,во вториот Drop down треба да ми ги прикаже марките на лаптопите,па од таа марка да се прикажат нивните модели.
Ти мислеше дека имам табела Лаптоп?
Лесно ми е ако имам табела Лаптоп,ама неможе за се од ИТ јас да правам табела.
Не знам како ти е моменталната архитектура на базата али можам да ти предложам нешто овакво : ќе ти треба табела Тип_На_Продукт, Марка_Продукт, Опис_Продукт. Кога ќе одбере корисникот тип на продукт (лаптоп), ке селектираш од база сите марки на лаптопи. Кога ке одбере марка на лаптоп, ке ги селектираш сите серии на таа марка. Треба да имаш примарен клуч од Тип_На_Продукт во Марка_продукт како надворешен клуч, потоа примарен клуч од Макра_продукт во Опис_продукт како надворешен клуч. Мислам дека со оваа архитектура би ти било најлесно да пристапиш до податоците што требаат за секој дропдаун и плус ќе можеш да ги земеш и останатите податоци за описот на продуктот.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Здраво дечки, ми треба итно помош од некој од вас.
Вака сега, имам предмет Компјутерска Графика, и професорот ми бара задолжително семинарска од 30 страна, за Маја, општо. Дали некој има материјали, какви биле за Маја пошто врска немам од ова јас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom