Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.892
Поени од реакции
80.544
Decki edno off topic prasanje, moze ne e za tuka ali delumno e povrzano.
Televizija anal5 me ima blokirano da ne mozam da citam vesti na nivniot sajt, ne deka nesto posebno me boli kur za toa, ama cisto onaka od ljubopitnost me interesira, zs bas mene bi me blokirale ?
заебан играч си
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.077
Поени од реакции
8.337
Ова горе-доле би било и кај сите партии во сите градови ако не носат автобуси.
Ova i bi trebalo da bide kaj site partii i vo site gradovi, grev e da gi vleckas lugeto po mitinzi, da dremat tamu ko budali. Pominaa tie vreminja, vo denesni vreminja treba da se tera online kampanja pa koj ke glasa neka glasa.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.269
Поени од реакции
21.553
И сега стојам на тоа мислење, тековната политика се односите со бугарија а албанците се најголем проблем.
Мојата забешка кон тебе беше дека вмешуваш албанци во време кога не треба, не дека не се проблем.
Бугарите играат на картата на албанците и отварање проблеми со нив.
Во време кога не треба?
Па единствената закана по постоењето на државава што се случува и реализира моментално, пред наши очи (шо би рекле in real time) e големоалбанскиот шовинизам, т.е. процесот на косоваризација.
Секој друг проблем кој го имаме со било која соседна држава, може да се стави на стенд бај и да се чека на негово решавање, но со косоваризацијата тоа не е случај. Таа се случува сега во моментов и е во бааѓи напредна фаза. Само да не биде доцна кога ќе се разбудиме, во туѓа држава.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.508
Поени од реакции
7.839
Така албанската опозиција би имала подобра преговарачко-уценувачка позиција, а СДСМ и ДУИ поголема можност повторно да формираат влада.
Како тоа ќе имаат добра преговарачка позиција ако имаат изгубено избори и се опозиција?

Ако веќе дпне им ја дава таа позиција на "тацна" тоа е друг муабет. А левица и дпмне ако и мислат добро на државата, како што и цело време декларираат. Треба да влезат во коалиција како во старите добри времиња во 90тите, каде државниот интерес беше над партискиот.

Види го сега овој ебен парадокс и мајндфак каде Мице те уценува како македонски гласач дека нема да коалицира со друга македонска политичка партија за доброто на државата.

Пак стариот филм ќе го глеаме и со него. Да бидеме реални, тој можеше со два потега да ги сруши Левица да не добијат ниту еден мандат.

Ама не го направи тоа пошто и тој клечи некаде на колена и шмука сочно густи сок од банана.

Што очекувате од него, еве и да ги добие изборите како што сака?
Автоматски споено мислење:

Само да не биде доцна кога ќе се разбудиме, во туѓа држава.
Ти сеуште спиеш изгледа?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.508
Поени од реакции
7.839
Што е погрешно во тоа што го имам напишано?
Ние сме во друга држава, само уште ти немаат кажано или ти не сакаш во тоа да веруваш.

Излези на табановце и пак влези и ќе видиш колку е саатот.

Српскиот џандар (што ние врска немаме со нив) подобро се однесува и човечки него ли шпонот во македонска униформа што не знае македонски и добар ден не знае да ти рече.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.269
Поени од реакции
21.553
Ние сме во друга држава, само уште ти немаат кажано или ти не сакаш во тоа да веруваш.

Излези на табановце и пак влези и ќе видиш колку е саатот.

Српскиот џандар (што ние врска немаме со нив) подобро се однесува и човечки него ли шпонот во македонска униформа што не знае македонски и добар ден не знае да ти рече.
Дали ти се согласуваш со тоа и доколку не, дали си спремен да се бориш против тоа без разлика дали со тебе имаш 100.000 или 100 соборци?
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.139
Поени од реакции
877
Decki edno off topic prasanje, moze ne e za tuka ali delumno e povrzano.
Televizija anal5 me ima blokirano da ne mozam da citam vesti na nivniot sajt, ne deka nesto posebno me boli kur za toa, ama cisto onaka od ljubopitnost me interesira, zs bas mene bi me blokirale ?
И кај мене излегува блокирано. Изгледа некој има праено DDoS и од Cloudflare имаат блокирано цел IP опсег.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.508
Поени од реакции
7.839
Дали ти се согласуваш со тоа и доколку не, дали си спремен да се бориш против тоа без разлика дали со тебе имаш 100.000 или 100 соборци?
Единката може да се бори само на избори. Рибата смрди секогаш од главата. Затоа нема да ги гласам копуциве кои имале наводно "притисоци" и планираат да остават се по старо.

Кој кур е тој муабет бе? Алоо
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.229
Поени од реакции
6.655
И кај мене излегува блокирано. Изгледа некој има праено DDoS и од Cloudflare имаат блокирано цел IP опсег.
Nema vrska ova so IP opseg!
Hakirani se i nikoj nema pristap.
Promeniv 20 IP i ne odi nitu edna!
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.833
Како тоа ќе имаат добра преговарачка позиција ако имаат изгубено избори и се опозиција?

Ако веќе дпне им ја дава таа позиција на "тацна" тоа е друг муабет. А левица и дпмне ако и мислат добро на државата, како што и цело време декларираат. Треба да влезат во коалиција како во старите добри времиња во 90тите, каде државниот интерес беше над партискиот.
Зборев за моменталнава албанска опозиција. Ако албанска партија е константа во власта, тогаш колку помалку македонски пратеници при формирањето на владата, толку подобра преговарачко-уценувачка позиција за албанската страна. Исто така, и поголема можност за СДСМ и ДУИ повторно да формираат влада, заедно со сите останати албански партии.

Треба да влезат во коалиција, сите тоа го посакуваат, но ќе видиме, од желби до реалност има многу разлика. Сменети се многу времињата, не се 90тите, не сме суверена држава во која може сами да одлучуваме по сите прашања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom