Повреди - совети за нивно избегнување

Член од
5 јули 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Правев операција на скафоидната коска ( кај зглобот ) пред 10 дена. Гипсот го вадам за 3-4 недели. Сакам да прашам дали некој знае каде можам да купам 661 wrist supports http://images.esellerpro.com/2189/I/473/37/661-SixSixOne-Wrist-Wrap-0.jpg
или други вакви ствари за да не се повредам или да не ставам голем притисок на зглобот кога ќе почнам пак со вежбање. Фала:)
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
311
Поени од реакции
124
луѓе пробував да правам front lever raise на вратило, и наеднаш ме сецна нешто во десната половина од долниот дел на грбот. сега неможам да се истегнам, да се наведнам, кога спијам се вртам на страна и ме кине од болка. може ли да е сериозно или ќе помине само за ден-два?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.886
Поени од реакции
2.674
Правев операција на скафоидната коска ( кај зглобот ) пред 10 дена. Гипсот го вадам за 3-4 недели. Сакам да прашам дали некој знае каде можам да купам 661 wrist supports http://images.esellerpro.com/2189/I/473/37/661-SixSixOne-Wrist-Wrap-0.jpg
или други вакви ствари за да не се повредам или да не ставам голем притисок на зглобот кога ќе почнам пак со вежбање. Фала:)
ако си од скопје пробај да најдес ваква опрема по бајкерскиве продавници пример пробике во к.вода или бикестоп во дебармало имаш и по други разгледај види голема е вројатноста да држат бапш 661 како што побара ама мн поефтина опција ти е ebay или aliexpress.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.367
Поени од реакции
7.406
Си ја повредив десната страна од грбот пред околу 2 недели правејќи ја Dumbell bent-over row вежбата и оттогаш немам отидено у теретана. Инаку болката беше ептен неподнослива, неможев да се наведнам, не пак нешто да дигнам. Бев кај една жена што мести шинато и ми помогна колку толку, ама уште ја осеќам како тапа болка кога правам некои нагли движена, па затоа ми е страв пак да почнам со теретана. Што мислите вие, треба да паузирам уште малку, да земам нешто од аптека..?Инаку болката е некаде измеѓу палецот и показалецот на овој од сликата, неможам да кажам точно.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Си ја повредив десната страна од грбот пред околу 2 недели правејќи ја Dumbell bent-over row вежбата и оттогаш немам отидено у теретана. Инаку болката беше ептен неподнослива, неможев да се наведнам, не пак нешто да дигнам. Бев кај една жена што мести шинато и ми помогна колку толку, ама уште ја осеќам како тапа болка кога правам некои нагли движена, па затоа ми е страв пак да почнам со теретана. Што мислите вие, треба да паузирам уште малку, да земам нешто од аптека..?Инаку болката е некаде измеѓу палецот и показалецот на овој од сликата, неможам да кажам точно.
Болката е реакција на телото дека нешто не е ок. Прави истегнувања за тој предел (пасивни и динамички) и чекај да биде поднослива болката (скоро да ја снема) пред да почнеш да вежбаш.
 
G

garthok

Гостин
константно ми крцкаат зглобовите кога одам и трчам дали е ова лош знак? И како да го санирам ова.
 

Ivicamk

Count Grishnackh
Член од
25 ноември 2009
Мислења
61
Поени од реакции
28
константно ми крцкаат зглобовите кога одам и трчам дали е ова лош знак? И како да го санирам ова.
и јас го имам истиот "проблем", не е ништо страшно, сум бил и на доктор, за мене конкретно е последица дека 2 пати ги имам истегнато лигаментите и поради тоа ми се има створено крцкањето. Ако немаш болка нема причина за грижи.
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Ima li nekoj iskustvo so stegacite za kolena za zastita od povreda. Vo posledno vreme mi se pojavija problemi so kolenata, od vreme na vreme mi se pojavuva cudno custvo vo kako da ke mi se izmesti caskata i strav mi e da gazam , nemam nekoi silni bolki ama od vreme na vreme mi se javuva takvo custvo ama se pocsto e vo posledno vreme pa mislev da zemam stegaci i ribino maslo.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Ima li nekoj iskustvo so stegacite za kolena za zastita od povreda. Vo posledno vreme mi se pojavija problemi so kolenata, od vreme na vreme mi se pojavuva cudno custvo vo kako da ke mi se izmesti caskata i strav mi e da gazam , nemam nekoi silni bolki ama od vreme na vreme mi se javuva takvo custvo ama se pocsto e vo posledno vreme pa mislev da zemam stegaci i ribino maslo.
Иди на лекар бе каков стегач и рибино масло. За здравје на лекар се иде - не на форум. Ако лекар не ти помогне после ќе ти баеме ние.
 
G

garthok

Гостин
Ми се јавува болка на левиот трапезиус кога правам triceps dips, да не правам нешто погрешно?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Ми се јавува болка на левиот трапезиус кога правам triceps dips, да не правам нешто погрешно?
формата ти е најверојатно, загреј се убаво па прави ги, дали ти е нанапред телото додека ги правиш и дали се местиш убаво ?
 
G

garthok

Гостин
Личен рекорд во muscleups но го повредив десниот зглоб, како најбрзо да го излечам до утре? :)
 
На врв Bottom