Повреди - совети за нивно избегнување

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
после тренинг приметив на квадрицепсот се имам нафрлано како некои поткожни бубуљици само на едната ногамалце помалце воспалени од овие ама слични, не ме болат, само појма немам што се знае ли некој ?
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.391
после тренинг приметив на квадрицепсот се имам нафрлано како некои поткожни бубуљици само на едната ногамалце помалце воспалени од овие ама слични, не ме болат, само појма немам што се знае ли некој ?
Да не ти е од што ти се триеле бутовите за време на тренинг, или ако си користел справа каде што има кожен дел на местото ?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Да не ти е од што ти се триеле бутовите за време на тренинг, или ако си користел справа каде што има кожен дел на местото ?
не верувам, ова е подоле одма над коленото од предната страна, плус носев шорцеви, а од вежби правев чучњеви и мртво а на справа исто не сум седел. Не е првпат да ги правам вежбите па да е до нив, едино што ми текнува сега е на мртво кога сум ја спуштал шипката ако сум се протрил над коленото ама пак чудно.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.391
не верувам, ова е подоле одма над коленото од предната страна, плус носев шорцеви, а од вежби правев чучњеви и мртво а на справа исто не сум седел. Не е првпат да ги правам вежбите па да е до нив, едино што ми текнува сега е на мртво кога сум ја спуштал шипката ако сум се протрил над коленото ама пак чудно.
Мора да е поради допир или триење, зошто е сепак реакција на кожа а не на мускул/коска/зглоб.
Ништо сериозно во секој случај, алергија не верувам дека е би те чешало бар.
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Тука,напишете ги вашите повреди,сегашни или минати,совети како да ги надминат другите,мали трикови,и слично.

Не најдов ваква тема,а сметам дека ќе биде од корист,за да не се трупаат останатите со вакви прашања..

еве јас да почнам..

имам проблем со зглобовите додека дигам на бенџ,многу ме болат,исто така,додека вежбам пек-дек ме боли рамото ептен.

И,палецот на левата рака ме боли веќе 3-4 недели,го удрив на тренинг и од тогаш многу малце го мрдам,и имам гадна болка..почнав да вежбам стисок,и тоа за стискање го држам многу лошо,и ептен ме боли палецот..

совети,добредојдени :)
Класичен мускулен дизбаланс...во превод големите мускулни групи ти се многу повеќе развиени отколку малите. ако е тоа рамениот зглоб... најверојатно скратен пекторалис минор, нестабилна лопатица.. мускулите ротатори на рамото...треба тестирање и работа,со прецизни вежби. останува простор дека болката е од друга природа..ама мал.пз.
 
Член од
15 август 2011
Мислења
123
Поени од реакции
39
Трицепс тендон повреда. Доколку имаш болка која по неколку повторувања во серијата, станува неподнослива, тогаш имаш сериозна повреда на тендонот на трицепсот. Нешто што не треба да се занемарува, и што се лекува само со операција.

За да не ја уозбилиш повредата, пред секое вежбање на гради, трицепс и рамо, добро загревај го трицепсот со 2-3 серии, 40-50 повторувања почетни килажи од 5 кг (пожелно e да ја изведуваш вежбата на машината со сајли)
Ова ми помогна на мене, пробај па кажи.
Чисто да се осигурам дека праиш муабет за истата повреда...болки во лактот (баш на заокружените места) добивам кога вежбам трицепс, посебно кога сум потпрен на бенч, и се спуштам полека надоле, после 3 повториувања како да ме гори на тоа место..
 

Attachments

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.768
Поени од реакции
1.048
Чисто да се осигурам дека праиш муабет за истата повреда...болки во лактот (баш на заокружените места) добивам кога вежбам трицепс, посебно кога сум потпрен на бенч, и се спуштам полека надоле, после 3 повториувања како да ме гори на тоа место..
Најчесто се работи за тупа болка, некогаш се случува и да трае и после вежбањето.

Во секој случај, доколку осеќаш дека болката е непријатна, подобро е да одмориш некое време или да ја намалиш килажата со која ја изведуваш вежбата.

Во никој случај не е полезно да вежбаш со повреда, особено ако планираш долго да се занимаваш со дигање тегови.
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Денес при правење на squats на третата серија (ногу ниско спустив скоро до земјата)осетив болка во задната ложа и на внатрешната страна на ногата (како на сликата)и имав во четвртата серија потешкотии да се дигнам нагоре па не го завршив тренингот.:(:(
http://imgur.com/8mlB1bc (кај заокрженото ме боли кога ке се спуштам долу)
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Денес при правење на squats на третата серија (ногу ниско спустив скоро до земјата)осетив болка во задната ложа и на внатрешната страна на ногата (како на сликата)и имав во четвртата серија потешкотии да се дигнам нагоре па не го завршив тренингот.:(:(
http://imgur.com/8mlB1bc (кај заокрженото ме боли кога ке се спуштам долу)
Se tegnes li posle trening? Minimum dva pati vo nedelata ubavo e da pravis vezbi za istegnuvanje posle trening za da sprecis takvi bolki i zateganja vo muskulite i da ja zgolemis fleksibilnosta.Najdi vezbi na net ima kolku sakas za istegnuvanje i posle vezbanje dur si zagresn tegni se ili zemi si foam roller. Go ima vo city mall gore vo toa medicus mislam se vikase ako go ima standot uste ama znam deka bese skapicko malku.
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Se tegnes li posle trening? Minimum dva pati vo nedelata ubavo e da pravis vezbi za istegnuvanje posle trening za da sprecis takvi bolki i zateganja vo muskulite i da ja zgolemis fleksibilnosta.Najdi vezbi na net ima kolku sakas za istegnuvanje i posle vezbanje dur si zagresn tegni se ili zemi si foam roller. Go ima vo city mall gore vo toa medicus mislam se vikase ako go ima standot uste ama znam deka bese skapicko malku.
Се истегнав пред тренинг едно 10 минути,ама еве веќе втора недела првите серии немам никаква болка но на третата има болка.Осеќам како некоја жила ( болка ми се јавува при дигањето ме сече) да не е во ред.
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Се истегнав пред тренинг едно 10 минути,ама еве веќе втора недела првите серии немам никаква болка но на третата има болка.Осеќам како некоја жила ( болка ми се јавува при дигањето ме сече) да не е во ред.
Staticno tegnenje pred trening ne e preporacano. Treba da se zagreani muskulite inaku si podlozen na povreda . Pred da pravis bilo koja vezba ili da se tegnes 5- 10 minuti zagrej gi muskilite so vezbi bez ili so mali tezini za muskulot sto ke go vezbas. A za bolkava ako e samo za vreme na trening a ostanatoto vreme ne ja osekas i ne e silna ondak probaj ete so tegnenje poveke i masaza.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
51
Поени од реакции
38
При трчање имам големи грчеви на нозете под колениците, на предниот дел од нозете (не листовите). Инаку активно трчам со години и не сум чуствувал вакви болки и грчеви во нозете, правам паузи по 2-3 дена и пак имам. Дали имам оптеретено нешто лигаменти или нешто друго ?
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
750
Поени од реакции
244
последна серија на стомачни на коса клупа
наеднаш нешто ме здоболи остро во кичмата накај левата половина од телото (веднаш штом ме здоболи престанав) денес едвај одам како стар човек и ме боли при некои движења.

совети нешто како да се опоравам од ваквите несакани настани? на што да внимавам?

*се се случи на помалку од 1 секунда
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.138
Поени од реакции
18.005
Не е активна темава, ама ај да си ја пробам среќата.
Прилично активно се бавам со спорт долго време, повеќе години во континуитет. Трчам и планинарам. Два до три пати во неделата кеј со дистанци околу 10км, до 15-6км максимум или планинарски тури по 20-тина километри неколку пати месечно.
Ми варира килажата 2-3 кила, не повеќе.
Во последно време во горната зона на едното стапало ми се јавува минимален локализиран оток со звук и чувство на тетивата како да има зголемено триење. За викендов пројдов една супер тешка планинарска тура со над 2500 метри висинска качување и над 25км должина и немаше ништо од отокот, а вчера истрчав околу 9км со спринтови, скали и тогаш пак ми се појави. Ми се јавува само на трчање. Со кеса мраз за пола саат го снемува. Стварно ми е ова мистерија затоа што ниту сум паднал, ниту лошо згазнал - едноставно е само од себе.
Некој ако имал слично искуство нека пише. Дали да одам да го снимам или да прекинам со активностиве некој период....а не ми се праи пауза пошо ептен ме опушта ова психолошки.
 
На врв Bottom