Повреди - совети за нивно избегнување

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од Educate dont discriminate, 27 јуни 2012.

1. Educate dont discriminate

Educate dont discriminate

Член од:
    12 октомври 2011
    Мислења:
    1.942
    Допаѓања:
    711
    Тука,напишете ги вашите повреди,сегашни или минати,совети како да ги надминат другите,мали трикови,и слично.

Не најдов ваква тема,а сметам дека ќе биде од корист,за да не се трупаат останатите со вакви прашања..

еве јас да почнам..

имам проблем со зглобовите додека дигам на бенџ,многу ме болат,исто така,додека вежбам пек-дек ме боли рамото ептен.

И,палецот на левата рака ме боли веќе 3-4 недели,го удрив на тренинг и од тогаш многу малце го мрдам,и имам гадна болка..почнав да вежбам стисок,и тоа за стискање го држам многу лошо,и ептен ме боли палецот..

совети,добредојдени :)

2. Banana Man

Banana Man

Член од:
    24 јуни 2009
    Мислења:
    311
    Допаѓања:
    124
    јас кога правам склекови десниот лакт ми крцка. зошто?

3. Educate dont discriminate

Член од:
    12 октомври 2011
    Мислења:
    1.942
    Допаѓања:
    711
    Па,разгибавај се повеќе пред вежбање...иако ако немаш болка,не би требало да е нешто страшно.

4. Barto

Barto

Член од:
    8 март 2012
    Мислења:
    3.058
    Допаѓања:
    1.247
    Порано кога вежбав ми кркцаа зглобовите на рацете како нешто да се мрда унатре,подоцна тренерот ми рече да правам лесни вежби за загревање па потоа да почнам :)

5. Biljbilj08

Biljbilj08 1987

Член од:
    19 ноември 2011
    Мислења:
    698
    Допаѓања:
    309
    Пред недела ипол кога вежбав гради со еднорачни тегови по завршување на серијата едниот тег ми падна на средниот прст на десната рака, крв пљуштеше а ноктот исто ми е заебан многу ме боли, скоро цел ми е кафеав

6. Iµµortal

Iµµortal 사범님

Член од:
    26 јули 2011
    Мислења:
    711
    Допаѓања:
    386
    за зајакнување на зглобовите се прават склекови на медицинки

7. Misery

Misery 30% off

Член од:
    3 април 2011
    Мислења:
    1.546
    Допаѓања:
    2.381
    Со suicide grip држиш?
    Премногу ги навалуваш кон назад, обиди се прстите да ти се повертикални кога ја држиш шипката (иако ќе имаш осеќај дека ќе ти се клизне) :)

И пред тренинг разгибавај ги со вртење со еднорачен тег со фиксиран лакт. :)

На Educate dont discriminate му/ѝ се допаѓа ова.
  8. invisible89

invisible89

Член од:
    4 март 2009
    Мислења:
    605
    Допаѓања:
    440
    Јас имам проблем кога правам трицепс,рамо,некогаш и гради,лактите на двете раце ми крцкаат и ме болат,незнам што е,ако има некој совет нека сподели.

9. sajSiGa

sajSiGa

Член од:
    4 октомври 2008
    Мислења:
    4.009
    Допаѓања:
    1.240
    кафен ти е од подноктово крварење. Ако е обемно може и да ти отпадне ноктот па нов ќе израсне, а ако е помало самото ќе се ресобира т.е. повлече
    --- надополнето: 7 јули 2012 во 19:57 ---
    Ако правиш челни вежби за трицепс знаат доста да ги напрегаат лактовите и по подолг период на практиквуање развиваш хронична болка во лактите, претпоставувам дека ти е од тоа.

На invisible666 и Biljbilj08 им се допаѓа ова.
  10. Myers

Myers

Член од:
    30 јули 2009
    Мислења:
    1.764
    Допаѓања:
    1.041
    Трицепс тендон повреда. Доколку имаш болка која по неколку повторувања во серијата, станува неподнослива, тогаш имаш сериозна повреда на тендонот на трицепсот. Нешто што не треба да се занемарува, и што се лекува само со операција.

За да не ја уозбилиш повредата, пред секое вежбање на гради, трицепс и рамо, добро загревај го трицепсот со 2-3 серии, 40-50 повторувања почетни килажи од 5 кг (пожелно e да ја изведуваш вежбата на машината со сајли)
    Ова ми помогна на мене, пробај па кажи.

На invisible666 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Educate dont discriminate

Член од:
    12 октомври 2011
    Мислења:
    1.942
    Допаѓања:
    711
    Што да правам со зглобовиве ? премногу ми крцкаат,левиов ме боли,едвај го вртам,и ко преместени ми се...исто ми е и со рамењата,и со палецот на левиот прст,го повредив на тренинг пред месец дена,и уште ме боли,и вчера на баскет у маало,го набив од баскетот,уште поише ме боли...за зглобовите можеби е тоа што,скокнав на бенџ за 1 месец повеќе од 20 кила,и тоа повторувања од 7-8 пати...дај кажете...пијам шумечи таблети од калциум магнезиум цинк д3 витамин,витамин Ц таблети,олиговит,и Б-комлекс и омега 3...

12. Myers

Myers

Член од:
    30 јули 2009
    Мислења:
    1.764
    Допаѓања:
    1.041
    Некој производ од овој тип и одмор од 1 недела без физичка активност.

13. Educate dont discriminate

Член од:
    12 октомври 2011
    Мислења:
    1.942
    Допаѓања:
    711
    Денес ќе идам кај еден човек,да ме види,можда ќе ми ги намести,па ако не помогне тоа,ќе купам вакви и ќе отидам на спортска медицина или ортопед...и,исто така,кога дигам,пример бицепс,и кога ќе оставам шипката,како укочени ми се зглобовите,крш,многу лошо чувство...:confused:

14. Misery

Misery 30% off

Член од:
    3 април 2011
    Мислења:
    1.546
    Допаѓања:
    2.381
    Ја би отишол до кај физијатар кога станува збор за спортски повреди или било какви повреди на коски, зглобови и мускули.
    Нити на ортопед нити на спортска медицина не им се такви повреди во струка. :)

15. Educate dont discriminate

Член од:
    12 октомври 2011
    Мислења:
    1.942
    Допаѓања:
    711

Каде да најдам таков човек ? после ќе идам у маало кај еден,мести се тој,ми помогна и за друга повреда...ваљда ќе ми помогне...

Сподели преку: