Повреди - совети за нивно избегнување

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Тука,напишете ги вашите повреди,сегашни или минати,совети како да ги надминат другите,мали трикови,и слично.

Не најдов ваква тема,а сметам дека ќе биде од корист,за да не се трупаат останатите со вакви прашања..

еве јас да почнам..

имам проблем со зглобовите додека дигам на бенџ,многу ме болат,исто така,додека вежбам пек-дек ме боли рамото ептен.

И,палецот на левата рака ме боли веќе 3-4 недели,го удрив на тренинг и од тогаш многу малце го мрдам,и имам гадна болка..почнав да вежбам стисок,и тоа за стискање го држам многу лошо,и ептен ме боли палецот..

совети,добредојдени :)
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
311
Поени од реакции
124
јас кога правам склекови десниот лакт ми крцка. зошто?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Па,разгибавај се повеќе пред вежбање...иако ако немаш болка,не би требало да е нешто страшно.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Порано кога вежбав ми кркцаа зглобовите на рацете како нешто да се мрда унатре,подоцна тренерот ми рече да правам лесни вежби за загревање па потоа да почнам :)
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
310
Пред недела ипол кога вежбав гради со еднорачни тегови по завршување на серијата едниот тег ми падна на средниот прст на десната рака, крв пљуштеше а ноктот исто ми е заебан многу ме боли, скоро цел ми е кафеав
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
386
за зајакнување на зглобовите се прават склекови на медицинки
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.391
Т

имам проблем со зглобовите додека дигам на бенџ,многу ме болат
Со suicide grip држиш?
Премногу ги навалуваш кон назад, обиди се прстите да ти се повертикални кога ја држиш шипката (иако ќе имаш осеќај дека ќе ти се клизне) :)

И пред тренинг разгибавај ги со вртење со еднорачен тег со фиксиран лакт. :)
 
Член од
4 март 2009
Мислења
605
Поени од реакции
443
Јас имам проблем кога правам трицепс,рамо,некогаш и гради,лактите на двете раце ми крцкаат и ме болат,незнам што е,ако има некој совет нека сподели.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
Пред недела ипол кога вежбав гради со еднорачни тегови по завршување на серијата едниот тег ми падна на средниот прст на десната рака, крв пљуштеше а ноктот исто ми е заебан многу ме боли, скоро цел ми е кафеав
кафен ти е од подноктово крварење. Ако е обемно може и да ти отпадне ноктот па нов ќе израсне, а ако е помало самото ќе се ресобира т.е. повлече
--- надополнето: 7 јули 2012 во 19:57 ---
Јас имам проблем кога правам трицепс,рамо,некогаш и гради,лактите на двете раце ми крцкаат и ме болат,незнам што е,ако има некој совет нека сподели.
Ако правиш челни вежби за трицепс знаат доста да ги напрегаат лактовите и по подолг период на практиквуање развиваш хронична болка во лактите, претпоставувам дека ти е од тоа.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.768
Поени од реакции
1.048
Јас имам проблем кога правам трицепс,рамо,некогаш и гради,лактите на двете раце ми крцкаат и ме болат,незнам што е,ако има некој совет нека сподели.
Трицепс тендон повреда. Доколку имаш болка која по неколку повторувања во серијата, станува неподнослива, тогаш имаш сериозна повреда на тендонот на трицепсот. Нешто што не треба да се занемарува, и што се лекува само со операција.

За да не ја уозбилиш повредата, пред секое вежбање на гради, трицепс и рамо, добро загревај го трицепсот со 2-3 серии, 40-50 повторувања почетни килажи од 5 кг (пожелно e да ја изведуваш вежбата на машината со сајли)
Ова ми помогна на мене, пробај па кажи.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Што да правам со зглобовиве ? премногу ми крцкаат,левиов ме боли,едвај го вртам,и ко преместени ми се...исто ми е и со рамењата,и со палецот на левиот прст,го повредив на тренинг пред месец дена,и уште ме боли,и вчера на баскет у маало,го набив од баскетот,уште поише ме боли...за зглобовите можеби е тоа што,скокнав на бенџ за 1 месец повеќе од 20 кила,и тоа повторувања од 7-8 пати...дај кажете...пијам шумечи таблети од калциум магнезиум цинк д3 витамин,витамин Ц таблети,олиговит,и Б-комлекс и омега 3...
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.768
Поени од реакции
1.048
Што да правам со зглобовиве ? премногу ми крцкаат,левиов ме боли,едвај го вртам,и ко преместени ми се...исто ми е и со рамењата,и со палецот на левиот прст,го повредив на тренинг пред месец дена,и уште ме боли,и вчера на баскет у маало,го набив од баскетот,уште поише ме боли...за зглобовите можеби е тоа што,скокнав на бенџ за 1 месец повеќе од 20 кила,и тоа повторувања од 7-8 пати...дај кажете...пијам шумечи таблети од калциум магнезиум цинк д3 витамин,витамин Ц таблети,олиговит,и Б-комлекс и омега 3...
Некој производ од овој тип и одмор од 1 недела без физичка активност.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Некој производ од овој тип и одмор од 1 недела без физичка активност.
Денес ќе идам кај еден човек,да ме види,можда ќе ми ги намести,па ако не помогне тоа,ќе купам вакви и ќе отидам на спортска медицина или ортопед...и,исто така,кога дигам,пример бицепс,и кога ќе оставам шипката,како укочени ми се зглобовите,крш,многу лошо чувство...:confused:
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.391
Денес ќе идам кај еден човек,да ме види,можда ќе ми ги намести,па ако не помогне тоа,ќе купам вакви и ќе отидам на спортска медицина или ортопед...и,исто така,кога дигам,пример бицепс,и кога ќе оставам шипката,како укочени ми се зглобовите,крш,многу лошо чувство...:confused:
Ја би отишол до кај физијатар кога станува збор за спортски повреди или било какви повреди на коски, зглобови и мускули.
Нити на ортопед нити на спортска медицина не им се такви повреди во струка. :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ја би отишол до кај физијатар кога станува збор за спортски повреди или било какви повреди на коски, зглобови и мускули.
Нити на ортопед нити на спортска медицина не им се такви повреди во струка. :)

Каде да најдам таков човек ? после ќе идам у маало кај еден,мести се тој,ми помогна и за друга повреда...ваљда ќе ми помогне...
 
На врв Bottom