Полициска академија - Скопје

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
85 редовни и преку 100 вонредни :):) Иначе кога веќе пишав да ја појаснам и причината...Значи МВР и факултетот за безбедност се скарани нешто и сега факултетот плаќа кирија за местото каде се наоѓа а за да ја плати треба да зема пари од некој т.е. нас...и замисли дека после треба да работиш во МВР или сл. хах...затоа во последно време ич не ми се учи :) и не ви го многу препорачувам затоа ако имате врски да си влезете преку некои курс за полицајци подобро е - заштеда на пари и време :)
хехе знам братче таму сум :) се фатив у орото веке :)
 
Член од
16 април 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Оваа година нема да има запишување само на насоката „ безбедност и финансиска контрола “ и тоа е 100% бидејќи веќе е одлучено , а за криминалисти ќе има уписи и оваа година ....
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Оваа година нема да има запишување само на насоката „ безбедност и финансиска контрола “ и тоа е 100% бидејќи веќе е одлучено , а за криминалисти ќе има уписи и оваа година ....
Имало Господ :) и онака БФК беше пропаднат проект на господата од Охрид, а и не знам со кој памет запишуваат уште криминалисти кога 500 колеги дома гнијат :cenzura:
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Дали некој може да ми објасни нешто во врска со запишување на пост дипломски на полициска академија со завршен правен факултет од 3 години ? Не сум баш сигурен само сум слушал разни информации...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дали некој може да ми објасни нешто во врска со запишување на пост дипломски на полициска академија со завршен правен факултет од 3 години ? Не сум баш сигурен само сум слушал разни информации...
комплицирано е за со тригодишни студии... со 180 кредити може да се запишеш само на постдипломски студии во времетраење од две години а тоа е само една насока безбедност и финансиска контрола а додека форензика, криминалистика, разузнавање итн траат 1 год али се резервирани само за тие што имаат завршено 4 годишно те 240 кредити

http://fb.uklo.edu.mk/Konkurszavtorciklus.pdf
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Хм... форензика и криминалистика би ме интересирале, знаев дека има некоја зезанција од овој вид. Фала ти во секој случај
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ќе ве замолам да ми одговорите дали оваа година ке има уписи на полициска академија :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ќе ве замолам да ми одговорите дали оваа година ке има уписи на полициска академија :)
сега за сега нема информации дека ќе нема упис, али најсигурно ке се знае од февруари :)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
дали ке има уписи оваја година на криминалистика ???
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Ако сака некој што е на тој факултет да објасни подетално малку ^_^ Сакам да се запишам вондредно, знам 2 деца што се запишани исто така но сепак одат на предавања( што е финтава тука, вондредно а одат на предавања). Исто гледам и дека колку што има редовни толку има и вондредни студенти, некако не ми сфатливо :) . Иии дали има/колку физички активности неделно ?
Фала
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Доколку би имало што мислите дали е добар факултет ?
хмм релативна работа е дали е добар или не т.е. не знам како го замислуваш и што очекуваш од него... има и позитивни и негативни страни али во глобала е ок... :)
--- надополнето: 15 февруари 2013 во 15:51 ---
Ако сака некој што е на тој факултет да објасни подетално малку ^_^ Сакам да се запишам вондредно, знам 2 деца што се запишани исто така но сепак одат на предавања( што е финтава тука, вондредно а одат на предавања). Исто гледам и дека колку што има редовни толку има и вондредни студенти, некако не ми сфатливо :) . Иии дали има/колку физички активности неделно ?
Фала
редовните 80-90% мораат да идат на предавања заради поени за разлика од вондредните кои се ослободени од предавња, но не значи дека не можат да одат и вондредните... и тоа им е некој поен + :).. скоро на секој факултет е така не само на полициска а што се однесува до физичките активности зависи од распоредот и семестарот али не е повеке од 1 или 2 пати во неделата... остатокот се надополнува со планинарење и некој такви активности, али у последно време и тоа го снемува полека полека... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom