Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.253
Поени од реакции
8.884
Сигурно Стоката на своите потписници им делела вакви водичи:

1709572850016.png
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Одговорот е многу едноставен
Коцарев е за самостојна и суверена Македонија!
И Лефица е за суверена и самостојна Македонија!
Ова е доволно за да се направи таква соработка, која по исполнување на целта може и да се раскине/сведе на идеолошка разлика.


Претседателот според Устав е најавторитативен, има углед и ... кај народот.
Доволно да иницира процеси.
Што врска имаат дуповите со национално-егзистенцијални прашања, не ја шири таму каде нема смисла.

Јас говорам за целта ти говориш за технологијата(стратегијата) како да се дојде до целта, а во исто време постојано ја минираш таквата цел и подметнуваш клипови, па така јас за едно ти за друго, јас за друго ти назад на прво, дај биди сериозен.


Па ако се согласуваш дека тнр. договори треба да се прогласат за ништовни тогаш не гледам потреба да ми реплицираш!
Можеби треба да се барат наједноствани и најевтини методи за тоа да се стори а да се настапува со мантра дека е тоа тешко, не придонесува кон изнаоѓање решение туку ја тера работат кон статус-кво.
Ако те интересира Македонија и како истата да стекне елементарни инструменти за сувереност има сијасет познати и докажани кои нудат решенија за тоа:
Имаше 134 земји членки на ОН кои Македонија ја признаваа под уставното име, зарем сметаш дека тие не се сериозни и пријатели како што велиш на македонија?
Игор јанев е само еден од најпознатите но има и многу други кои нудат решение...
Ти не нудиш решение дури и не те интересира тоа, едноставно сакаш да се замрзе состојбата, тоа е погубно по националните интереси за Македонците.


Се има своја цена, па и поништување на спорните тнр. договори.
Прашањето е дали си подготвен да ја платиш цената и дали цената што ќе ја платиш е превисока за дадената цел.
Моето мислење е дека целта ја оправдува цената која треба да се плати колкав и да е.

Споредуваш баби и жаби, судирот во Украина е од сосема друга природа во однос на овој во Македонија, единствено што е исто е: што и таму и овде се инсталирани и добро екипирани квислиншки инсталации кои работат против својата држава и народ, ... и додека постојано упатувам на таквите инсталации ти подметнуваш и говориш дека Народот-Македонците биле тупи и глупи, плашливи и секакви при што ниту во едн случај не си го поставиш прашањето зошто е така и кој ја носи вината-одговорноста за тоа?
Јас велам надворешни центри на моќ ти истите ги амнестираш и велиш тоа е заради глупиот народ, значи ја наоѓаш жртвата за виновна што е силувана, ваквиот приод доволно говори за мотивите и разбирањето на работите.


Не постои политика која поставува цели и постои стратегија која наоѓа начин како да се стигне до целите!
не е голема и свемирска технологија, целата историја е полна со примери и методи и за едното и за другото.


Зошто ја минимизираш улогата на Лефица и други вонпарламентарни партии.
Истите немаат голем значај заради така поставениот систем и медиумскиот мрак но нивните барања-политики во многу што се поклопуваат.


Не, не го велиш, затоа и се “допишуваме“ цело време.


Не може вака.
за тебе истријата започнува со шарената куртонијада.
Работите се поинакви, прво да видиме чиј производ е таа куртонијада кој ја финансираше и управуваше за цело време?
Кој да ја дозволи таа пржинска влада, шарената куртонијада или некој друг?
Зошто постојано ги амнестираш тие кои за цело време го управуваат-контролираат процесот на уништување на државата и одговорноста ја лоцитраш во корисните идиоти???


Повторно произволно толкување, да не речам шпекулација.
Доплнителниот број на пратеници кои ги доби сдсСС на тие избори се должи на инжинерингот кој го управуваше Калето и можеби најочигледното е бројот на Арнаити, најповеќе пилотите од Арачинове гласаа за оваа партија иако немаше никаква видлива понуда освен редефинирање на Македонија, но тоа за нив е шпанско село затоа тие беа платени со евра и долари за да гласат за сдсСС и така се дојде до сценариото 27 април, кое повторно во режија на стратешките партњори беше многу добро смислено и спроведено до најмала запирка.


Проблемите на Македонија се од политичка природа а не од социјална природа како што денес се манипулира јавноста.
Но социјални/општествени девијации за криминал и сл. многу полесно допира до мозокот на секој од изнесување на политичко решение кое ќе доведе тие проблеми да се стават под контрола...
Исполнувањето на поставените политики за посеверџганизирање на македонското општество не дава надеж дека ДПсНЕ ќе има и води поинаква политика кон Македонците и Македонија.
Лефица како малуброен и без адекватна политичка моќ политички субјект не е факторот кој во моментов нешто ги загрозува македонските интереси, многу повеќе тоа го прави сдсСС и ДПсНЕ за кои скратено велам дека го сочинуваат тврдото и мекото ткиво на Северџганскиот Сојуз.
Автоматски споено мислење:


За цело време многумина ја потценуваат глупоста.
Се вели дека Ајнштајн на времето рекол.
Зас космосот сум убеден дека е конечен ама за глупоста не би можел тоа да го тврдам. (таа е бесконечна и секогаш изненадува)
Или македонски не ти е мајчин јазик или сакаш сам со себе да дебатираш, трето нема. Буквално ништо не си разбрал што сум пишал.

Обиди се уште еднаш со ладна глава да видиш што сум пишал.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Денес го гледам стево беше во везе шари и некое село албанско или торбешко, муабетот ми е ВМРО не кокетира со албански гласови, дали свесно ја гори пак Дафкова
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.452
Поени од реакции
35.861
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.506
Поени од реакции
5.263
Па нели ќе одеше надвор од државата ако не беше претседател? Јас мислев ги пакува куферите, он во ВМРО ќе се зачленувал.
И тоа што го изјави Стево Стоката е анти македонска изјава која оди во корист во Бугарија, ние бараме спроведување на пресудите на Стразбург.
Но интересна е и одбраната на Бугарија за нивниот устав, демек не бил таков тип на устав, а бараат нашиот да се промени и да се пишат бугарите.
Јас сметам дека промена на устав е промена на устав, ако ние го менуваме можат и они, не постои тип на устав кој неможе да се промени.
Промена е промена, или они мислат нашиот е селски буквар па може да го менува кој кога сака.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.618
Поени од реакции
7.246
И тоа што го изјави Стево Стоката е анти македонска изјава која оди во корист во Бугарија, ние бараме спроведување на пресудите на Стразбург.
Но интересна е и одбраната на Бугарија за нивниот устав, демек не бил таков тип на устав, а бараат нашиот да се промени и да се пишат бугарите.
Јас сметам дека промена на устав е промена на устав, ако ние го менуваме можат и они, не постои тип на устав кој неможе да се промени.
Промена е промена, или они мислат нашиот е селски буквар па може да го менува кој кога сака.
Tie se vadat so izgovorot ideka bil gradjanski ustav i pishuvalo site bugarski gradjani i nemalo nikakov narod spomnato.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.506
Поени од реакции
5.263
Tie se vadat so izgovorot ideka bil gradjanski ustav i pishuvalo site bugarski gradjani i nemalo nikakov narod spomnato.
Со тоа можат да лажат некој холанѓанец не нас, но ептен е смешно што тоа го прифаќа Бугар Османи што како малцинство не сакаа ништо да е Македонско туку на државата, незнам што е посмешно, албанците или бугарите.
Ако тоа е прифатливо за Бугар Османи ајде и ние да го препишеме Бугарскиот, штом толку е идеален за Бугар Османи.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.197
Поени од реакции
15.244
Небитно е што ти зборуваат, битно е ние сега Каурите да изгласаме Македонец претседател без Стево фикусот. И истотака да го погребаме СДС и за тоа шансите се големи, но за жал шансите дека ДПНЕ ќе го замени СДС се исто така големи. Па така мораме да гласаме масовно и за Левица за да има ДПНЕ коалиционен партнер кој нема да ги уценува Македонците. Но чисто се сомневам дека ДПНЕ ќе сака со Левица да коалицира.
Ako VMRO prodolži da vladee kako što vladeeše SDS, piši propalo za državata. I vo toj slučaj ako nie me ja ukinime državata, drugite ke ja ukinat. Bidi siguren
Posledna šansa e ova....bukvalno
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.506
Поени од реакции
5.263

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.350
Поени од реакции
86.528
Шарено-невладините издркотини работат на копче, сите на ист ден пишуваат на иста тема. Корен да им се сотре дабогда...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom