Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
чекај чекај, ти стварно му стискаш на бугар (пророкот) лајкој во постови во кои тој тврди дека Русија, (а не Македонија, Грција и Србија) е наследница на Источен Рим? не осеќаш дека ликот го тврди тоа, само затоа што има бугарски (руски?) интереси?
Разочаран. Мислев дека сепак можеш подобро од тоа. Посебно затоа што сметав дека си тип на човек што ја истражувал Византија како мене. Знаеше дури и која е Евдокија. И Ирене. И Михаил Македонецот. Постов не е саркастичен.
Ние Три сме Матица на Византискиот Свет.
Ние ја описмениФме неа. Не таја нас. Русија треба нас да ни полага сметка, а не ние неа. Срамота. Туѓ срам ме изеде. Ни грам Самопочит.
Автоматски споено мислење:

Македонија, Грција и Србија и се единствениот последен Европски Линк на Русија. Ако ги сјеби односите со нас - никогаш повеќе нема да можи да ги среди односите со Европа. Ќе си остани една обична Азиска Степа, полна Монголи.
Toa sto bilo, bilo i nikoj ne to negira.
Dali vie ste svesni kolku vazni svetci i misioneri proizlegoa od RPC poslednite 2 veka?
Moskva e realniot nov centar, bidejki biserot na pravoslavieto e pretvoren vo dzamija.

Na kraj, na politikata ne i e mestoto vo verata.
Zatoa, ako ne se razbirate vo verski, eklesijalisticki raboti, osobeno ti sho si ja izgnasi dushata koga rece deka Bogorodica bila siluvana od nekoj rimski vojnik, ischeznete i begajte.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Терорист ќе се бори против финансирање на тероризам. Ваков надреализам нема ни кај Буњуел.
Да не те чуди...„севернава„ биртија стана и ќе остане плоден расадник на ликови кои се „надреалистични„ до степен од мисловно одлепување од реалноста, ама токму таквите се наоѓаат на водечки политички позиции, од чие неделување и непревземање потребни мерки, веќе ги потрошивме сите дна во колективниот слободен пад...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.871
A porakata koja e posto edno neznam turski, baska slabo pratam turski serii. Sto ti go krena alarmot ako ne e tajna?
Претпоставувам пораката ќе е дека е ок каурката да се пегла со муслиманот. На крајот на серијата претпоставувам дека ќе биде и пожелно, па дури и неопходно. Затуцаните фамилии и уназадената околина што не дозволуваат и негодуваат на оваа врска , нема да можат ја спречат љубовта нивна.

Во пракса, во реалниот живот, каурската куравела, откако ќе биде елегантно исшутирана од муслиманот, го крие тој инцидент додека е жива.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Претпоставувам пораката ќе е дека е ок каурката да се пегла со муслиманот. На крајот на серијата претпоставувам дека ќе биде и пожелно, па дури и неопходно. Затуцаните фамилии и уназадената околина што не дозволуваат и негодуваат на оваа врска , нема да можат ја спречат љубовта нивна.

Во пракса, во реалниот живот, каурската куравела, откако ќе биде елегантно исшутирана од муслиманот, го крие тој инцидент додека е жива.
Aaaaa, toa bilo.
Mislam ok serija e, ne se pritresvajte ko bugarite za treto poluvreme :cautious: .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996
чекај чекај, ти стварно му стискаш на бугар (пророкот) лајкој во постови во кои тој тврди дека Русија, (а не Македонија, Грција и Србија) е наследница на Источен Рим? не осеќаш дека ликот го тврди тоа, само затоа што има бугарски (руски?) интереси?
Разочаран. Мислев дека сепак можеш подобро од тоа. Посебно затоа што сметав дека си тип на човек што ја истражувал Византија како мене. Знаеше дури и која е Евдокија. И Ирене. И Михаил Македонецот. Постов не е саркастичен.
Ние Три сме Матица на Византискиот Свет.
Ние ја описмениФме неа. Не таја нас. Русија треба нас да ни полага сметка, а не ние неа. Срамота. Туѓ срам ме изеде. Ни грам Самопочит.
Автоматски споено мислење:

Македонија, Грција и Србија и се единствениот последен Европски Линк на Русија. Ако ги сјеби односите со нас - никогаш повеќе нема да можи да ги среди односите со Европа. Ќе си остани една обична Азиска Степа, полна Монголи.
Ајде, ајде, доста се преправаш. Знаеме дека тролаш.
Не може некој озбиљно вака да мисли, како што пишуеш ти у твоите постови.
Автоматски споено мислење:

И кога оди во Сауна гол кур ги носи. Не се дели од книгите.
и подалеку од сауните сега некое време
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931

Не најдов друга тема, па праќам овде. Погледнете, добро објаснето за црквата.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Претпоставувам пораката ќе е дека е ок каурката да се пегла со муслиманот. На крајот на серијата претпоставувам дека ќе биде и пожелно, па дури и неопходно. Затуцаните фамилии и уназадената околина што не дозволуваат и негодуваат на оваа врска , нема да можат ја спречат љубовта нивна.

Во пракса, во реалниот живот, каурската куравела, откако ќе биде елегантно исшутирана од муслиманот, го крие тој инцидент додека е жива.
Обратна ситуација имав скоро на мој доста близок другар, да не навлегувам во приватни ствари сите стереотипи се точни и штом дознаа дека оди со каур беше спакувана со првиот авион за Турција и минатата недела ми кажа дека му излегла на социјалните мрежи во suggestion и веќе имала слика во невестински фустан на профилната. :icon_lol:
Му велам можеби е Good Luck Chuck и дека не е поврзано со некакви стереотипи базирани врз религиска и национална основа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Дендиас, мин. за надворешни на Грција деновиве беше ,,во нашата држава,,....

никој не го предвиде фактот дека деновиве во ,,нашата јавност,, се погласно се шпекулира за судбината на преспанскиот договор од поглед на бликирани било какви чекори кон ЕЈУ...

дојде да ја опипа од близу работата и да се осигура бар од сегашниве ,,наши,, лидери дека нема да превземат било какви чекори
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.547
Обратна ситуација имав скоро на мој доста близок другар, да не навлегувам во приватни ствари сите стереотипи се точни и штом дознаа дека оди со каур беше спакувана со првиот авион за Турција и минатата недела ми кажа дека му излегла на социјалните мрежи во suggestion и веќе имала слика во невестински фустан на профилната. :icon_lol:
Му велам можеби е Good Luck Chuck и дека не е поврзано со некакви стереотипи базирани врз религиска и национална основа.
Добар е кога не го прекршиле од ќотек или полошо изрешетале. Нека си остани на каурки во иднина најубаво. :D
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Дендиас, мин. за надворешни на Грција деновиве беше ,,во нашата држава,,....

никој не го предвиде фактот дека деновиве во ,,нашата јавност,, се погласно се шпекулира за судбината на преспанскиот договор од поглед на бликирани било какви чекори кон ЕЈУ...

дојде да ја опипа од близу работата и да се осигура бар од сегашниве ,,наши,, лидери дека нема да превземат било какви чекори
...или накратко кажано, „република нашата земја„ е котролирана од нејзиниот јужен сосед, околу обемот од исполнувањето на точките од договорот во Нивици за тоа „што и како„ треба да стори „севернава„ во неповратниот процес за нејзиното самоисчезнување...

Секако, јужниот сосед не е обврзан со ништо, битно е дека го монополизира името „Македонија„.

Но не е тоа битно, битно е дека комуњарата не‘ внесе во ОТАН, а небитно е што на секое влегување во продавница гледам зголемении цени.

Нит‘ ОТАН ме брани, нит‘ ЕУ ме храни...
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
35.243


Прекрасно видео. :love:

Нема ништо поубаво од тоа да гледаш поранешен владин претставник, а воедно и радикален исламист како седи позади судска клупа и го судат. Веројатно поубаво би било само кога ќе го осудат и ќе го стрпаат у затвор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom