Полициска академија - Скопје

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
интересно е, засега... интересни предмети имам, малце ми е далеку од аеродром, ама се снајдовме со кола идеме па сеа е поинтересно :)
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
интересно е, засега... интересни предмети имам, малце ми е далеку од аеродром, ама се снајдовме со кола идеме па сеа е поинтересно :)
добро е за почеток чим имаш волја ке биде :) инаку нас во втора вонредните не скинаа у старт не ни даваат да идеме на вежби и на некој предавања да не правиме гужви и слични ствари.
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Да се вклучам и јас во дебатава со неколку мои прашања.
Дали секоја година има уписни или во зависност од потребата на државата?
Ојаснетеги смеровите кој смер за што служи?
Дали треба Груевски да ми е вујко за да ме примаат или?Колку години трае факултетот ? засега толку чекам одговор
благодарам однапред :D:D
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
no.one Уписи има секоја година на Факултетот тоа не е центар за обука на курсисти .
Можеш да избереш Криминалист и Безбедност и финансиска контрола
е сега има посебни предмети но има и по некои ист.
во 4та година си избираш насока која ти сам ќе си ја одбереш(мислам дека се 5)

Криминалистичко-криминолошка насока
Безбедносна насока
Безбедност во приватен сектор
Полициско-оперативна работа
и Насока Меѓународна безбедност
Не треба Груевски да ти е вујко само треба да си екстра ученик и да учиш епптен зошто многу се откажуваат и не е баш лесно(за да се запишеш на Факултетов треба да имаш просек и се разбира барем малку да си " некој ":D)
4години е Факултетов ти зборам без магистратура докторати блабла :D
За безбедност има и други факултети не сум се распрашувал а и нема потреба Позз
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
no.one Уписи има секоја година на Факултетот тоа не е центар за обука на курсисти .
Можеш да избереш Криминалист и Безбедност и финансиска контрола
е сега има посебни предмети но има и по некои ист.
во 4та година си избираш насока која ти сам ќе си ја одбереш(мислам дека се 5)

Криминалистичко-криминолошка насока
Безбедносна насока
Безбедност во приватен сектор
Полициско-оперативна работа
и Насока Меѓународна безбедност
Не треба Груевски да ти е вујко само треба да си екстра ученик и да учиш епптен зошто многу се откажуваат и не е баш лесно(за да се запишеш на Факултетов треба да имаш просек и се разбира барем малку да си " некој ":D)
4години е Факултетов ти зборам без магистратура докторати блабла :D
За безбедност има и други факултети не сум се распрашувал а и нема потреба Позз
Благодарам на одговорот само уште ова .
Дали со завршен факултет државата ти дава вработуванје или повторно си ја бараш среката сам?
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Брат За работа никој неможе да ти гарантира треба самиот малку да се потрудиш.
За врски и такви работи неможам да зборам бидејќи не знам . Треба да се потрудиш и да си најдеш место за работа ,после завршување на факултетот ако ништо да влезеш како полицаец и одпосле да идеш нагоре со места (инспектор,сменоводител,самостоен инспектор и сл.)
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
Дечки за смеров БФК што е има гледам нешто и во Охрид примале на Факултет за Туризам и угостителство и во Скопје на Факултет за Безбедност, па ако сакам да се запишам на него треба во Охрид да одам да поднесувам документи или во Скопје и со првиот уписен рок е пополнато местото или обично има и втор ?
--- надополнето: 12 декември 2011 во 11:36 ---
Дечки за смеров БФК што е има гледам нешто и во Охрид примале на Факултет за Туризам и угостителство и во Скопје на Факултет за Безбедност, па ако сакам да се запишам на него треба во Охрид да одам да поднесувам документи или во Скопје и со првиот уписен рок е пополнато местото или обично има и втор ?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дечки за смеров БФК што е има гледам нешто и во Охрид примале на Факултет за Туризам и угостителство и во Скопје на Факултет за Безбедност, па ако сакам да се запишам на него треба во Охрид да одам да поднесувам документи или во Скопје и со првиот уписен рок е пополнато местото или обично има и втор ?
--- надополнето: 12 декември 2011 во 11:36 ---
Дечки за смеров БФК што е има гледам нешто и во Охрид примале на Факултет за Туризам и угостителство и во Скопје на Факултет за Безбедност, па ако сакам да се запишам на него треба во Охрид да одам да поднесувам документи или во Скопје и со првиот уписен рок е пополнато местото или обично има и втор ?
кај ке поднесеш таму ке студираш за ох се поднесуваат на факултетот за туризам, за во ск на факултетот за безбедност инаку што се однесува до уписните рокови има и втор па и трет ја кога се запишував имаше и трет така да местенца има :) само после прва година пола колеги ги нема :P
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
ОК фала за одговорт. Значи нема голема конкуренција :) За матура требат некој посебни предмети можи да се земи на пример Мак.Јазик Анг.Јазик Историја и Филозофија ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom