Подесување на Counter Strike 1.6 сервер...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
@Dacky_Cs

Мислам дека ако имаш динамичка IP адреса, неможеш да креираш Dedicated Server.
Затоа што IP адресата ти се менува, и IP адресата на серверот неможе секогаш да е различна...
Се мења на рестарт на конекцијата само.
Јас имам динамичка адреса и имам сервер.
Ако ми се смени адресата, им ја кажувам моменталната и толку :)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Се мења на рестарт на конекцијата само.
Јас имам динамичка адреса и имам сервер.
Ако ми се смени адресата, им ја кажувам моменталната и толку :)
Мислам дека тоа со ИП нема врска зш јас и еден другар користиме ист пакет на интернет, тој има сервер и играме на него а јас не можам да направам сервер, односно ке направам јас можам да влезам на серверов а други не может :toe:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Мислам дека тоа со ИП нема врска зш јас и еден другар користиме ист пакет на интернет, тој има сервер и играме на него а јас не можам да направам сервер, односно ке направам јас можам да влезам на серверов а други не может :toe:
1) Го инсталираше она hlds update tool ?
2) Види фајрволот да не го попречува конектирањето на серверот
 

krume1995

Гејмер
Член од
2 декември 2008
Мислења
308
Поени од реакции
13
Ве молам кажете ми јасно како да го напраам серверот на кантер, немозат да ми влагаат други а ја мозам...
п.с. Пробав по инструкциите на Unforgiven но немозе несо еррор ми вика :D need help

Фала однапред
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ве молам кажете ми јасно како да го напраам серверот на кантер, немозат да ми влагаат други а ја мозам...
п.с. Пробав по инструкциите на Unforgiven но немозе несо еррор ми вика :D need help

Фала однапред

  • Уклучуваш HLDS.exe
  • Креираш мапа и све тоа
  • Пишуваш порт 27020
  • Идеш на www.cmyip.com
  • Ја копираш таа IP и додаваш :27020
    (пример XX.XX.XXX.XX:27020)
  • Ја даваш вака IP и влагаат сите
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Да точно така се прави а може да не му влагаат што нема инсталирано амх модх бидејќи има некои компјутери без амхмодх он може да влага а другите не подобро нека си го стави во ЛАН ќе биде серверот полн само лаг ќе има но ќе симне од нет алатки против лаг.:):helou:
 

krume1995

Гејмер
Член од
2 декември 2008
Мислења
308
Поени од реакции
13
Инсталирав АМХ Мод и сеа дојдов до овој цекор: Add -dll addons/metamod/dlls/metamod.dll to your command line, as shown below. и незнам со да праам

HELP? :toe::jaj:
П.С. Mene koga uklucuvam Hlds.exe IPto mi e 192.xxx.x.xxx:27015
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Инсталирав АМХ Мод и сеа дојдов до овој цекор: Add -dll addons/metamod/dlls/metamod.dll to your command line, as shown below. и незнам со да праам

HELP? :toe::jaj:
П.С. Mene koga uklucuvam Hlds.exe IPto mi e 192.xxx.x.xxx:27015
Што не е јасно тука ? Копирај ги сите фајлови што завршуваат со .dll во фолдерот dlls. A за адресата, оди на www.whatismyip.com таму ќе ја видеш твојата ИП, и после само додај 27015 и конектирај се
 

krume1995

Гејмер
Член од
2 декември 2008
Мислења
308
Поени од реакции
13
Koa ke ja najdam mojata ip i koga ke dojdadam :27015 несака не ми го показува серверот у Favorites а за АМХ мод хелп малце :S ... кои .dll faјлови да ги ископирам и каде ??? ne se razbiram mn help pls
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Koa ke ja najdam mojata ip i koga ke dojdadam :27015 несака не ми го показува серверот у Favorites а за АМХ мод хелп малце :S ... кои .dll faјлови да ги ископирам и каде ??? ne se razbiram mn help pls
Друже ти ако незнаеш да се снајдеш со ИПто, amx нема да инсталираш сигурно. Инаку, го инсталираше она hlds update tool ? Без тоа и да е подигнат серверот, никој нема да може да влегува.
 

krume1995

Гејмер
Член од
2 декември 2008
Мислења
308
Поени од реакции
13
А бе малце погоре писува дека пробав со тоа али несо ерор показува објасни ти како да го инсталирам апдејт тулот ...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
А бе малце погоре писува дека пробав со тоа али несо ерор показува објасни ти како да го инсталирам апдејт тулот ...
Абе некој напишал, ама кој да бара
GLeam imase mnogu interes za instaliranje na server... Pa aj rekov da vi pomognam...

Od pocetok treba da go downloadirate

hldsupdatetool.exe kliknete ------>>> http://www.cstrike-planet.com/download?type=file&id=11

od koga ke ja downloadirate i instalirate programata ke vi se pojavi edno folderce vo C:\Program Files\VALVE\HLServer serverot ke vi bide tuka nigde ne bega :P :D:D:D

sega pritisnete START > Run > i pisete cmd... Ke vi se pojavi edno crno prozorce.

Sega tamu pisete:

cd C:\Program Files\Valve\HLServer

Sega sme podgotveni da go instalirame serverot...

Pisete pak vo crnoto prozorce:

HldsUpdateTool.exe -command update -game cstrike -dir .

Ako se e vo red instalacijata ke zapocne. Sega vasata rabota ke bide samo da docekate 30-60 min.

Instalacijata koga ke bide gotova ke vi se pojavi edna poraka "HLDS installation up to date"...

SERVEROT E GOTOV!!!!!

No sega ke recete "moite drugari pak ne mozat da vlezat vo mojot server"... Epa zatoa cicko Doan ke vi pomogne i toa da go sredite... :D

Sega go downloadirate non steam patchov http://ul53.rapidshare.com/files/11589595/hldsw32-provision.rar

od koga ke go downloadirate patchot kopirajte gi fajlite vo C:\Program Files\VALVE\HLServer....

Samo vi ostana da go zapocnete serverot od hlds.exe i od consolata vo cs 1.6 da pisete connect <VASA IP ADRESA:27015> ( vasata ip adresa mozete da ja najdete vo www.whatismyip.com nesto vaka 62.12.23.34 i na kraj ke dodadete :27015 ) znaci toa ke bide 62.12.23.34:27015

Tolku od mene vi gi cekam cekam komentarite byesss... :smir: :smir:
 

krume1995

Гејмер
Член од
2 декември 2008
Мислења
308
Поени од реакции
13
Pa da ama ti vikam eror mi pisuva neso koa go instaliram eeeeeeeeee

ti go instalira ?


 

Kajgana Shop

На врв Bottom