Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.328
Поени од реакции
4.453
Прегледај го приврзокот 408681

...па и новата власт придонесе за плоштадот, со еден убав зелен, сочен вештачки тревник, додуше се попишманија па донесоа плочки, ама ете се направило нешто,

Прегледај го приврзокот 408683

:icon_lol:
Добра е „травава„ батка...


Среќа што не се стануе зависен од неа...
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.863
Поени од реакции
4.763
Инфраструктурно си е све средено од комуњарите во минативе 8 години и нема што да се пипа. Останува само лицкање и оплеменување на просторот, а тоа е во спретните раце на вемерето.
И не се правете дека ви пречи нешто, кога добро знаеме дека трљате раце и се молите да продолжи проектот за да можете пак да бидете Распеани Скопјани и Паркобрани како на времето.
Ако бе и даље споредувајте се со неспособни комуњари, само напред.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.982
Поени од реакции
36.765
Обавезно да го продолжи и надгради. Таман се мислевме каде ќе се собираат сите гипсови од Европа у лето кога доаѓаат од арбајтен по клозети, али ете, мислел некој и на тоа. Па има ли поблагородна идеја од тоа да испереш 500 миљона еура за да има ганците кај да се ладат у лето? И ако продужат, обавезно со истите добављачи за материјали за градба нека идат, се покажаа квалитетни и достојни за цената. Нема потреба да се инвестира у инфраструктура у улици и пристап до обиколниици, у јавен превоз, у стратегија на ширење на градот. Нека продужат кај застанаа да бутаат све у секој ќош кај што можат, тоа ќе ги научи комуњарите лекција како треба.
кхм кхм, ако малку прошеташ низ европските градови новоизградените слични објекти се слични и мостовите се слични и Порта Македонија е слична, затоа што е направен по тој терк, но за објектите за да опстанат треба НЕКОЈ да се грижи да ги одржува, реновира, а тој некој е моментална Власт, туку дај примери на новата Власт нели што изгради за овие 7 години, макар било и од хартија направени, а милионите евра ги нема, еве јас не сум запозната лично што се направило за овие 7 години!


аман, само немој да ми дадеш пример на отворањето на делницата Демир Капија - Смоквица, оти не е на ова Власт заслугата!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.523
Поени од реакции
47.835
мислам дека тоа ќе биде и една од причините зошто нема да се чепне ништо, овие ботовите одма ќе искачаат да го гушкаат ЕВН и ГТЦ.
Ако не се чепне ништо, ќе протестираат дека не се чепка ништо. Ќе се собираат и ќе бараат паркови, липи, скејт-паркови, креативни катчиња.
Најстрашно е што кај оваа постава турбо-чкопани вмровци, они ќе имаат отворена врата за дијалог и ќе бидат земани во предвид пред било што да се направи. Ќе има обиди да се одоброволат, пред секоја одлука ќе бидат консултирани, и секако, како и порано, ќе им се удри од глава.
Пристапот на Грујче, кој мислеше дека ќе им игра 4Д шах и ќе ги разобличи пред народот, не му вроди со плод, а почна убаво со газење кога прв пат се појавија и јадеа гомна за црквата на плоштад поддржани од шииптаранаата и и ИВЗ. Таа пракса само требаше да продолжи уште еднаш до два пати и ќе си испареа, затоа што, да не се лажеме, не се тоа луѓе што трпат нелагодност, а камо ли фул ќутек со скршени ребра и развлени вилици.
Единствен правилен пристап е нешто меѓу Ердоганово лето 2016 и преките судови од 1946. Стравот во коски да им биде набиен така јако, што ќе кружат по три улици кога ќе проаѓаат покрај странска амбасада.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.568
Поени од реакции
82.205
кхм кхм, ако малку прошеташ низ европските градови новоизградените слични објекти се слични и мостовите се слични и Порта Македонија е слична, затоа што е направен по тој терк, но за објектите за да опстанат треба НЕКОЈ да се грижи да ги одржува, реновира, а тој некој е моментална Власт, туку дај примери на новата Власт нели што изгради за овие 7 години, макар било и од хартија направени, а милионите евра ги нема, еве јас не сум запозната лично што се направило за овие 7 години!


аман, само немој да ми дадеш пример на отворањето на делницата Демир Капија - Смоквица, оти не е на ова Власт заслугата!
oд стиропор и гипс ги праат новоизградените објекти низ Европа?
ги плаќаат три пути повеќе од што вредат за да лапнат/исперат пари?

Ако не се чепне ништо, ќе протестираат дека не се чепка ништо. Ќе се собираат и ќе бараат паркови, липи, скејт-паркови, креативни катчиња.
Најстрашно е што кај оваа постава турбо-чкопани вмровци, они ќе имаат отворена врата за дијалог и ќе бидат земани во предвид пред било што да се направи. Ќе има обиди да се одоброволат, пред секоја одлука ќе бидат консултирани, и секако, како и порано, ќе им се удри од глава.
Пристапот на Грујче, кој мислеше дека ќе им игра 4Д шах и ќе ги разобличи пред народот, не му вроди со плод, а почна убаво со газење кога прв пат се појавија и јадеа гомна за црквата на плоштад поддржани од шииптаранаата и и ИВЗ. Таа пракса само требаше да продолжи уште еднаш до два пати и ќе си испареа, затоа што, да не се лажеме, не се тоа луѓе што трпат нелагодност, а камо ли фул ќутек со скршени ребра и развлени вилици.
Единствен правилен пристап е нешто меѓу Ердоганово лето 2016 и преките судови од 1946. Стравот во коски да им биде набиен така јако, што ќе кружат по три улици кога ќе проаѓаат покрај странска амбасада.
Не може тоа така.
Тие се подржани од организации на нашите стратешки партнери и ако им се иде контра на тие платеници, ќе се лути Амбасадата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Не постои ветување кое Стево 0,2 (%) го ветил па го исполнил.

Еве, наскоро очекувам(е) да кидне од „севернава„, оти нема теорија да победи на прецедничките избори...освен ако цело Косово да гласа за него.

Стево велиТ дека од плата не се живеело...
Stevo veti (pred ovoj mandat) deka le go Otvori Haskite slucai... 5 godini Molk, sega koga Miatovich dojde so konkretno baranje se prsvi GLUVONEM!!!
Stevo Izlaza deka 2019 ODBIL ponuden ststus EEZ
Gomna se jadat na Golemo za Evroskepticizmot, a UK izleze od EU, Monako Prekina pregovori a Island, Norge i Schwica ne ni pochnaa..
I ushte neshto EU GOMNARI,
Ima li bilo kade vo EU ili kaj nekoj ksndidat za EU Ramkoven Zakon???????????
Toj e Sprotiven na EU zakonodavstvoto!!!!
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.298
Поени од реакции
5.031
Скопје 2014 треба да се надгради, едно 10 пати повеќе од тоа што го направи грујо.
Еве пример од Унгарија, кај нас тоа Турското и Комуњарското треба да се сотре, а не од тоа да се прави културни центри.
21034253_1663398073731581_826161606082323462_n.jpg
121833890_4545892575482102_5377645315080107968_n.jpg
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Гледам дека покренавте тема за обновата на центарот на Скопје и поврзаните проекти на тема Скопје 2014 година .
Клучен човек на целата работа беше Никола Груевски .
Никола Груевски за разлика од другите премиери кој ги имала Македонија , направи многу работи кои требаше етнички Македонец како лидер и премиер да го направи после осамостојувањето од старата држава Југославија .

Започна бран на национализација на државата преку проектот на Скопје 2014 а вие како сакате разберете го ,дали било или не ,дали било перење пари или спротивно, јас препознавам обиди за национализација на Македонија преку враќање на имиња на улици, статуи, проекти итн од македонската историја .
Социјалистите од спротивната страна го одбиваа тоа со глуп назив антикцизација како дека тоа не било македонска работа а ако не е македонска работа Филип 2,Александар итн навистина не знам.

Груевски се обиде со еден удар да заврши неколку проблема а тоа се реновација на центарот на градот, да најде место на нашите институции како министерствата,Историскиот Музеј,Театар итн ,да привлече масовен туризам од странци,да пушти финансии за македонските фирми за градење да имаат идна референца при градење и способен кадар да се овозможи .

Скопје 2014 колку и да има свои негативности, како големиот квантитет на статуи итн , има и многу добри работи како прв пат Македонија добива Историски Археолошки Музеј каде централизирано ќе бидат сите работи од Македонија најдени испод нашата почва наместо разместени низ различни музеи или шупи низ Македонија .
Имаме Театар , имаме реновација на важни објекти како Водовод, МНР, Финансии итн , запрено е плаќањето на кирии кон приватни странки и пренасочено е кон да имаме свои државни објекти .

За жал голем дојде Сдсм како продадена партија и се се запушти од направеното на Никола Груевски .
Сдсм се продадената душа на Македонија и македонскиот народ , не чуствуваат ништо македонско .
Додека се они како партија , Македонија губи и ние сме истовремено .


Ако се гласа , да се гласа со разум на овие избори , секој од понудите е реално зло, од Левица преку Вмро до Сдсм ама Левица имаат став кој иде во насока на македонските национални интереси, позади е Вмро но разликата помеѓу овие две партии е дека Левица е за неутралност и враќање на старите позиции и враќање на социјалистичиот модел а на спротивната страна имаме Вмро кое е про Нато,про ЕУ и едноставно не сакаат да се замараат со враќање на старото име и Бугарскиот договор ,тоа е за нив еден чекор плус за кој не сакаат да се замараат , они и самите рекоа дека идат на солуција за репреговарање . А ставот на македонскиот народ е дека не сакаме репреговарање и враќање на Република Македонија и воена неутралност .
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.455
Поени од реакции
22.142
Желбите се едно, ама реалноста е сосема друга.
Не знам како си правите анализи дека Стево нема да влезе во втор круг. Тоа е фикс, Сиљановска и Стево ќе бидат во втор круг.
Мислам и дека ниеден од останатите кандидати нема да има шестцифрен број на гласови. Гласовите на "браќата" ќе се раздвојат на двата табора.
Гласовите кај македонската опозиција исто така ќе бидат доста расцепкани во првиот круг, затоа што има дури четворица опозициски кандидати, ситуација која му одговара на СДС затоа што разликата помеѓу Гордана и Стево нема да биде толку голема во прв круг (мислам дека ќе биде околу 70-80.000 гласови предност на Сиљановска).
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.298
Поени од реакции
5.031
Желбите се едно, ама реалноста е сосема друга.
Не знам како си правите анализи дека Стево нема да влезе во втор круг. Тоа е фикс, Сиљановска и Стево ќе бидат во втор круг.
Мислам и дека ниеден од останатите кандидати нема да има шестцифрен број на гласови. Гласовите на "браќата" ќе се раздвојат на двата табора.
Гласовите кај македонската опозиција исто така ќе бидат доста расцепкани во првиот круг, затоа што има дури четворица опозициски кандидати, ситуација која му одговара на СДС затоа што разликата помеѓу Гордана и Стево нема да биде толку голема во прв круг (мислам дека ќе биде околу 70-80.000 гласови предност на Сиљановска).
Штом се поврзани со парламентарни албанците секогаш вадат фикс од 250 000, но искрен да бидам јас сум скоро убеден дека од дуи следува бојкот на претседателски, иако тој бојкот ќе биде неуспешен, за опозицијата не сум сигурен, па со таа политика на бојкот и бирање во собрание ќе влезат во новата влада, кога се работи за албанците ретко грешам, не е тешко да се разбере какви муабети се прават во мала речица, политиката на албанците 20 години е деструкција со амин од нашите, штом на нашите толку години не им текна да го намалат прагот од 40% кој е смешен, значи некој друг стои зад ова сценарио.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.139
Поени од реакции
4.914
Желбите се едно, ама реалноста е сосема друга.
Не знам како си правите анализи дека Стево нема да влезе во втор круг. Тоа е фикс, Сиљановска и Стево ќе бидат во втор круг.
Мислам и дека ниеден од останатите кандидати нема да има шестцифрен број на гласови. Гласовите на "браќата" ќе се раздвојат на двата табора.
Гласовите кај македонската опозиција исто така ќе бидат доста расцепкани во првиот круг, затоа што има дури четворица опозициски кандидати, ситуација која му одговара на СДС затоа што разликата помеѓу Гордана и Стево нема да биде толку голема во прв круг (мислам дека ќе биде околу 70-80.000 гласови предност на Сиљановска).
Секој говори од своја перспектива.
Едноставно преферира еден кандидат и тогаш е субјективен, нема ништо лошо во тоа.
Еве и јас сметам дека Стево-Стока нема да влезе во втор круг, дури би сакал админ/модераторот да отвори кладилница ако има можност за такво што, некои форуми имаат такво нешто повеќе како забавна страна.

Јас прв ставам 100ден. дека Стефо-Стоката нема да му гледаме суратот во втор круг!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.349
Поени од реакции
35.575
мислам дека ќе биде околу 70-80.000 гласови предност на Сиљановска
Напротив, јас мислам дека баш во прв круг разликата меѓу нив ќе биде огромна, а во вториот Стево би се доближил до Гордана. Не само заради гласовите на Албанците кои мислам дека по дифолт ќе одат за Стево, 99%, туку и гласовите на Максим, а веројатно и многу од тие кои ќе гласаат за Ванковска и Стевчо. Во големиот број на кандидати во прв круг јас не гледам гласови кои ВМРО ги изгубил. Не знам, барем тоа е мое мислење, во прв круг може дури и 2:1 да биде разликата меѓу двајцата.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.298
Поени од реакции
5.031
Секој говори од своја перспектива.
Едноставно преферира еден кандидат и тогаш е субјективен, нема ништо лошо во тоа.
Еве и јас сметам дека Стево-Стока нема да влезе во втор круг, дури би сакал админ/модераторот да отвори кладилница ако има можност за такво што, некои форуми имаат такво нешто повеќе како забавна страна.

Јас прв ставам 100ден. дека Стефо-Стоката нема да му гледаме суратот во втор круг!
Со испадите на ДПНЕ деновиве особено тоа со Марјан Ѓорчев итекако е можно да влезе во втор круг, многу ни е поделен народот особено кога се работи за бугарија, и пропагандата од еу и сад дека нема подобар договор, дека секој нареден е полош си го прави своето кај психата на луѓето, најлошо е што дпне со испадите за лазо колишевски баш влегува во шинелот на бугарската пропаганда, а народот баш спротивното го бара од дпне.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.851
Поени од реакции
7.028
Напротив, јас мислам дека баш во прв круг разликата меѓу нив ќе биде огромна, а во вториот Стево би се доближил до Гордана. Не само заради гласовите на Албанците кои мислам дека по дифолт ќе одат за Стево, 99%, туку и гласовите на Максим, а веројатно и многу од тие кои ќе гласаат за Ванковска и Стевчо. Во големиот број на кандидати во прв круг јас не гледам гласови кои ВМРО ги изгубил. Не знам, барем тоа е мое мислење, во прв круг може дури и 2:1 да биде разликата меѓу двајцата.
Силјановска дефинитивно ќе победи, но под услов сите антиСДС партии да се здружат заедно, а не да јадат трици дека Гога била соросоидна или не знам каква, инаку фикусот не ни бега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom