Полиаморна врска

Дали би стапиле во полиаморна врска?

  • Да

    Гласови: 9 10,8%
  • Не

    Гласови: 59 71,1%
  • Можеби

    Гласови: 15 18,1%

  • Вкупно гласачи
    83

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
малку јас не разбрав..... врска пишело горе гледам :uvo:

грешка..... невозможно е како врска

а како акт бива некако ..... и тоа како....
Ете, кажи му на Синдикат тоа ... може и тој не приметил за што поточно е темава.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Синдикат убо примети и убо кажа. Нека е и врска не прави голема разлика, само со две жени се разбира. Не мора вечно да трае врската.

И не одговори на прашањата.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нека е и врска не прави голема разлика, само со две жени се разбира. Не мора вечно да трае врската.

Што ако во таа врска на крај ти испаднеш вишок?Што ако ти се заљубиш и они те остават за да продолжат заедно,без тебе?
Врска со тројца не оди долго,на крајот(кој нема да е за долго) некој ќе остане со прстот во уста.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104

"Полиаморност се разликува од полигамија, со тоа што е поблиску до себе реализација и еднаквост, отколку со предифиниран, зацртан систем на врзување и улога во врската. Полиаморност се базира на слободна вољја, верба и еднаквост"

(извор, вики)

Сите знаеме дека тројки се интересни, но дали вие самите би стапиле во таква врска? Полиаморните врски се чудни и невообичаени, јас, лично, не верувам дека сум спремен (барем сеа за сеа) да стапам во ваква врска. Две девојки еден маж, двајца мажи и една девојка.

Вие?
Колку шо знам ја латински, поли - многу, амор - љубов. Значи не е ограничено на три. И нема врска со секс во тројки :)

Хипотетички: остварувам долготрајна значајна врска со партнер, можеби и брак. Арно ама, колку и да сме компатибилни, секогаш постои некое поле на кое се надополнуваме, например јас обожавам уметност, а партнерот добива самоубиствени намери по изложби. Овој проблем сме го решиле така што: годишно од секој вид на настан (изложба, балет, опера, театар) идеме по еднаш, и ова функционира ОК.

Запознавам личност која ми се допаѓа, и со која имаме иста страст спрема уметност. Значи примарната страст не мора да биде секс. Сакам оваа личност да ја упознаам подобро (што на одредено ниво вклучува и секс), но не сакам да ја расипам врската со партнерот, затоа што го сакам безрезервно.

Двајцата може, но не мора да се запознаат и да станат другари. Распоредот на вечерите се договара од напред - например секој вторник и сабота излез и преспивање кај другиот. Значи, не станува збор за неверство, затоа што сите страни се цело време вклучени. Ако некој се полчвтвува лошо - тука е да си каже, да го разговараме тоа и да донесеме заеднички одлуки.

Секако, и партнерот е слободен да го прави истото, договор куќа гради. Искреноста би можела и да ја зацврсти иднината на врската - јас сакам да остарам со тебе, но денес сакам да се запознаам себе си преку поврзување со други.

Во светото постојат и успешно функционираат вакви заедници - гледав една емисија за едни 5 души што си живееа хармонично и си гледаа 2 заеднички деца во голема куќа.

Значи ова све теоретски супер звучи, а практично, хм. За балканскиве простори звучи ко Научна Фантастика :). Заклучок: ги поддржувам сите кои ќе успеат да го остварат, за мене .. мислам дека сеуште не сум доволно емоционално зрела. Можеби во следната деценија од живото ќе бидам. Никогаш не се знае.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Добро бе Дивајн, сеа јас ти кажвам реално. А ти уште ако верваш во принцо вервај. И не биди наивна така размислуват мажите, разликата е шо некои лажат некои не. Исклучоците не се од оваа планета.
Знаеме дека фантазија на секој маж е да има секс во тројка (со две жени, нормално). За врска со две-и тоа е донекаде познато, само во блага форма на варање, зошто нели-некои едноставно не сфаќаат полигамија. Но!
Финтата во ваков тип на врска е што (еве ќе го земам примерот на повеќето гореизјаснети форумџии)-според секаква логика, вашата партнерка е бисексуалка или латентна лезбејка. Би сакала да се надоврзам на долниов цитат:

нешто ново , поинтересно , доминација или обратно (зависи од вкус) , моќ , самодоверба , фантазија .... и многу порничи гледање пред се.
Самодоверба? Јас би рекла дека во ваква врска самодовербата се разнишува максимално, јебига у природа ни е да се сомневаме. Сигурно во некој момент ќе помислите дека вашите девојки :)icon_lol:) кои патем се бисексуалки ве озборуваат зад грб дур си ги лижат. Или можеби ви се смеат на грубото, несмасно месење на цицките што им го пружате. Никад не се знае, особено кога сите парнери во врската се блиски.:icon_lol:

ex machine напиша:
Запознавам личност која ми се допаѓа, и со која имаме иста страст спрема уметност. Значи примарната страст не мора да биде секс. Сакам оваа личност да ја упознаам подобро (што на одредено ниво вклучува и секс), но не сакам да ја расипам врската со партнерот, затоа што го сакам безрезервно.
Oва не иде у иста реченица.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Што ако во таа врска на крај ти испаднеш вишок?Што ако ти се заљубиш и они те остават за да продолжат заедно,без тебе?
Врска со тројца не оди долго,на крајот(кој нема да е за долго) некој ќе остане со прстот во уста.
Ќе бидам повреден. Шо ќе биде исто и во нормална врска. Не ти ја сфаќам поентата. Плус друг ни е пристапот, ти го бараш последниот сакаш да трае шо подолго, мене ми е сеедно.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Цитат:

Напишано од ex machine
Запознавам личност која ми се допаѓа, и со која имаме иста страст спрема уметност. Значи примарната страст не мора да биде секс. Сакам оваа личност да ја упознаам подобро (што на одредено ниво вклучува и секс), но не сакам да ја расипам врската со партнерот, затоа што го сакам безрезервно.

Oва не иде у иста реченица.
Зошто?
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
можеби би можел да бидам во таква врска, доколку партнерката ми е би и сака да си биде со својата партнерка, но не би можел да ги сакам и двете исто :)

како и да е гадна ми е идеата.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
znaete da ne zvuci kako klise ali na sekoe masko mu e son da bide so dve zenski vo isto vreme ali toa e samo za provod nisto drugo pa mozam da recam sega za mene deka dovolna mi e zenska mi i ne mi treba ni zensko a kamoli masko.Pozdrav:)
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Site ve sakam sho bi rekol Toshe. A bre...hmm!.. aj nema vrska!
Biva da se ebesh, ama da sakash dve nekako ne mi doaga. Obavezno ednata ke ja stavish na ponisko nivo pa posle ke imash problemi...
 

LaTiTeA

Ветена госпоѓица Маленковска
Член од
17 април 2007
Мислења
156
Поени од реакции
2
Што ако во таа врска на крај ти испаднеш вишок?Што ако ти се заљубиш и они те остават за да продолжат заедно,без тебе?
Врска со тројца не оди долго,на крајот(кој нема да е за долго) некој ќе остане со прстот во уста.
Зошто вака ограничено одговори на темава?

Не се сомневајте во можноста на човечкиот мозок и чувства. Ако може да се сака еден|една може да се сакаат со истата јачина и емоции уште двајца, тројца, итн., нема „техничко“ ограничување на тоа.
Треба големо слободно размислување да имаш за да се впуштиш во такви води и да си дозволиш многу нешта [емоционални].
Малку луѓе на Светов го можат тоа, а тие што можат до „крај“ да одат секоја чест за нив.

Инаку да може реално да постои и опстои таква врска, да верувам во тоа, да би ... ако дојде таков моментот.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Самодоверба? Јас би рекла дека во ваква врска самодовербата се разнишува максимално, јебига у природа ни е да се сомневаме. Сигурно во некој момент ќе помислите дека вашите девојки :)icon_lol:) кои патем се бисексуалки ве озборуваат зад грб дур си ги лижат. Или можеби ви се смеат на грубото, несмасно месење на цицките што им го пружате. Никад не се знае, особено кога сите парнери во врската се блиски.:icon_lol:

.

.. е де така е само јас се поправив после тоа дека не мислам на врска него на акт :toe:

а за тоа тврдам дека за секој маж би било еден огромен морал буст :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom