Повреди - совети за нивно избегнување

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Имал некој сличен проблем ко мојот при трчање?

Ми се случуваше од време на време и пред тоа кога трчав, и денес, после 2 недели пауза (одмори etc) пак истата болка. Од левата половина на стомакот, во пределот под пупакот негде. Значи не баш под пупакот, туку од левата страна. Некоја внатрешна болка, ако застанам да одморам ќе пројде, ама страв почнува да ме фаќа.

И не ме фаќаше одма кога ќе почнев да трчам, туку по извесно време.

Чисто од замор е болката, или имал некој вакво искуство што завршило посериозно?
Јас при спринтови не дишам правилно и ми се случува истото, од неправилно дишење мислам дека е


Кога бев 10 години ја имав скршено десната рака околу зглобот и тоа гадно, носев гипс 3 месеци, еве од тогаш поминаа 10 години, но дали е можно од таа скршеница да имам болки кога вежбам бицепс на истиот дел во раката на поголеми тежини ми се чини дека ќе ми се скрши повторно. Исто многу ми е тенка раката околу зглобот дали можи со нешто да се прошири, да се задебелат зглобови или да рашири коската тука бидејќи на раце многу сум слаб во однос на другите делови од телото.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Јас при спринтови не дишам правилно и ми се случува истото, од неправилно дишење мислам дека е


Кога бев 10 години ја имав скршено десната рака околу зглобот и тоа гадно, носев гипс 3 месеци, еве од тогаш поминаа 10 години, но дали е можно од таа скршеница да имам болки кога вежбам бицепс на истиот дел во раката на поголеми тежини ми се чини дека ќе ми се скрши повторно. Исто многу ми е тенка раката околу зглобот дали можи со нешто да се прошири, да се задебелат зглобови или да рашири коската тука бидејќи на раце многу сум слаб во однос на другите делови од телото.
И мене ми е така друже...јас сум со тазе скршен зглоб...цела мускулатура ми е падната,а тенки ми се зглобовиве у пм...

денес сум на снимки,па ако се ОК,на враќање ќе земам ракавици(видов во ВИНГ фитнес,многу добри) и ако можам и бандажери ќе врзувам,или завој,зависи како ќе има место...
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Ја би отишол до кај физијатар кога станува збор за спортски повреди или било какви повреди на коски, зглобови и мускули.
Нити на ортопед нити на спортска медицина не им се такви повреди во струка. :)
Препорака за некој добар физијатар ако знаеш ?
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Mene od mnogu vozenje tocak i mnogu pesacenje levoto stapalo me naboluva na momenti ili koga intenzivno odam. Kicmata pak pocna da me boli so pravenje na nekoi vezbi ama koga ne gji pravam tie vezbi sum dobar.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да ве прашам превртев жила на рамото пред околу месец одмарав без никакви физички активности , моментално имам мали болки предлози ? некоја маст или физиотерапефт ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали некој има искусено болка во колк поточно во надворешниот десен колк. Мислам дека ја здобив од вежбање листови со прсти надвор/навнатре со прилично големи тежини (додавав 35кг плус на машината затоа што немаше повеќе тежини) :unsure: и како се има справено со неа.
 
Член од
14 декември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво на сите.Имам 17 години пред 2 и пол години го порведив левото рамо и клучната коска,тогаш раката неможев ни да ја кренам.Бев по болници во Скопје на ренгени за снимање и немаше никаква повреда,али заебав да одам пак во Скопје оти го бев сликал рамото и тој таму ги прегледа сликите и ми кажа и крвна слика да направам.Али поради финансиски проблеми неможев пак да одам во Скопје зашто не сум јас од Скопје.Сега почнав во теретана и кога вежбам рамото ме боли и кога го кренам крца целото и како да се поместува некоја жила или слично, инаку поради ова неможам да ги правам повекето вежби правилно.И кога вежбам на мажината за грб се познава дека повисоко ми е левото рамо од десното и од позади кај грбот се познава како плешката да е оделена...Ако треба и слики можам да прикачам да видете како е.... Може некој да ми помогне? Фала :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Здраво на сите.Имам 17 години пред 2 и пол години го порведив левото рамо и клучната коска,тогаш раката неможев ни да ја кренам.Бев по болници во Скопје на ренгени за снимање и немаше никаква повреда,али заебав да одам пак во Скопје оти го бев сликал рамото и тој таму ги прегледа сликите и ми кажа и крвна слика да направам.Али поради финансиски проблеми неможев пак да одам во Скопје зашто не сум јас од Скопје.Сега почнав во теретана и кога вежбам рамото ме боли и кога го кренам крца целото и како да се поместува некоја жила или слично, инаку поради ова неможам да ги правам повекето вежби правилно.И кога вежбам на мажината за грб се познава дека повисоко ми е левото рамо од десното и од позади кај грбот се познава како плешката да е оделена...Ако треба и слики можам да прикачам да видете како е.... Може некој да ми помогне? Фала :)
Само еден heads up, баш би сакал да се најде некој компетентен да ти одговори само знај дека ова е јавен форум и секој може сешто да пише така да не ги зимај сите одговори здраво за готово особено поради тоа што се прашува за здравје а немаме многу легитимни доктори на форумов.
Секое добро, се надевам ќе дознаеш тоа што сакаш.
 
Член од
14 декември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Само еден heads up, баш би сакал да се најде некој компетентен да ти одговори само знај дека ова е јавен форум и секој може сешто да пише така да не ги зимај сите одговори здраво за готово особено поради тоа што се прашува за здравје а немаме многу легитимни доктори на форумов.
Секое добро, се надевам ќе дознаеш тоа што сакаш.
можда некој го имал овој проблем и го решил... или знае како да го решам...
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
24
Поени од реакции
4
Имам сличен проблем како hyperion95 пред неколку години сакајки да шутирам пластично шише со полет, арно ама бев полетен повеке отколку што треба, клизнав и паднав, го скршив стапалото, а коа паднав мислам дека ја напукав и раката, отидов на доктор но само за стапалото, за раката ништо не реков, е сеа овде ми е проблемот коа вежбам, и ја оптеретувам раката малце повеке или ставам потешка килажа, коската ме боли како да е гнила внатре, како да се распага незнам неопишлива болка особено ако дигнам нешто повеке од 30кг. ме интересира дали можам нешто да сторам во врска со тоа или ке остане вака засекогаш?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Здраво на сите.Имам 17 години пред 2 и пол години го порведив левото рамо и клучната коска,тогаш раката неможев ни да ја кренам.Бев по болници во Скопје на ренгени за снимање и немаше никаква повреда,али заебав да одам пак во Скопје оти го бев сликал рамото и тој таму ги прегледа сликите и ми кажа и крвна слика да направам.Али поради финансиски проблеми неможев пак да одам во Скопје зашто не сум јас од Скопје.Сега почнав во теретана и кога вежбам рамото ме боли и кога го кренам крца целото и како да се поместува некоја жила или слично, инаку поради ова неможам да ги правам повекето вежби правилно.И кога вежбам на мажината за грб се познава дека повисоко ми е левото рамо од десното и од позади кај грбот се познава како плешката да е оделена...Ако треба и слики можам да прикачам да видете како е.... Може некој да ми помогне? Фала :)
Како го повреди рамото и клучната коска е многу битно и каква снимка си направил?
И да стави слики ако си во можност а исто кажи кај кој доктор си бил и физикална терапија дали правеше после повредата?

Имам сличен проблем како hyperion95 пред неколку години сакајки да шутирам пластично шише со полет, арно ама бев полетен повеке отколку што треба, клизнав и паднав, го скршив стапалото, а коа паднав мислам дека ја напукав и раката, отидов на доктор но само за стапалото, за раката ништо не реков, е сеа овде ми е проблемот коа вежбам, и ја оптеретувам раката малце повеке или ставам потешка килажа, коската ме боли како да е гнила внатре, како да се распага незнам неопишлива болка особено ако дигнам нешто повеке од 30кг. ме интересира дали можам нешто да сторам во врска со тоа или ке остане вака засекогаш?
Можеш да сториш односно да идеш на лекар да направиш снимка на раката по можност магнетна резонанца зашто подобро од рендген ќе се види каде е проблемот.
Ако раката била напукната голема е веројатноста да има лош зарасток и поради тоа да чуствуваш болка. Со време на лекар и со среќа.
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
24
Поени од реакции
4
Можеш да сториш односно да идеш на лекар да направиш снимка на раката по можност магнетна резонанца зашто подобро од рендген ќе се види каде е проблемот.
Ако раката била напукната голема е веројатноста да има лош зарасток и поради тоа да чуствуваш болка. Со време на лекар и со среќа.
Тоа е финтата иам лошо искуство со лекари, некако не ми се оди баш кај нив али кога се мора се мора :D ке идам деновиве ке видам што како... :)
 
Член од
14 декември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Како го повреди рамото и клучната коска е многу битно и каква снимка си направил?
И да стави слики ако си во можност а исто кажи кај кој доктор си бил и физикална терапија дали правеше после повредата?


P050912_21.25.jpg eve1.JPG P060912_15.09.jpg

Еве малце сликите се стари ама се познава левото рамо и кај плешката.
Искрено да кажам незнам од што сум го повредил рамото можда од тоа што кревав тегови на 13-14 години или правење склекови или слично...
Бев во Скопје кај еден незнам како се вика,потоа бев во Куманово кај еден приватен и тој незнам како се викаше...а физикална терапија не сум правел,имам и ренген слики на кои не се гледало никаква повреда на рамото.... .... иначе заборавив да напишам во 7 одд мислам ,ја скршив левата рака(скокнав на газ и рацете ги ставив одпозади и левата рака се скрши од набивање...) бтв ако треба ке стаам слики со поголема резолуција за да се види поубаво...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
hyperion Во Скопје кај Туран ли беше? На средната слика најубаво се гледа.
Дефинитивно пак на лекар кај некој ортопед, би ти го препорачал др. Камиловски или некој од неговиот тим. Работи во градска болница во Скопје (таа кај зелено пазарче) секој петок ама мора да се закаже.
 
Член од
14 декември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
hyperion Во Скопје кај Туран ли беше? На средната слика најубаво се гледа.
Дефинитивно пак на лекар кај некој ортопед, би ти го препорачал др. Камиловски или некој од неговиот тим. Работи во градска болница во Скопје (таа кај зелено пазарче) секој петок ама мора да се закаже.

Незнам како се викаше но беше еден млад доктор,иначе он ги виде сликите и потоа ме прегледа и ми кажа дека имам кифоза и сколиоза,а за рамото не гледаше никаква повреда и ми кажа да направам крвна слика и пак да ојдам,али дека не сум јас од Скопје има премногу трошкови не ојдов пак таму,потоа бев во Куманово и тој не гледаше никаква повреда на рамото од тие регенски слики па ме прати во Скопје во воена болница мислам и таму го сликав целиот 'рбет и рамото и тој кажа дека имам кифоза и сколиоза и да го развијам градниот кош кревајќи се на вратило и правење склекови...Али склекови неможам да правам од рамото зашто тежината ми паѓа на десната страна и со десната страна 70% се кревам левата речиси ми служи за потпора... Се кревав на вратило околу 1 година,и тоа со десната страна пак повеќе се кревав зашто кога се кревав рамомерно и со двете страни левото рамо многу ме болеше кревајќи се нагоре. Јас мислам дека е изместено или некои жили се во прашање али незнам каде да одам за да ми се намести....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom