Подемот на крајната десница во Европа

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.907
Поени од реакции
8.264
Освен силувања, кражби, пљачки, бесмислено насилство како претепување на локални жители за забава и слични традиционални активности на дојденците од Африка и Азија, интересен е фактот дека огромен број на нив и после 5 - 6 годнини не само што сеуште се на социјална помош туку не знаат ни збор Шведски.

Ако не се лажам предначат Сомалијците кои се шампиони на светско ниво во неработење и живеење на државна цицка. Покрај нели криминалот но тоа кај нив е веќе фолклорна активност.
Паразити буквално.
Golem del od rabotnite mesta se "tehnoloski" tuka. Treba poznavanje jazici svedski i/ili angliski, rabota so kompjuteri i nekoja osnovna logika / rezoniranje. Malku tesko im odi na brakjata vo tie oblasti.
I toa malku so se vraboteni, najcesto po restorani, cistenje, i griza na stari lica - da gi setaat so kolickite nadvor.
Grda gletka e apla, sekoe izleguvanje nadvor se povekje i povekje se niz centar i frekventni lokacii vo sekoj grad.
Sekoja cest na malkute isklucoci, ama groto ne treba da bidat tuka.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Како прво во Источна Македонија нз каков однос имаат кон циганиве, ние во југоистокот не сум сведок на ниту еден брак на циган со наша, тука во Струмица тоа не е можно, друго што тука а се слушнеше и гласина дека циган купил стан во зграда одма сите станари се откажуваа и бараа тој стан да не биде продаден на циганот, само во една зграда има цигански стан мада овие се повратници по години у Германија се образовани и имат солидни пари и се прифатени, цела зграда им оди на Бајрам, не знам како ќе е со новите 20тина згради шо ќе се градат, но тука има два новитети кај нив, примија доста од нив во полиција со цел владеачките да го сопрат егзодусот на гласови кои го имат кај нив, дека тие масовно се селат во Германија.

Белиот човек одамна се соочува со тие проблеми кои ги наметнува либерализмот, но секој кој зборуваше за тие проблеми по дифлот му се лепаше етикета расист или нацист, фашист и тотално му се уништуваше кариерата, сега за ваквите проблеми со еден елегантен речник зборува и Елон Маск, целиот успех и прогрес на човековата цивилизација е благодарејќи на белиот човек и плус кинезиве,јапонциве, корејциве и сега ние да лечиме фрустрации мораме да измислуваме топла вода, за другиве да не биле навредени е цената за тоа може да биде крах на тие вредности и напредок на човекот и тој за брзо да се врати во камена доба.

Си дал пример со Кина и Индија за муслимани, ама како тие ги третираат нив, велиш не е до исламот како религија се согласувам делумно, но треба да го видиме и третманот кои го добиваат и таму и во Европа, во Индија муслиманиве се доста омразени и се далеку зад хиндусиве, посебно што тука многудетни семејства не помагаат дека и другиве имат иста конструкција во демографијата, повеќе нз но секако се потиснувани, од друга страна што им прави Кина на муслиманите е стравична репресија до степен да им прават геноцид на Ујгурите, Кинзеви буваклно ги измачуваат Ујгурите кои постојано протестираат и бараат човекови права, со политиката на имање само на едно дете (до пред некоја година) муслиманиве таму нека како да се накотат за брзо а и постојано Кина добива негативни извештаи од ОН за тоа и казни, ама Кина е светска велесила и ги боли онаа работа за тоа, ќе ги газат и нема да им дадат никогаш да дигнат глава на Ујгурите и на муслиманите во целина кај нив.


Имат доста едноставно и лесно решение а тоа или присилно да ги христијанизираат или присилно да ги иселат или црно им се пишува, решението е радикално и од корен и може да се спроведе, држава која го има тоа спроведено е Бугарија во процесот кој нз како да го преведам на македонски соодветно, на англиски е Revival Proces периодот 1986-1989 во кој масовно ги христијанизраат ромите и им ги менуваат имињата, истово пробуваат и на Турциве но таму тоа не поминува овие прават и терористички акции во одговор на тој процес, но на крајот Бугарите успеваат да иселат дури 1/3 и повеќе од Турциве таму со што овие демографски никогаш не се оправија, значи решение има, крајнорадикално, а како се повеќе чашата прелива можеби тоа ќе го видиме многу поскоро од тоа што очекуваме.


И доста интересно што треба да радува е што генерацииве како доаѓаат иако растат во крајнолибералните вредности се повеќе стануваат конзервативни и се поблиски до десните партии, па така сега кога пратев избори во Шведска забележав доста млади парови со деца, нешто нетипично за нив до пред некој десетина години.
ilko u njemacka odkako stana prijatel so kosovarite kolegi i se preseli do nekoja dzamija pocna mnogu da poprima od islamchanite... kaj i da e na sunet ke mu odime.:toe:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.433
Поени од реакции
7.111
Golem del od rabotnite mesta se "tehnoloski" tuka. Treba poznavanje jazici svedski i/ili angliski, rabota so kompjuteri i nekoja osnovna logika / rezoniranje. Malku tesko im odi na brakjata vo tie oblasti.
I toa malku so se vraboteni, najcesto po restorani, cistenje, i griza na stari lica - da gi setaat so kolickite nadvor.
Grda gletka e apla, sekoe izleguvanje nadvor se povekje i povekje se niz centar i frekventni lokacii vo sekoj grad.
Sekoja cest na malkute isklucoci, ama groto ne treba da bidat tuka.
Пошто во Швецка веќе не се собираат податоци за потеклото на престапниците, пред се на сексуалните престапници да видиме како е во Финска.


1663587668178.png

Се кладиме дека “Шведските“ силувачи најчесто не се викаат Свен или Олаф?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.531
Поени од реакции
16.008
ilko u njemacka odkako stana prijatel so kosovarite kolegi i se preseli do nekoja dzamija pocna mnogu da poprima od islamchanite... kaj i da e na sunet ke mu odime.:toe:
Можеш да јадеш гомна колку сакаш Кано, јас знам што сум и кој сум, вие кои терате вакви муабети сте ми чудни, исламот ви е крив што немате деца, што не се жените, што живеете цел живот како поединци и само за себе, што заборавате кои сте, од што потекнувате. Јас кога сум доле сум секоја недела на литургија, не се сметам за вистински верник зошто не живеам христијански но ја почитувам и не би помислил да ја сменам, покрај толку години живеење со муслимани, од Косовари и Пакистанци, сум сфатил дека нема причина да мразам муслимани и ислам, затоа што за разлика од секојдневниот бел христијански човек живеат многу понормално, живеат на начин на кои и ние сме живееле порано и кои сметам дека требало да остане да живееме и ние, за да не постоела денес ваква тема. А напротив, сето ова само ме натерало да сфатам дека никакво модернизација на самиот себе, како оставање на верата настрана, како нешто кое нема да ми е потребно у 21 век, не ми е потребна и го засилила чуството да ја прифаќам и проочувам мојата вера а најмногу од се да се држам до неа, еден ден кога ќе живеам во колку толку нормална држава како што е нашата.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.683
Поени од реакции
9.599
Пошто во Швецка веќе не се собираат податоци за потеклото на престапниците, пред се на сексуалните престапници да видиме како е во Финска.


Прегледај го приврзокот 345531

Се кладиме дека “Шведските“ силувачи најчесто не се викаат Свен или Олаф?


Замисли си се кренал од Мароко пичкуматерину си стигнал до Дедо Мраз на крај света, држава без терористички напад или било какво насилство од Втора Светска, кајшто се е под конец, нема бездомници, гладни, болни без нега...и ти текнува онака да избрцаш 10 души без причина во име на Алах. Сепак далеку е Финска од Шведска, едно 20-30 години заостанува од ситуацијата таму, сеуште има конзервативна нишка во нив. Што е најјако, Швеѓаните во Финска (Шведскиот во Финска е официјален јазик и посебно на југ ги има многу, мнозинство во некои региони) најмногу се држат меѓу себе и не ги дружат аутсајдерите, земја и небо разлика во однос на Швеѓаните во Шведска во поглед на конзерватизам.

Шведска и нејзината политика во Финска е пример за како не треба, така да има некоја надеж. Дури и на реддит и остала воук багра форуми Финците се отворено анти-мигранти и посебно анти-ислам, што на пример во Германија е незамисливо. Сепак ситуацијата оди на полошо, источен Хелсинки на пример полека е преплавен, Финците што ги знам го избегнуваат...што пред 5-10 години било незамисливо.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Можеш да јадеш гомна колку сакаш Кано, јас знам што сум и кој сум, вие кои терате вакви муабети сте ми чудни, исламот ви е крив што немате деца, што не се жените, што живеете цел живот како поединци и само за себе, што заборавате кои сте, од што потекнувате. Јас кога сум доле сум секоја недела на литургија, не се сметам за вистински верник зошто не живеам христијански но ја почитувам и не би помислил да ја сменам, покрај толку години живеење со муслимани, од Косовари и Пакистанци, сум сфатил дека нема причина да мразам муслимани и ислам, затоа што за разлика од секојдневниот бел христијански човек живеат многу понормално, живеат на начин на кои и ние сме живееле порано и кои сметам дека требало да остане да живееме и ние, за да не постоела денес ваква тема. А напротив, сето ова само ме натерало да сфатам дека никакво модернизација на самиот себе, како оставање на верата настрана, како нешто кое нема да ми е потребно у 21 век, не ми е потребна и го засилила чуството да ја прифаќам и проочувам мојата вера а најмногу од се да се држам до неа, еден ден кога ќе живеам во колку толку нормална држава како што е нашата.
vo red e se toa... mene si mi smesen sto od anti ljockar do pred nekoja godina sega se smeni za 180 stepeni a ti smeta sve drugo a gi velicis ovie ko da izmislile topla voda a ustvari oni samo si ziveat TRADICIONALNO bez da se trudat premnogu da idat napred ili da se vklopat u sredinata u koja se... nema loso u toa NA PRV POGLED. problemot sledi za 5-10 godini koga vremeto ke gi izgazi pa ko sto spomna harold imas opstestvo sto bara poveke od cistaci na klozeti i vrtaci na pleski... posle toa se znae, drogi i kriminal, nema drugo..... pazi i ti da ne zapadnes u taa stapica.

druze, svesti se zivees u geto nekade. eve ti go igorce ili harald tuka sto ziveat u poasalni mesta garant oni ke ti kazat malku porazlicna prikazna. sredi se so vreme, nauci nekoj zanaet i idi napred dur si mlad i mozes a ne da mi zboris za liturgii i gluposti. ova najdobronamerno ti go zboram.

i taman rabota da ne znaes koj si i sto si be... fintava ne e da ostanes toa nego so tek na vreme da se nadgradis i da stanes podobra verzija. ne zboram da evoluiras u islamist ili svaba ama idi napred profesionalno a se drugo ke si dojde so toa.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.290
Поени од реакции
18.014

Замисли си се кренал од Мароко пичкуматерину си стигнал до Дедо Мраз на крај света, држава без терористички напад или било какво насилство од Втора Светска, кајшто се е под конец, нема бездомници, гладни, болни без нега...и ти текнува онака да избрцаш 10 души без причина во име на Алах.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.917
Поени од реакции
6.656
Како прво доста сум изненаден од коментариве дека и Финска започнува да го има тој проблем, сепак мислам дека кај финциве тоа баш нема да мине дека се конзервативни, на минативе избори првите две партии им беа десни, друго секогаш биле понационалистички настроени, всушност малку кај нас знаат но Финциве не се скандинавци, држат доста до традициите нивни и имаа доста успешна мигрантска политика со мала миграција таму каде што им е потребно, сега можеби со оваа политикава на ЕУ примија мигранти 2015 но првично колку пратев арапиве поради студот пребегуваа во Шведска.

Главниот проблем со кој се соочува сега Шведска е безбедносниот, Шведска е држава која станува рекордер по бројот на престрелки на криминални банди, преку 300 во година што е премногу, во речиси сите криминали 9/10 се извршени од прва или втора генерација мигранти, швеѓаните едноставно се плашат да се движат сами посебно ноќно време, да не зборам за девојчиња да излезат сами на излегување, токму стравот кој владее кај нив дека може да одат до маркет да пазаруват и да бидат застрелани е тоа што ги сврте кон Шведски Демократи кои за тој проблем постојано зборуваа но тие на сила се правеа дека не го гледат проблемот кој е пред нивните очи.

Е сега исто така доста интересно е во документарецов од кој се прибрани погоре инфромацииве кои ги споделив новинарот оди со полициска патрола која многу години работи во тие проблематични квартови на Шведска, тука најмногу предничи Малме, на прашањето на што се должат тие престрелки , овие одговараат од дрога, пари па се до некоја девојка, е до толку се у камена доба.
На прашањето зошто не успеваат да ги вклопат во општеството имаше одговор од полицаецот : заработуваат по 5000 евра неделно од продажба на дрога, како ќе ги натераш дотичниве да работат и допринесуваат во општеството.

Како дел од документарецот кој беше наменет исклучиво за проблемот на Шведска дека станува држава со најмногу престрелки во Европа и секојдневни убиства, нормално дојде за споделување како тие влијаат на политчката сцена па новинаров правеше интервју со тројца симпатизери на Шведските Демократи, она што одма падна у очи е девојка која од Ирак чие семејство поради политчки причини емигрира во Шведска на кој начин зборува за мигрантите, вели дека поради тоа што е девојка и е од Блискиот Исток и живее во проблематичен дел од градот има проблем да излезе со пријатели надвор и има постојан страв, постојано овие сакат да ги наметнат нивните вредности над неа а токму од тоа избегало нејзиното семејство и успешно успеала да се вклопи во шведкското општество и токму поради тоа ќе гласа за Шведските Демократи, другиве беа млад швеѓанец кој посочуваше дека има луѓе кои живеат со години а не знаат шведски (бил жртва на кражба од мигранти) и уште едно швеѓанка, она што типично и интересно за Шведска т.е. за нивната крајна десница е што кај нив претежно младиве и тоа доста од женската популација се нивни симпатизери, сосема друга структура од другиве ЕУ земји.

И крајот од документарецов му јауваат на швеѓанецов кој ги споделува сите тие престрелки на социалните медиуми (дека за нив и не споделувале по медиуми) дека има убиство, одат на тоа место на возење од 1 час кога им јавија, пристигнуваат и се беше расчистено од полицијава, а траги крв и куршум на самиот влез од зграда, напади по кафулиња, буквално како дивиот запад, најголем доказ како од земја со 0 криминал со примање на племе кое не е цивилизирано може да направиш криминален рај.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.531
Поени од реакции
16.008
vo red e se toa... mene si mi smesen sto od anti ljockar do pred nekoja godina sega se smeni za 180 stepeni a ti smeta sve drugo a gi velicis ovie ko da izmislile topla voda a ustvari oni samo si ziveat TRADICIONALNO bez da se trudat premnogu da idat napred ili da se vklopat u sredinata u koja se... nema loso u toa NA PRV POGLED. problemot sledi za 5-10 godini koga vremeto ke gi izgazi pa ko sto spomna harold imas opstestvo sto bara poveke od cistaci na klozeti i vrtaci na pleski... posle toa se znae, drogi i kriminal, nema drugo..... pazi i ti da ne zapadnes u taa stapica.

druze, svesti se zivees u geto nekade. eve ti go igorce ili harald tuka sto ziveat u poasalni mesta garant oni ke ti kazat malku porazlicna prikazna. sredi se so vreme, nauci nekoj zanaet i idi napred dur si mlad i mozes a ne da mi zboris za liturgii i gluposti. ova najdobronamerno ti go zboram.

i taman rabota da ne znaes koj si i sto si be... fintava ne e da ostanes toa nego so tek na vreme da se nadgradis i da stanes podobra verzija. ne zboram da evoluiras u islamist ili svaba ama idi napred profesionalno a se drugo ke si dojde so toa.
Кано глупо е да ти се објаснувам тебе на личен план, ниту да ти објаснувам како живеам, за разлика од лани кога се закачивме на најјако и ти измешав личен живот, сега сум сменет и ќе задржам ниво на дискусија, иако она за сунет не ти требало ама ајде. А не сакам да се објаснувам со никого веќе на форумот за мои ставови, немам време ни да дебатирам ни да ги бранам, живеам добар живот, имам солидно жесто на живеење, солидна сума на пари заштедено за овие 22 години у животот, стабилна врска и јаки ставови и убедувања кои се надевам ќе ги задржам, и што е најбитно знам што сакам во животот и како го замислувам, натаму да се објаснувам како што кажав нема потреба. Вака за темава општо може до утре да се напрегаме ако сакаш. Антиљочкар не сум бил никогаш, тоа што сум бил сум останал, секогаш сум се дружел со нив тука но на дистанца зошто дружбата меѓунас никогаш не може да биде природна поради ситуацијата доле, јас толку колку што не сум давал да се каже лош збор за Македонија како Влав, ниту еден Македонец у вие години не сум видел да го направи тоа, секогаш сум одел со отворени ставови во животот и сум немал мака од никого, секој Албанец кој ме знае ги знае моите ставови преку социјалните мрежи, знае дека сум Вардар до смрт, знаат дека би се степал за еден збор настрана за Македонија или за било кој Македонец тука и на други места иако 90% биле со пичиња за вакви тем ама и ова е пак лично и глупо e што го пишувам, испаѓа како да се фалам нешто а нема потреба од тоа, не сум дете веќе. Слободно ако те интересира пиши ми у пп, ќе ти објаснам некогаш коа иам слободно време мал милион приватни ситуации како сум реагирал, за 15, 20 дена ќе бидам доле, месец дена ќе сум таму, ако си доле пиши, ќе ја изгледаме Вардар со Вошка, дојди накај Виница кога ќе играат со Слога, ќе ми бидеш гостин у Штип па тогаш ќе можеш да ме коментираш, вака на форумот да пишуваш сунет ќе го правиме без да ме означиш е педерски, а имам мислење за тебе дека не си педерче. Поздрав до Мелбурн.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Кано глупо е да ти се објаснувам тебе на личен план, ниту да ти објаснувам како живеам, за разлика од лани кога се закачивме на најјако и ти измешав личен живот, сега сум сменет и ќе задржам ниво на дискусија, иако она за сунет не ти требало ама ајде. А не сакам да се објаснувам со никого веќе на форумот за мои ставови, немам време ни да дебатирам ни да ги бранам, живеам добар живот, имам солидно жесто на живеење, солидна сума на пари заштедено за овие 22 години у животот, стабилна врска и јаки ставови и убедувања кои се надевам ќе ги задржам, и што е најбитно знам што сакам во животот и како го замислувам, натаму да се објаснувам како што кажав нема потреба. Вака за темава општо може до утре да се напрегаме ако сакаш. Антиљочкар не сум бил никогаш, тоа што сум бил сум останал, секогаш сум се дружел со нив тука но на дистанца зошто дружбата меѓунас никогаш не може да биде природна поради ситуацијата доле, јас толку колку што не сум давал да се каже лош збор за Македонија како Влав, ниту еден Македонец у вие години не сум видел да го направи тоа, секогаш сум одел со отворени ставови во животот и сум немал мака од никого, секој Албанец кој ме знае ги знае моите ставови преку социјалните мрежи, знае дека сум Вардар до смрт, знаат дека би се степал за еден збор настрана за Македонија или за било кој Македонец тука и на други места иако 90% биле со пичиња за вакви тем ама и ова е пак лично и глупо e што го пишувам, испаѓа како да се фалам нешто а нема потреба од тоа, не сум дете веќе. Слободно ако те интересира пиши ми у пп, ќе ти објаснам некогаш коа иам слободно време мал милион приватни ситуации како сум реагирал, за 15, 20 дена ќе бидам доле, месец дена ќе сум таму, ако си доле пиши, ќе ја изгледаме Вардар со Вошка, дојди накај Виница кога ќе играат со Слога, ќе ми бидеш гостин у Штип па тогаш ќе можеш да ме коментираш, вака на форумот да пишуваш сунет ќе го правиме без да ме означиш е педерски, а имам мислење за тебе дека не си педерче. Поздрав до Мелбурн.
ne bese nasoceno kon tebe nego kon drug clen, fakt e deka se imas smeneto i deka im go imas zemeno stravot bez potreba. pisuvas prilicno dosta u superlativi za niv i gi precenuvas moze zasto si neiskusen pa nekako ti izgleda sve sto pravat da e wow.... ostaj toa do kaj si i kako zivees, ama ona sto go opisuvas u tvoeto sekojdnevie i kako ti izgleda "truliot" zapad u ger e prilicno razlicno od ona sto jas sum videl tamu. jas prilicno i ne ja sakam EU pogtovo ger bas zaradi tie nivni pickarski stavovi. sepak, fakt e deka muslimanite tamu se pod 10%, golem del se i od pamtivek tamu. toa ne treba da e nekoj golem problem a eve ti go prikazuvas ko da e. zatoa i rekov zivees u nekoe geto sto nema vrska so realnosta u ostatokot na drzavata. smeni sredina i ke vidis deka e taka, do togas jebi ga, s kim si takav si, sakas nekes poprimas od nivnata "harizma".
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.531
Поени од реакции
16.008
ne bese nasoceno kon tebe nego kon drug clen, fakt e deka se imas smeneto i deka im go imas zemeno stravot bez potreba. pisuvas prilicno dosta u superlativi za niv i gi precenuvas moze zasto si neiskusen pa nekako ti izgleda sve sto pravat da e wow.... ostaj toa do kaj si i kako zivees, ama ona sto go opisuvas u tvoeto sekojdnevie i kako ti izgleda "truliot" zapad u ger e prilicno razlicno od ona sto jas sum videl tamu. jas prilicno i ne ja sakam EU pogtovo ger bas zaradi tie nivni pickarski stavovi. sepak, fakt e deka muslimanite tamu se pod 10%, golem del se i od pamtivek tamu. toa ne treba da e nekoj golem problem a eve ti go prikazuvas ko da e. zatoa i rekov zivees u nekoe geto sto nema vrska so realnosta u ostatokot na drzavata. smeni sredina i ke vidis deka e taka, do togas jebi ga, s kim si takav si, sakas nekes poprimas od nivnata "harizma".
Ете ти пак грешка, не знаеш на какво место живеам и во кој дел од Германија и дека е едно од "почистите" места а кажуваш дека живеам во гето. На другите места нема потреба да одам, доволно е што слушам и што ми кажуваат, тие што бегаат од Келн и останатите говна наваму.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Во Италија, на парламентарните избори, власта ја освои десничарската коалиција на Берлускони, Мелони и Салвини. Мелони ќе стане првата жена премиер на Италија.

И реакцијата на ЕУ:

ЕУ веќе и стави санкции на Унгарија!

Мусолини на власт е веќе неколку години!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom