Полиаморна врска

Дали би стапиле во полиаморна врска?

  • Да

    Гласови: 9 10,8%
  • Не

    Гласови: 59 71,1%
  • Можеби

    Гласови: 15 18,1%

  • Вкупно гласачи
    83

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48




"Полиаморност се разликува од полигамија, со тоа што е поблиску до себе реализација и еднаквост, отколку со предифиниран, зацртан систем на врзување и улога во врската. Полиаморност се базира на слободна вољја, верба и еднаквост"

(извор, вики)

Сите знаеме дека тројки се интересни, но дали вие самите би стапиле во таква врска? Полиаморните врски се чудни и невообичаени, јас, лично, не верувам дека сум спремен (барем сеа за сеа) да стапам во ваква врска. Две девојки еден маж, двајца мажи и една девојка.

Вие?
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Класичен тип сум јас-ако сум во врска, во врска сум со сите салтанати и „врзувања“. Едноставно така функционирам и не би можела подеднакво да поделам чувства кон две различни личности.

И спротивно: би била навредена ако не сум единствена во нечие срце.

Мојот глас е НЕ.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Класичен тип сум јас-ако сум во врска, во врска сум со сите салтанати и „врзувања“. Едноставно така функционирам и не би можела подеднакво да поделам чувства кон две различни личности.

И спротивно: би била навредена ако не сум единствена во нечие срце.
Се шо сакав да кажам го кажа Скулгрл..Не би можела исто да сакам две личности, едната сигурно би ја сакала појќе..И обратно
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Mожеби ке можам.Во секој случај сакам да пробам.Но во никој случај не би сакал да бидеме двајца машки.Мразам конкуренција:smir:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Веќе сум била во полиаморна врска без да знам, т.е дознав откако заврши, и немав израз на фаца ко цурата на фотографијата на Тореадор него поише оваков

Таа врска се случи пред две години кога мојот партнер беше во врска со уште една девојка(без јас да бидам запознаена со тој факт). Така да од полиаморни врски бегам.Ја искусив и не ми се свиѓаше.Ама ич.:pos2:

Не, сериозно, не би. Премногу сум посесивна за да толерирам уште еден во врската. Ја немам таа толеранција нити таа ширина на погледи.
Али не сметам дека ваквите врски се нешто ново и посебно. Тоа е само отворена форма на нешто што постои у форма на варање и сл. Да се слагам дека на човекот изгледа не му е у природата да биде моногамен, и моногамијата е наметната ствар од општеството (некои ќе речат и лажен морал) но сепак ја одбирам неа пред полиаморна врска.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Mожеби ке можам.Во секој случај сакам да пробам.Но во никој случај не би сакал да бидеме двајца машки.Мразам конкуренција:smir:
A од каде сигурен дека друга девојка во полиаморна врска нема да ти е конкуренција?
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Не само едно големо НЕ, туку и НЕМА ШАНСИ. Кога некого сакам сакам со целото срце и тој за мене е единствен, а истото важи и за тоа што јас сакам да му бидам на него.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
НЕ. Милион пати сум кажала, и веројатно додека сум жива ќе кажувам, јас сум човек што се врзува за нештата и луѓето што му значат. Кога сакам некого, го сакам целосно, во секој поглед. Нема измеѓу.
А штом го засакам, го сакам за себе и не ми ни паѓа на памет да го делам со било кој. Ниту сум способна да сакам двајца, ниту сакам да бидам бр. 2 во нечиј живот. Или јас и тој, или никако поинаку.

Едноставно, нема место за уште еден и нема ни да има. Енде.
 
Член од
20 септември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Ne sum konzervativen tip nitu pak imam predrasudi ama mislam deka ova e mnogu zabegana stvar!Vo vrska (vistinska i blizu normalna)mozat da bidat SAMO dvajca!Tokmu poradi toa seks vo trojka e seks FANTAZIJA na mnogu luge!Koga "trojkata" bi bila sekojdnevie taa seks fantazija bi prestanala da bide tolku vozbudliva,neli?!:toe:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нема шанси јас да стапам во таква врска.Дури ни хипотетички.
Кога сум со еден,сум со тој еден и не сакам други вмешувања или други партнери.Не фала.
Плус,не би сакала да го делам со друга.

А не би играла и на варијантата + друг дечко,бидејќи јас можам да сакам само еден,а не двајца истовремено.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Ако станува збор за секс во тројка,при кој би бил само јас мушко ондак пеки-али само секс
инаку врска или полиаморен брак никогаш,јебига за врска и брак се потребни двајца а не тројца или што ти ја знам колку особи,така да кратко и јасно НЕ :)
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
A од каде сигурен дека друга девојка во полиаморна врска нема да ти е конкуренција?
Па да можеби ке ми биде,ама тоа е некако интересно.Ваљда девојка би ми била поголема конкуренција од било кое машко,ама ете,би го прифатил тоа.Би делел со друга девојка,никако со друго машко.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
No way. Кога сакам, сакам само една. Ако насетам дека сум “жртва’’ на полиаморна врска прекинувам одма со личноста.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
уф....да појаснам уше еднаш. Не може да "знаете' дали сте во полиаморна врска. Вие сте сосема свесни дека партнерот се гледа со друг, а и со вас а најчесто и вие се гледате со таа особа. Тоа е поентата на полиаморната врска. Еве прост пример.

Вашата девојка ви дала на знаење дека е би, па сака во врската да донесе и девојка. Првин ќе разговара за тоа со вас пред да го направи првиот чекор. Ако се оди како подмачкано, вие (како маж) ќе продолжете да се гледате и со девојка ви, а најверојатно и со другата личност. Истовремено.

Пред да се стапи во полиаморна врска најчесто се разговара со партнерот. Ако едниот не е свесен за тоа, тогаш тоа не е полиаморна врска, тоа е само афера.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Е ова не би можела:)Ќе ми биде супер кога ќе бидам со едната или другата страна,но незнам (со мојава посесивност) како би преживеала кога они двајца ќе бидат без мене.Бидејќи ќе има и такви денови, во оваа врска не се гледам.Несакам да го делам она што го сакам,ниту со машко ниту со женско.Незнам само за кого повеќе би ми било криво,ме замисли сега :) Леле несакам вакво нешто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom